A’dan Z’ye hamilelik sözlüğü…

A’dan Z’ye hamilelik sözlüğü…

Bebeğinizi kucağınıza almadan önce yeni kelimeler duyacak, terimlerle tanışacak, testler yaptıracaksınız. “Yeni başlayanlar için hamilelik sözlüğü”ne göz atın, işinizi kolaylaştırın!

Amniyon sıvısı: Bebeğin anne karnında içinde bulunduğu sıvıya bu isim veriliyor. Amniyon sıvısı, embriyo ile birlikte ortaya çıkıyor, gebelik boyunca fetusu koruyor, besliyor ve doğumla birlikte görevi sona eriyor. Amniyon sıvısı bebeğin gelişimi için çok önemli ve bu sıvı olmadan yaşaması mümkün değil.

A'dan Z'ye hamilelik sözlüğü...Beta HCG Testi: Bu, kanda yapılan ve en doğru sonucu veren gebelik testi. İdrar testi ile hamile olduğunu öğrenen anne adayının mutlaka bir sağlık merkezinde kan testi de yaptırması gerekiyor.

Chadwick işareti: Hamilelik sırasında vajinadaki mukozanın ve rahim ağzının koyu mavi veya mor renge dönüşmesi olarak tanımlanıyor.

Çatlak: Hormonal değişim, derinin gerilmesi ve kilo artışı gibi nedenlerle hamilelikte çatlaklar yoğun olarak görülüyor. Önceleri pembe, mor renkle kendini gösteren ve zamanla beyaz renge dönüşen çatlaklar karın, göğüs ve kalça başta olmak üzere tüm vücutta görülebiliyor. Genetik yapı çatlak oluşumunu belirleyen önemli faktörlerden biri.

Doppler Ultrasonografi: 20-24’üncü haftalar arasında bir tarama testi olarak önerilen Doppler ultrasonografide, bebekteki ve bebeğe kan götüren yapılardaki kan akışı Doppler cihazıyla ölçülüyor. Yani anneden bebeğe ve bebekten anneye giden kan akımları değerlendiriliyor.

Ense kalınlığı ölçümü: Doktorun bebeğin ensesinin arkasındaki alanı ölçmesine yarayan detaylı bu ultrason tetkik, kan testi sonuçlarıyla birleştirildiğinde bebeğin Down sendromu riskini hesaplamada kullanılıyor.

Folik asit: Folik asit, anne adaylarının hamile kalmadan önce başlaması gereken vitamin grubundan. B grubu vitaminlerden biri olan Folik asit, hücre yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişimde önemli bir role sahip.

Göbek kordonu: Gelişmekte olan bebeği plasentaya bağlayan kordona deniyor. Bebekten atık maddeleri ve karbondioksidi atıyor, anneden bebeğe oksijen ve besin taşıyor.

Hamilelik diyabeti: Gebeliğe bağlı geçici şeker hastalığı anlamına geliyor.

Infertilite: Bir yıl boyunca korunmamaya rağmen gebeliğin olmadığı kısırlık durumuna deniyor.

İkili test: Gebeliğin erken döneminde anomalili bebekleri tespit etmek ve bu gebelikleri sonlandırmak için yapılan tarama testlerine bu ad veriliyor. Hamileleğin 11-14. haftaları arasında yapılıyor. Jinekolog geçmiş: Daha önceki düşük, kürtaj gibi vakalarınız anlamına geliyor ve bunları gizlemeden doktorunuzla net bir şekilde paylaşmanız şart!

Kanlı işaret (Nişan): Hamileliğin sonlarında vajinadan az miktarda kan gel¬mesine deniyor ve genellikle doğumun başladığına işaret ediyor.

Linea nigra: Latincede siyah çizgi anlamına geliyor. Hamilelik sırasında karında görülen, göbek deliğinden kasıklara uzanan koyu renkli dikey çizgiye de bu ad veriliyor.

Mekonyum: Siyah-yeşil renkli ve yapışkan bir madde olan mekonyum bebeğin ilk kakası!

Nonstres test: Bebeğin anne tarafından hissedilen hareketlerinin bir uzman tarafından, fetsun kalp hızındaki değişimlerle birlikte kaydedildiği teste deniyor.

Oksitoksin: Doğum sırasında salgılanarak rahmin kasılmasını sağlayan bir madde. Ayrıca doğum sürecini başlatmak ya da hızlandırmak için kullanılıyor.

Östrojen: Bu hormon süt salgı bezlerini harekete geçiriyor ve rahminizi fetusun büyümesine hazırlıyor.

Plasenta: Plasenta geçici bir organ ve hamilelik döneminde büyük görevler üstleniyor. Anne ve bebeğe ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran plasenta, anne ile bebek arasındaki besin, oksijen ve diğer maddelerin alışverişini sağlıyor.

Reflü: Gebelik sırasında rahim boyutları büyüdüğünden mideye baskı yaparak içindeki basıncın artmasına neden oluyorr, bu da reflüye eğilimi arttırıyor.

Sabah bulantısı: Hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan mide bulantısı ve kusmalara deniyor.

Şeker Yükleme Testi: Şeker hastalığı konusunda hiç şikayeti olmasalar bile tüm anne adaylarına 24-28. haftalar arasında şeker yükleme testi uygulanıyor. Yapılan kan ölçümlerine göre, değerlerin yüksek çıkmasıyla gebelik diyabeti tanısı konuyor. Toksoplazma enfeksiyonu: Toksoplazmozis anne karnındaki bebekte enfeksiyona ve bazı anomalilere neden olan bir enfeksiyon. Az pişmiş et yemek ve kedilerle temasla bu hastalığı alabilirsiniz.

Ultrason: Gelişen ultrason tekniği ile ultrason sayesinde bebekte herhagi bir anormallik olup olmadığını anlamak artık daha kolay.

Üçlü test: Anne adaylarına hamileliğin 16-18. haftaları arasında önerilen bir kan testi. Anne adayından alınan kanda, üç ayrı hormon ölçümü yapılıyor. Yapılan incelemeler ve sonuçlar karşısında bebekte Trizomi 21 (Down Sendromu), Trizomi 18 ve Nöral Tüp Defekti (NTD) varolma olasılığı hesaplanıyor.

X ışınları: Radyasyon bebekte zararlar oluşturabiliceğinden röntgen çektirmenizi isteyen bir doktor olursa, mutlaka gebe olduğunuzu belirtmeniz gerekiyor.

Varis: Varis problemi gebelikte daha yoğun olabiliyor. Gebelikte damarlarda pıhtılaşma eğilimi arttığından varisle birleşince önemli problemler yaratabiliyor. Bu durumu doktorunuzla konuşarak gerekli durumlarda varis çorabı giymek gibi önlemler alabilirsiniz.

Yalancı gebelik: Tüm gebelik belirtilerinin olmasına rağmen, rahimin boş olması anlamına geliyor.

Zigot: Gebeliğin ilk iki haftası süresince gelişmekte olan döllenme ürününe, döllenmiş yumurta (zigot) adı veriliyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 119 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,496 saniyede oluşturuldu.