Adet Günleri Ve Östrojen Kabusunuz Olmasın!

Adet Günleri Ve Östrojen Kabusunuz Olmasın!

Pek çoğumuz her ay östrojen miktarındaki artışa bağlı olarak adeta kurt kadına döneriz, daha asabi, alıngan ve saldırgan oluruz. Yumurtlama döneminden sonra ise östrojenin düşüşüne bağlı olarak daha iyimser, mutlu ve sağlıklı hissederiz.

Adet Günleri Ve Östrojen Kabusunuz Olmasın!Araştırmalara göre bayanların ortalama yüzde 90’ı adet öncesi dönemde göğüslerde gerginlik, vücutta şişkinlik, aşırı yeme, baş ağrıları gibi durumlarla karşı karşıya kalırken, yüzde 20’si adet dönemini ağrılı bir şekilde geçiriyor. Peki bu döngüye dur demek için neler yapmalıyız:

– Kırmızı et, süt ürünleri, şeker, kafein ve tuz tüketimini azaltın. Bunların yerine sebze, meyve, tahıl ve kuru baklagil tüketin. – Çuha çiçeği yağı kapsülleri kullanın. – Bu dönemde oluşabilecek ödemi atmak için de meyan kökü ve biberiye kullanabilirsiniz. – Yemeklerinizde ısırgan ve çörek otu kullanmaya özen gösterin.

Adet Günleri Ve Östrojen Kabusunuz Olmasın!

– Omega 3’ten zengin beslenin. Bunun için bitkisel kaynaklı (koyu yeşil yapraklı sebzeler, keten tohumu, çuha çiçeği) ve hayvansal kaynaklı (açık ve soğuk denizlerde yetişmiş büyük yağlı balıklar) besinler tüketin. Beslenmenizle karşılayamadığınıza inanıyorsanız doğal suplemanlarda tüketebilirsiniz.
– Doktorunuza da danışarak B6 vitamini takviyeleri alın. Araştırmalara göre önerilen ilk etapta 50 mg ile başlamak ve 100 mg’a çıkarmaktır. B6 vitamini dışında PMS semptomlarını azaltmada E vitamini, Beta-karoten, çinko, kolin ve metionin takviyelerinin de yararlı olduğu gözlenmiştir. Klinik çalışmalarda karaciğer dostu olarak bilinen deve dikeninin östrojen seviyelerini dengeleyerek bu dönemin daha rahat geçmesine yardımcı olabileceği gözlenmektedir. Buna göre regl başlamadan en az 4 gün önce bu desteğin alınmaya başlanması ve regl süresince devam edilmesi etkili olabilir. – Kalsiyum alımınızı artırın, gerekirse supleman desteği alın.

– Alkol ve kafeinli içeceklerden kesinlikle uzak durun. – Hareketli olun, gevşetici egzersizler kaslarınızın rahatlatacaktır. Aynı zamanda menstruasyon döneminde azalan endorphin seviyelerini de artırarak ruh halinizi de iyileştirecektir.

Kramp azaltıcı bitki çayı önerisiAdet Günleri Ve Östrojen Kabusunuz Olmasın!

Kişniş, adaçayı, kakule, nane, biberiye, kekik ve zater otu bitkilerini bir kapta eşit oranda karıştırıp hafifçe robottan geçirin. Bu karışımdan 1 çay kaşığı alıp sıcak suda 10 dakika kadar demleyin. Bir dilim limon ekleyerek tüketin.

Stres azaltıcı bitki çayı önerisiAdet Günleri Ve Östrojen Kabusunuz Olmasın!

Yasemin, rezene, papatya, ıhlamur bitkilerinden elde ettiğiniz bir karışımı demleyin ya da bunların poşet formlarını alıp 5 dakika demleyip gün içerisinde ve yatmadan önce mutlaka tüketin.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,715 saniyede oluşturuldu.