Ani tatlı krizlerine yenilmeyin…

Ani tatlı krizlerine yenilmeyin…

Tatlı isteği anında düşük kalorili tatlıları seçin.

Uzmanlar, düzenli beslenme ile kan şekerinin aniden düşmesi sonucu ortaya çıkan tatlı krizinin önüne geçilebileceğini söylüyor.

Kan şekerinin hızlı düşmesi durumu olarak bilinen hipoglisemi rahatsızlığının en önemli nedeni kişinin uzun süre boyunca aç kalması ve düşen kan şekerine bağlı olarak kişinin tatlı krizine girmesi olarak biliniyor. Uzmanlar, tatlı krizi yaşayanların günde mutlaka 2,5-3 saatte bir besin tüketmeleri ve ana öğünlerin arasında sağlıklı atıştırmalıklar tüketmelerinin önemine dikkat çekiyor.Ani tatlı krizlerine yenilmeyin...Uzmanlar, tatlı krizlerinin nedenleri arasında, bazı vitamin ve mineral yetersizlikleri, adet öncesi sendromu, polikistik over sendromu, barsak parazitleri, üzüntü, mutsuzluk, stres, depresyon gibi duygusal durumları gösteriyor.

Farklı alternatifleri deneyin

Uzmanlar tatlı yeme isteği anında düşük kalorili tatlıların seçilmesi gerektiği belirterek şunları söylüyor, “Yenilecek tatlının türüne dikkat edilmesi gerekli. Baklava, şöbiyet, kadayıf gibi tatlılar yerine sütlaç, güllaç, dondurma gibi şeker oranı daha düşük tatlıları tercih edilmeli. Ayrıca kuru kayısı, incir, erik gibi kurutulmuş meyveler ve taze meyveler de birer alternatif olarak karşımıza çıkıyor.”
Ani tatlı krizlerine yenilmeyin...Tatlı kriziyle başa çıkabilmek için yapmanız gerekenler

Tatlı krizi ile başa çıkabilmek için birtakım önerilerin dikkate alınmasını ifade eden uzmanlar, günlük 150 kaloriyi aşmayacak şekilde bir tatlı tüketiminin vücuda çok zararlı olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Tatlıdan alınacak kaloriyi azaltmada etkili bir çözüm besinleri karıştırarak sağlanabilir. Karışım tatlıları, kan şekerini daha yavaş yükselip daha yavaş düştüğünden ötürü tatlı tüketimine bağlı hızlı acıkma ihtimali de azalır. Şekersiz fakat şeker tadı olan aromalı sakızlardan çiğnemenin, tatlı istediği anında taze veya kuru meyveler ile bu ihtiyacını bastırmanın, kuru kayısı, kuru incir, hurma, kuru erik gibi tatlı ama sağlıklı atıştırmalıklara yönelmenin ve yürüyüşe çıkarak tatlıyı unutmayı sağlamak en iyi yöntemlerdendir.”
Ani tatlı krizlerine yenilmeyin...Tatlı isteği anında vücuda şeker yerine bazı vitamin, mineral ve diğer besin öğelerini almanın daha yararlı olacağını belirten uzmanlar, “şeker ve gofretler yerine yoğun kakaolu bitter çikolatalarını, hamur tatlıları yerine meyveli ve sütlü tatlılarını tercih edin” uyarısında bulunuyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 113 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,729 saniyede oluşturuldu.