Artık Yeşil Meslekler Revaçta…

Artık Yeşil Meslekler Revaçta…
Yükselişe geçecek meslek grupları hakkında bilgi veren Yenibiris.com’un Editörü Didem Tekin, yeşil meslekler olarak anılan iş grubundan bahsetti.

“Rüzgar ve güneş enerjisi kullanımına yönelik yatırımlarla ve yenilenebilir enerji kullanımı ihtiyacıyla, yeşil mesleklerin gelişmesi giderek hız kazanacak. Yeşil işler arasında en popüler olanları ise şöyle;

Artık Yeşil Meslekler Revaçta...Yenilenebilir Enerji Uzmanı: Şirketler son zamanlarda yenilenebilir enerji üretimine büyük ilgi duymaya başladı. Bu şirketler için hem PR ve pazarlama açısından hem de yeni enerji kaynaklarını kullanma açısından önemli bir hamle. Bu alanda kendini geliştirecek başarılı mühendisler, MBA veya pazarlama mastırı da yaparlarsa ilerleyen yıllarda çok iyi şartlarda iş bulabilirler.

Yenilenebilir Enerji Mühendisi: İleri derecede mühendislik bilgisi gerektiren bu meslek için gerekli kişileri yetiştiren birkaç üniversite var. Bu üniversitelerden mezun olanları iyi bir kariyer bekliyor.

Rüzgar Enerjisi Uzmanı: Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerji alanında en bilinen ve popüler olan enerji dalı. Ülkemizde şu anda çok sayıda şirket, rüzgar türbini yapmaya başladı. Rüzgar enerjisi alanında, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rüzgar Enerjisi Araştırma Merkezi’nde yüksek lisans ve doktora eğitimi veriliyor. Mezunları iş bulma konusunda çok şanslı görünüyor.

Yeşil Pazarlama Danışmanı: Bu kişilerin görevi şirketlerin, çevre politikaları ve çevre ile ilgili sosyal sorumluluk planlarını yürütmek ve duyurmak; şirketin, müşterilerinin katkısıyla daha yeşil ve temiz bir dünyaya katkıda bulunmasını sağlayarak şirketin çevre duyarlılığını artırmak ve bunu şirketin pazarlama politikasının merkezine yerleştirmek. Pazarlama, işletme, endüstri veya çevre mühendisliği vs. bölümlerden mezun, kendini pazarlama odaklı geliştirmiş kişiler yeşil pazarlama danışmanı olabilirler.

Yeşil İnsan Kaynakları Yönetmeni: Şirketin personelinde çevre duyarlılığı yaratmak ve onların şirket kaynaklarını daha tasarruflu kullanmalarını sağlamaktan sorumlu olacak. Gereksiz kaynak tüketimini engelleme, ortak araç uygulaması yapma, personelin çevre ile ilgili projelere katılımını sağlama, ofis ve çevrenin doğaya uygun ve doğaya zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi işlerini yapacak; işletme ve çevre konusunda bilgili insan kaynakları yönetmenlerine/uzmanlarına ilerleyen yıllarda daha çok ihtiyaç duyulacak.

Yenilenebilir Enerji Hukuku Uzmanı: Şirketlerin doğal kaynaklar ve enerji konularını, yasal mevzuata uygun şekilde ve çevreyle uyumlu şekilde yönetecek uzmanlara ihtiyaçları var. Bu uzmanlar, kamu ve özel sektör arasındaki hukuksal konuları çözecek, ilerleyen yıllarda AB uyum kanunları çerçevesinde AB mevzuatına göre şirketlerin bu yasalara uygun çalışmasını sağlayacaklar. Bu şekilde çalışacak enerji hukuku uzmanlarına büyük ihtiyaç duyulacak. Bu alanda çalışan “Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü” de kurulmuş durumda.

Çevre Mühendisliği / Çevre Hukuku Uzmanlığı: Artık Yeşil Meslekler Revaçta...Çevre mühendislerine gereken itibarın geç de olsa verildiği bir dönemdeyiz. Doğal kaynakların en iyi biçimde kullanılması, çevrenin korunması ve insan sağlığına uygun biçimde geliştirilmesi konusunda çalıştıkları için, bu alanda eğitim gören mühendislere/uzmanlara atıkların arıtılması, gerekli tesislerin kurulması, işletilmesi, yapılanların denetlenmesi, gürültü kaynaklarının belirlenmesi gibi birçok iş düşüyor.

Yeşil (Organik) Kozmetik Uzmanı: Doğal ve organik kozmetik ürünleri büyük yükselişte. Durum böyle olunca bu alanda da bir uzmanlık dalı oluşmuş görünüyor. Farmakoloji veya fitoterapi uzmanları, bu alanda kariyer yapabilirler.

Yeşil Turizm Uzmanı: Şehir yaşamının getirdiği sıkıntıdan ve yoğunluktan olsa gerek, insanlar tatillerinde sürekli denize gitmek yerine köylerde, tenha ve sessiz kıyılarda, Karadeniz’in el değmemiş yaylalarında, sarp ve yüksek dağlarda, kaplıca ve şifalı sularda tatillerini geçirmeye ve doğa sporlarıyla ilgilenmeye başladılar. Önümüzdeki yıllarda doğa ve ekolojik turizm konusunda uzmanlaşmış, kendini yetiştirmiş rehberlere/uzmanlara ve tesislere ihtiyaç olacak.

Organik Tarım Mühendisi / Uzmanı:Artık Yeşil Meslekler Revaçta... Organik tarım ve organik ürünler dünyada olduğu kadar Türkiye’de de çok ilgi görüyor. Organik ürünlerin yarattığı talebe dayalı olarak organik ürün yetiştiriciliği çok popüler. Bu konuda özel eğitim merkezleri olmamakla birlikte ziraat mühendisleri dünyadaki yeni ve gelişen uygulamaları takip ederek bu iş kolunda ilerleyebiliyorlar.

Tüm bunların dışında popülerliği artacak diğer yeşil meslekler arasında yeşil bilgi teknolojileri uzmanlığı, enerji verimliliği uzmanlığı, karbon yönetimi uzmanlığı, meteoroloji mühendisliği, ekolojik yaşam danışmanlığı sayılabilir. Gelecekte çevre ve enerji alanında yetişmiş birçok uzman ve mühendisin çalışma alanları genişleyecek.”

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 114 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 1,303 saniyede oluşturuldu.