Bahar yorgunluğunu üzerinizden atın!

Bahar yorgunluğunu üzerinizden atın!

İştahsızlık, halsizlik, isteksizlik gibi belirtiler gösteren bahar depresyonundan bir an önce kurtulmak için kolları sıvayın!

Bahar yorgunluğu genellikle baharın ilk haftalarında ortaya çıkan ve pek çok kişide halsizlik, iştahsızlık ve isteksizliğe sebep olan bir hastalık. Küresel ısınmanın etkisiyle gittikçe daha tutarsız olan hava durumu, mevsimsel hastalıkların ortaya çıkma ve devam etme sürelerini değiştiriyor.

Bahar yorgunluğunu üzerinizden atın!Tüm bir kışı neredeyse bahar havasında geçirip geçirip mayısın ilk haftalarda serin havalarla karşılaşmak ve sonra yazdan kalma günlere dönmek pek çoğumuzda yorgunluğa sebep oldu. Şimdi yorgunluğu, isteksizliği aşıp, nefis bahar günlerinin tadını çıkarma zamanı. Bahar yorgunluğundan kurtulmak için neler yapabilirsiniz? Pudra.com editörlerinin önerilerine kulak verin:

Bahar yorgunluğundan kurtulmanın yolları:

Su için
Öncelikle sağlıklı yaşamanın en büyük ipucu olan bol su içmeyi unutmayın! Başka hiçbir şey yapmasanız da sadece günde 3 litre su içerek bahar yorgunluğunun etkilerini en aza indirebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın!

İyi beslenin, spor yapın
Bahar yorgunluğunu üzerinizden atın!Beslenmenize dikkat edin ve bol bol egzersiz yapın. Özellikle karbonhidratlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun! Sebze ve meyve tüketiminizi artırın ve günde en az yarım saat yürüyün. Tabii eğer vaktiniz varsa yürüyüşün yanında mutlaka haftada 2-3 defa yüzme, fitness gibi enerjinizi artıracak sportif aktivitelere katılın. Düzenli olarak yapacağınız bu egzersizler metabolizmanızı hızlandırır, bu da dokularınız için gerekli olan oksijen ve besin oluşumunu kolaylaştırarak, depolanmış enerjinin kullanılmasını sağlar. Böylece bahar yorgunluğunu çok daha az hissedersiniz.

Stressiz bir yaşam sürün
Bahar yorgunluğunu üzerinizden atın!En büyük düşmanınız stresten uzak durun! Bahar depresyonunun altından kalkmak için sizi strese sokan her ne varsa hayatınızın dışında bırakın. Kaliteli ve düzenli uykunun stresle başa çıkmanın en büyük yardımcılarından biri olduğunu unutmayın. İmkanınız varsa nefes egzersizleri ve yoga yaparak ruhunuzu ve vücudunuzu rahatlatın!

Yenilenmek için vitaminlerden yardım alın
Vitaminlerden destek alın! Unutmayın, vücudunuz yenilenmek istiyor, metabolizmanız bu yeni mevsime uyum sağlamaya çalışıyor. Biraz yardım almanın hiçbir zararı olmaz. Özellikle B, C ve E vitaminlerini içeren ve gün içerisinde enerjinizi artıracak ilaçlarının dışında antioksidan etkili bu vitaminleri içeren sebze ve meyveleri bolca tüketmeye çalışın.

Sigara, alkol ve kafeinden uzak durun!
Bahar yorgunluğunu üzerinizden atın!Sadece bahar yorgunluğunun etkilerini artırmakla kalmayıp pek çok hastalığın da tek başına nedeni olan sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarın. Eğer sigara bağımlısıysanız en azından bu dönemde mümkün olduğunca az içmeye çalışın. Sigaranın vücudunuzun en büyük enerji kaynağı C vitamininin baş düşmanı olduğunu unutmayın. Gün içerisinde tükettiğiniz çay ve kahve miktarına da dikkat edin. Özellikle kafeinli içecekler kalp çarpıntısına ve vücutta su kaybına neden olduğu için bahar yorgunluğunun en büyük tetikleyicilerinden biridir.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 84 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,675 saniyede oluşturuldu.