Beyaz ve Gri Saçın Nedenleri…

Saç beyazlamasının nedenleri…

Birçok insanın saçları yaşlandıkça beyazlayabilir veya bir grilik çökebilir. Bu durumla ergenlikte veya yaşamın erken dönemlerinde karşılaşanlar ise her geçen gün artıyor.

Beyaz ve Gri Saçın Nedenleri

• Genetik faktörler, saçların erken beyazlamasında büyük bir rol oynuyor.
Beyaz ve Gri Saçın Nedenleri...• Vücutta ve saçlarda B vitamini eksikliği.
• Şampuan, klimalar veya çevresel nedenlerle kimyasala maruz kalmak.
• Sigara içmek de saç derisini etkileyebilir.
• Tiroid bozukluğu da bir neden olabilir.
• Bir olay sonrası yaşanılan şok.Gri Saçlar İçin Diyet

Doğru beslenme, saçların grileşmesini yavaşlatabilir. Bu besinler şunlardır:

1. Taze Yeşillikler: Tüm yeşil yapraklı sebzeler saçlarınızın ihtiyacı olan vitaminleri karşılamaktadır. Sebzeleri buharla pişirin ya da kaynatın. Bu sebzelerin saçlar için olduğu kadar aynı zamanda cilt ve kalp sağlığı konusunda da faydaları vardır.

2. Çikolatalar: Çikolata, saçlarınızın melanin üretim sürecinde yardımcı olan bakırı içermektedir. Bu madde bozulmadan orijinal rengini korur. Çikolatanın kakao miktarının yüksek olmasına dikkat edin ve aşırıya kaçmayın çünkü çikolatanın faydaları olduğu gibi yan etkileri de vardır.

3. Çilek, Kiraz Benzeri Meyveler: C vitamini bakımından zengin bir kaynak olan çilek benzeri meyveleri tercih edin. Bu meyveler saçların sağlıklı bir şekilde büyümesin katkıda bulunur ve gözle görülebilen yaşlanma belirtilerini azaltır. Çilek, kiraz benzeri tüm meyveler beslenme kaynağıdır.

4. Badem: Her yerde bulabileceğiniz, saçlarınız için iyi gelen bir besin kaynağı.
Beyaz Saçlar İçin Çözümler

Her problemin bir çözüm yöntemi olduğu gibi gri veya beyaz saçları korumanın ve önlemenin de faydalı olabilecek birkaç yolu mevcut:

• “Hacı Bektaşi Üzümü” ve “Amla Hint Yağı” Güney Doğu Asya’da kullanılan bitkisel bir yöntemdir. Bu yağ saç dökülmesi ve beyaz oluşumunun önlenmesinde etkili olabilir.• Kafa derisi üzerine masaj yapar gibi soğan uygulayın. 30 dakika boyunca uyguladıktan sonra şampuan ile saçınızı yıkayın. Bu yöntem de beyaz saçların oluşumunu engellemede etkili olabilir. Haftada iki kez uygulamakta fayda var ve uyguladıktan sonra saçlarınızı yıkadığınızdan emin olun.

• Günde bir bardak havuç suyu içmek beyaz veya gri saç oluşumunu önleyebilir, fakat bu durum düzenli olarak yapılmalıdır.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,675 saniyede oluşturuldu.