Bir Muz Yediğinizde Vücudunuzdaki 9 Değişim …

Bir Muz Yediğinizde Vücudunuzdaki 9 Değişim

Muz, dünyanın dört bir yanından en yaygın olarak kullanılan meyvelerden biridir. Bu doğal “hızlı” yiyecek, hareket halindeyken sadece rahat ve kolay değil, aynı zamanda daha iyi bir sağlığı desteklemek için vücudunuzu her türlü önemli besinlerle doldurursunuz.

Orta büyüklükteki muz sadece 105 kalori içerir, ancak A, B6, C, potasyum, magnezyum, bakır, manganez, iyi miktarda lif ve hatta az miktarda protein içeren besinler ile donatılmıştır.

 

1. Sindirim Sağlığınızı İyileştireceksiniz
Ortalama muz yaklaşık üç gram lif içerir. Olgun bir muz pektin lifi içerir, olgunlaşmamış bir muz ise dayanıklı nişasta içerir. Diyet lifinin sindirimi kolaylaştırdığı bilinirken, bir muz yediğinizde sindirim sağlığınızı destekleyeceksiniz. Sindirime yardımcı olmanın yanı sıra, olgun muzdaki pektin de vücuttaki ağır metalleri ve toksinleri dışarıya atmaya yardımcı olur.

Muzlardaki yüksek miktarda lif de bağırsak hareketliliğini normalleştirerek kabızlık gibi problemleri çözme kabiliyetine sahiptir. Spektrumun karşı ucunda, aynı zamanda bir ishal sonrası kaybettikleri elektrolitleri geri kazandırmaya yardımcı olmak için sindirim sistemini rahatlatırlar. Muzlar ayrıca, mide ekşimesi ve asit reflü gibi konularda rahatlama sağlayan güçlü bir doğal antiasit olarak kabul edilir .

2. Beyniniz çok daha iyi çalışacak
Muz, beyin için harika bir besindir. Aslında, geniş bir araştırma dizisi, beyinleri en iyi düzeyde işleyebilmesinde rol oynayan bazı vitaminleri, mineralleri ve amino asitleri sayesinde onları tüketmenin sizi daha da akıllıca yapabileceğini öne sürülüyor.

Bu harika sarı meyve, bilişsel işlev için önemli olan bir besin olan B6 vitamini içerir. Muzdaki magnezyum da beyin fonksiyonlarında önemli bir rol oynar. Vücudunuz proteini metabolize ettiğinde, amonyak üretir. Magnezyum, amonyağı üre’ye dönüştüren bir enzim tetikler, böylece vücut onu ortadan kaldırabilir. Beyin amonyakının izleri odaklanma ve dikkat etme yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir, bu da magnezyum açısından zengin gıdaların tüketilmesi anlamına gelir, ayrıca sinir hücreleri arasındaki elektriksel aktivitenin sağlanmasına yardımcı olarak beyin fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Hiç beyin yorgunluğu yaşamak ? Belki de beyninizin yakıt eksikliği vardı. Tıpkı bir araba gibi, onsuz iyi koşmaz. Beyninizdeki hücreler, yakıt için glikoz kullanır ve beyin depolayamayacağı için, yediğiniz yiyecekler boyunca sürekli bir tedarik gerektirir. Şeker, hamur işleri, şekerli tahıllar ve benzerleri gibi yiyecekler tüketirseniz, vücut bu karbonhidratları, özellikle sükroz hissi veren sukrozdan hızla tüketir. Fakat bir muz yerseniz, lif içeriği, öncelikle fruktozdan, kan dolaşımına kadar şekerlerin parçalanmasını ve salınmasını yavaşlatmaya yardımcı olur.

3. Ruh haliniz düzelecek
İyi hissetmiyor musunuz? Bir muz yiyin. Nörotransmitterlerin serotonin ve dopamini yapmak için kullanılan triptofan ve tirozin, amino asitleri vücuttaki amino asitleri, duygudurumunu düzenleyebilme yetenekleriyle bilinen “iyi hissettiren” hormonları sağlar. Vücudunuz bu amino asitlerin yeterli bir miktarını aldığında, aynı zamanda stres ve endişe duygularını hafifletirken daha odaklanmış ve sakin kalmanıza yardımcı olabilir.

4. Daha İyi Kalp Sağlığını Desteklersiniz
Muz, kalp sağlığı için gerekli bir mineral olan ve özellikle de kan basıncını kontrol eden yüksek bir potasyum seviyesi sayesinde, kalp için bir süper besindir. Vücudunuzdaki birçok fonksiyon için vücudunuzun potasyumuna bağlıdır, kalbin elektrik dengesini kontrol altında tutmak da dahil. Birçok çalışma, potasyum açısından zengin bir diyetin ardından yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir . Aslında, diyetlerinde çok fazla potasyum elde edenlerin % 27 daha düşük kalp hastalığına yakalanma riski daha düşük olduğu gösterilmiştir.

5. İnsülin Hassasiyetini Artırırsınız
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre , insülin direnci tip 2 diyabet için önemli risk faktörlerinden biri olup, son on yıllarda dünya genelinde hızla yükselen ciddi bir hastalıktır. 1980 yılında 180 milyondan 2014 yılında 422 milyona yükselmiştir . Bazı çalışmalar göstermiştir ki, dirençli nişastalı muz gibi gıdaların tüketilmesi, sadece dört haftada insülin duyarlılığının % 50’ye kadar artmasına yardımcı olabilir. Tabii ki, belirtildiği gibi, dirençli nişasta içeren olgunlaşmamış muzlar.

Dayanıklı nişasta içeriğine ek olarak, muzdaki lif özellikle diyabeti olanlar için karbonhidratların emilimini ve sindirimini yavaşlatmaya yardımcı olduğu için özellikle önemlidir . Bu da, kan şekeri ani yükselmelerini azaltır ve genel olarak kan şekeri kontrolünü iyileştirir.

6. Egzersizde kaslarınıza yardımcı olur
Muz, çoğunlukla mineral içeriği ve kolayca sindirilmiş karbonhidratlar nedeniyle sporcular için ideal yiyecek olarak kabul edilir. Bir antrenmandan önce bir muz yemeye çalışmak, bu egzersize bağlı ağrı ve kas kramplarının azaltılmasına yardımcı olabilir, ki bu da popülasyonun yaklaşık % 95’i için yaygın bir sorundur .

7. Daha genç görünmeye başlayacaksınız
Muzuı düzenli olarak yiyin ve hem iç hem de dışta faydaları ortaya çıktıkça genç görünmeye de başlayabilirsiniz. Fitokimyasallar, antioksidanlar ve diğer besinler açısından zengin olan muzu her gün yeme alışkanlığını edinin. Kuru cildi besler ve canlandırır ve erken yaşlanmaya neden olabilecek serbest radikallere karşı koruyucudur. Sivilcelerden muzdarip olursanız, meyvenin akneye neden olan bakterilere karşı savaşan çinko ve lektin sayesinde akne eğilimli cilt için de mükemmel olduğunu fark edebilirsiniz.

8. Gözlerinizi Koruyacaksınız
Sağlıklı gözler için havuç ilk sırada yer alırken muzun, gözlerini korumak için iyi bilinen A vitamini içeriği nedeniyle övgüyü hakeder. A vitamini, normal görüşü korumanıza ve hatta geceleri daha iyi görmenize yardımcı olur.

9. Kilo Kaybını Destekliyor Olacaksınız
Daha önce de belirtildiği gibi, bir orta muz, sadece 105 kalori içerir, kilo kaybında önemli bir rol oynayabilen bir ton lif sunarlar. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu liflerin tüketilmesi, bazı çalışmalarda daha az vücut ağırlığı ile ilişkilendirilmiştir. Muhtemelen bu lif sizi daha uzun süre tok tutarak daha az kalori almanızı sağlayacaktır.

 

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,616 saniyede oluşturuldu.