Çalışanlar aşklarını işyerinden buluyor!

Çalışanlar aşklarını işyerinden buluyor!

Günün büyük bir kısmını işyerinde geçiren çalışan, aşkını da ofiste yaşıyor. Yenibiris.com’un Sevgililer Günü anketlerinin ilginç sonuçları…

14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla ilginç bir anket serisi gerçekleştirdi. E-posta yoluyla yapılan anketlerde Yenibiris.com, hem çalışanlara hem işverenlere sevgililer günü hakkındaki düşüncelerini sordu. İşte sonuçlar:

Çalışanlar aşklarını işyerinden buluyor!Sevgilim ofisten olsun!

Anketleri yaklaşık 5 bin kişi yanıtladı. Anketin sonucunda, yoğun çalışma ve sosyal hayata az zaman ayırma gibi gerekçeler dolayısıyla kişilerin ilişki seçimlerini en yakın ofis arkadaşlarından yaptığı ortaya çıktı. Bir başka sonuç ise, çalışanların yüzde 35’inin sevgilisi, aynı işyerinden… Yüzde 16’sı ise ofisten birisiyle aşk yaşamaya çalışıyor.

“Şu anki sevgiliniz işyerinden mi?” sorusuna verilen yanıtların oranı şöyle:

* Evet: Yüzde 35
* Hayır: Yüzde 41
* Şimdilik hayır ama yakında olabilir: Yüzde 16
* Sevgilim yok: Yüzde 8
Diğer çalışanlar rahatsız, işveren karışmıyor

Ofiste aşk yaşayan çiftlerin duyguları bazen işe karışabiliyor. Bu da diğerlerini hatta işi etkileyebiliyor. Çalışanların yüzde 56’sı bazen ofis aşklarından rahatsızlık duyuyor. İşverenlerin yüzde 71’i ise bu tip ilişkilere karışmıyor. Çiftlerin aynı ofiste çalışmasından en çok rahatsızlık duyan sektörler gıda ile turizm-otelcilik iken en az rahatsızlık duyan sektörün perakendecilik-toptancılık olduğu ortaya çıkıyor.

Çiftlerin aynı işyerinde çalışmasından en çok rahatsızlık duyan sektörler şöyle sıralanıyor:

* Gıda: Yüzde 9
* Turizm-Otelcilik: Yüzde 8
* Hizmet: Yüzde 6
* Ağır Sanayi: Yüzde 5
* Banka-Finans: Yüzde 5

Yenibiris.com’un anketinde “Şirketinizde çalışanların birbiriyle sevgili olmasına ya da evlenmesine nasıl bakılıyor?” sorusuna verilen yanıtlar “Karışılmıyor” (yüzde 71,3), “Onaylanmıyor” (yüzde 17,5) ve “Onaylanmıyor-Evlilikler özel izne bağlı” (yüzde 11,2) olarak sıralandı.

“Diğer çalışanlar sevgili olan çalışanlardan rahatsızlık duyuyor mu?” sorusuna ise katılımcılar “Hayır” (yüzde 44), “Bazen” (yüzde 32) ve “Evet” (yüzde 24) yanıtlarını verdi.

“Ayrıldıklarında biz de üzülüyoruz”

Farklı sektörlere yönelik yönetici ve çalışanların konuyla ilgili yorumları ise şöyle:

Yapı-İnşaat sektöründe bir yönetici: “Daha önce şirketimiz çalışanlarından iki arkadaşın birlikteliği evlilikle sonuçlandı. Bu durum bizi çok mutlu etti.”

Tekstil sektöründe bir çalışan: “Haklarında dedikodular çıkınca iş performansları etkileniyor.”

Çağrı merkezi sektöründen bir çalışan: “Birbirlerini çok sık görüyorlar. Ne demişler sıkı görüşme tez ayrılık getirir. Sonra biz de üzülüyoruz.”

Üretim-İmalat sektöründen bir yönetici: “Şirketimizde ast-üst ilişkisi olan bir çift evlendi ancak boşanma sürecinde üst olan çalışana mobing yaptı ve zorla ayrılmasına neden oldu.”

Bilişim sektöründen bir çalışan: “Sevgili olan çalışanların arasındaki çekim devamlı hissediliyor. Birbirlerine kur yapıyorlar ve rahatsız oluyorum.”

Perakende-toptancılık sektörü çalışanı: “Sanırım bizim kurumdan sevgili bulamayan bir ben kaldım.”

Petrol-Kimya sektöründe yönetici: “Herkes birbiriyle olabiliyor ama İK departmanından birinin şirketten biriyle olması yasak.”

Gıda sektörü çalışanı: “Ben eşimle tanıştım evlendim. 6 yıldır bir gün bile ayrılmadık. Ne kadar iyiyse o kadar iyiyim.”

Turizm-Otelcilik çalışanı: “IT Müdürü, güvenlik görevlisi ile birlikte ama kimseye belli etmemeye çalışıyorlar. Biz anlıyoruz tabi ki.”

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,722 saniyede oluşturuldu.