Cildinizin Düşmanları!

Cildinizin Düşmanları!

Günlük yaşantınızda nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Uzmanlara göre cildinizin parlaklığını, sağlığını olumsuz etkileyen, yüzünüzde kırışıklıkların artmasına yol açan birçok neden var.

Kadınlar güzelleşmek için her yolu deniyor. Kimisi doğal yöntemlerle daha genç ve güzel görünmeye çalışırken kimisi de kozmetik ürünlerine neredeyse bir servet yatırıyor. Peki bütün bunlar cilt için yeterli mi?

SAÇLARINIZA DİKKATCildinizin Düşmanları!

Saçlarınız yüzünüze zarar verebilir. Saç spreyini püskürtmeden önce yüzünüzü örtmek için temiz bir havlu kullanın.

MAKYAJ

Yüzünüzde makyajla uykuya dalmak bakteri enfeksiyonuna ve akneye neden olan tıkanmış gözeneklere yol açabilir. Yastığınızın üzerinde kalan kozmetik kalıntıları hastalanmanıza neden olabilir. Bu nedenle yatmadan önce yüzünüzü mutlaka temizleyin. Ayrıca bağımlısı da olsanız bazı günler makyaj yapmaya ara vererek, gözeneklerin tıkanmasını önleyin, yüzünüzün rahat bir nefes almasını sağlayın.

UYKUSUZLUKCildinizin Düşmanları!

Düzenli olarak uykunuzu almanız sadece dinç görünmenize yardımcı olmaz, ayrıca cildinizi yeniler, susuz kalmasını önler. Uykunuzu iyi alamazsanız, cildiniz solgun görünür ve gözenekleriniz tıkanır.Geceleri cildiniz dinlenmek ve kendini onarmak için fırsat bulur.

Bu işlemler sürerken ölü cilt hücreleriniz yastığınıza dökülür. Cildinizin sağlıklı olması için yastık kılıfınızı sık sık değiştirmelisiniz.

KİLO VERMECildinizin Düşmanları!

Birkaç kilo vermek sizin için önemli olabilir, ancak kilolarınızı doğru şekilde verdiğinizden emin olun. Öğün atlamak cildinizi daha hızlı yaşlandırır ve daha hızlı kurutur. Bu nedenle cildinizin sağlığını korumak için beslenme tablonuzda C (portakal), B3(yerfıstığı), E(avokado) ile A (yer elması) vitamini içeren gıdalar olmasına özen gösterin.
GÖZLERİNİZİ KONTROL ETTİRİN

Yıllık olarak göz muayenenizi yaptırın. Süresi geçen lens ve gözlük kullanmak gözlerinizi kısarak bakmanıza yol açar.

Bu nedenle de gözlerinizin çevresinde çizgiler ve kırışıklıklar oluşur.

DUŞ ALMAKCildinizin Düşmanları!

İnsanlar sıcak ve uzun duşları sever, ancak bu şekilde cildinizin epiderm katmanının dışını soyarsınız, cildiniz pul pul olur ve kurur. Duşta cildiniz kızarmaya ve kaşınmaya başlarsa duştan çıkmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Ancak sudaki klor ve diğer elementlerin neden olabileceği cilt kuruluğuyla savaşmak için duş başlığı filtresi kullanabilirsiniz.

TUZLU YİYECEKLER

Lezzetli atıştırmalıklara dayanamıyorsanız, cildinizin susuz kalmasına yol açabilirsiniz. Beslenmenizdeki aşırı sodyum cildinizdeki nemi emer ve cildinizin kurumasına, solgunlaşmasına neden olur.

Bundan korunmak için tuzlu atıştırmalıklardan ve yiyeceklerden uzak durun.

DENEME ÜRÜNLERİCildinizin Düşmanları!

Çoğu kadın yeni çıkan kozmetik ürünleri denemeyi sever. Ancak yüzünüzde beklenmedik bir alerjik reaksiyonla karşılaşmamak için yeni çıkan ürünleri cildinizin küçük bir bölümünde (kolunuz, elinizin üstü gibi) deneyin.

EGZERSİZ YAPIN

Günümüzde egzersiz hemen her şey için bir çare olarak görünüyor. Egzersiz, kan akışınızı artırmaya yardım eder ve yüzünüze sağlıklı bir parıltı verir. Ayrıca vücudu toksinlerden temizler. Düzenli olarak egzersiz yapmazsanız cildinizdeki yaşlanma lekelerinde artış görebilirsiniz.

UZUN SÜRE TELEFONLA KONUŞMAKCildinizin Düşmanları!

Saatlerce cep telefonuyla konuşmak çenenizin ve yanağınızın çevresinde kızarıklıklara ve kaşıntıya yol açabilir. Çünkü cep telefonunuzu uzun süre masada, tezgahta ya da çantanızda bırakıyorsunuz.
Buralarda bulunan bakteriler de telefonla konuşurken yüzünüze bulaşıyor.

Cep telefonunuzu silmek ve cildinizi temiz tutmak için yanınızda antibakteriyal mendiller bulundurun.

KAŞLARINIZI ÇATMAYIN

Yüz ifadelerinizden kaynaklanan cildinizdeki kasların hareketi, yüzünüzde kırışıklıklara yol açabilir. Cildinizin genç kalması ve yüzünüzde kalıcı çizgiler ve kırışıklıklar oluşmaması için kaşlarınızı çatmayın, somurtmayın.

SİVİLCELERİ SIKMAK

Çoğu insan yüzünde sivilce görmeye katlanamayıp bunları sıkıp patlatır. Ancak cildinizdeki sivilceleri sıkmak ve patlatmak cildinizdeki kiri ve bakteriyi gözeneklerinizin içine gönderir.Bu nedenle sivilceleriniz daha da artar. Elinizden geldiğince sivilcelerinizi sıkmamaya çalışın.

ŞEKERE DİKKAT!Cildinizin Düşmanları!

Çok fazla şeker tüketirseniz cildinizdeki kolajenler zarar görür ve cildiniz sarkar. Şeker ihtiyacınızı ananas ya da mango gibi organik meyvelerle karşılamalısınız.

SU VE KAHVE

Bol miktarda su içerek cildinizdeki kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.Daha fazla su içebilmek için suyunuza lezzet vermek istiyorsanız içine portakal ya da limon gibi meyve dilimleri ekleyebilirsiniz.Bunun yanısıra kahve de kuru ciltlerin en büyük düşmanıdır.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 112 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,701 saniyede oluşturuldu.