Doğru cilt bakımı için altın değerinde öğütler…

Doğru cilt bakımı için altın değerinde öğütler

Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Füsun Bilgin Karahallı, bilinçsiz cilt bakım ürünlerinin kullanımı ve yol açtığı zararlar üzerine verdiği bilgilerin ardından,


Doğru cilt bakımı için altın değerinde öğütler

Cilt tipi ve cilt kalitesine göre kişiye özel seçilmesi gereken cilt bakım ürünleri, bilinçsiz kullanım ya da güvenilir olmayan markaların veya taklit ürünlerin tercih edilmesiyle sağlığı tehdit eden boyutlara varabiliyor. Bu nedenle, cilt bakımında dikkat edilmesi gereken çok temel bazı kurallar var.
1. Kozmetik marketlerden satın alınarak evde uygulanan cilt bakım ürünlerinde sadece dermatolojik testlerden geçmiş ürünler kullanılmalıdır.

2. Yağlı ciltlere su bazlı, kuru ciltler için de hafif yağlı ürünler tercih edilmelidir. Ürünlerin etken maddelerinin konsantrasyonları çok önemli olduğundan problemli cilt tiplerinde mutlaka bir dermatoloğun tavsiye ettiği ürünler kullanılmalıdır. Çünkü kimi yüksek konsantrasyona sahip soyucu kremler bazı ciltlerde yanıklara dahi yol açabilir.

3. Hassas ciltlerde inflamasyonu baskılayıcı ve konsantrasyonu düşük peelingler kullanılmalıdır.

4. Bilinenin aksine esmerler de hassas cilde sahip olabilirler. Çabuk kızarma, leke gibi cildin verdiği tepkiler iyi gözlenmelidir.

5. Evde uygulanan bir bakım sonrası ciltte kızarıklık, yanma, kaşınma gibi belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden uzmana başvurulmalıdır.

6. Pahalı marka ürünlerde dahi bilinçsiz kullanım sonrası reaksiyon meydana gelebilmektedir. Bu nedenle bu tür ürünlerin uzman kontrolünde uygulanması en sağlıklı sonuçları verecektir.

 

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 84 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,724 saniyede oluşturuldu.