Domates yemeniz için 4 neden..

Domates yemeniz için 4 neden..

Salata, çorba ve birçok yemeğe lezzetinin yanı sıra görsel bir şölen sağlayan, a dan z’ye birçok faydası olan domatesi tüketmeniz için ilk 4 neden;

Kanser savaşçısıdır
İçeriğinde birçok antioksidan ve anti enflamatuar madde bulunan domates güçlü bir kanser savaşçısıdır. İçeriğindeki antioksidanlardan likopen ise en çok bilineni ve etkilisi. Likopenin etkisi ise pişirildiğinde daha da artmakta. Domates yemeniz için 4 neden..Kan bulgularında likopen seviyesi yüksek olan kişilerin böbrek kanserine yakalanma riski ise %45 azalmaktadır, beyin ve meme tümör gelişimleri yavaşlamaktadır. Önerilen tüketim miktarı ise hergün 4 domates yemek veya yemeklere salça ilave etmek yeterli.

Cilt sağlığı için faydalı
Likopenden başka hidrosinamik asit içeriği de oldukça yüksek olan domates cilt sağlığını da korumaktadır. C vitamini ile birlikte ciltteki elastikiyeti sağlar. Karotenoidler sayesinde güneşin zararlı ışınlarından korur.

Gece körlüğü için faydalıDomates yemeniz için 4 neden..
İçeriğindeki A vitamini, lutein, zeaksantin nedeniyle gece körlüğü ve makula dejenerasyonunu önleyicidir.

C vitamini içeriği yüksekDomates yemeniz için 4 neden..
C vitamini ihtiyacımızı daha çok narenciye meyvelerinden karşılamayı seçsekte 1 orta boy domates günlük C vitamini ihtiyacımızın %40’ını karşılar.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,650 saniyede oluşturuldu.