Eşinizle Diyalog Kurmakta Zorlanıyor Musunuz?

Evlilikte sorunların çözülebilmesi gerçekten iki önemli çabayı gerektirir: Önleme ve çözümleme. Birbirinizle konuşmaya hazırlıklı olun. Birbirinize her an aşağıdaki önleyici soruları yöneltmek için fırsat kollayın. Diyalog kurmayı başardığınızda önemli sorunların çözülmesinin daha kolay olduğunu farkedeceksiniz.

Birbirinizle düzenli olarak konuşmayı alışkanlık haline getirin

Birbirinize aşağıdaki soruları yöneltmeniz çok faydalı olacaktır:
Birbirimiz için daha fazla bir şey yapabilir miyiz? Zor anlarda birbirimize yardım etmek işimize gelir mi? Ortak bir zemin oluşturabilmek için birlikte çalışabilir miyiz?

Birbirimizin arzularını ve ihtiyaçlarını dikkate alıyor muyuz? Kendimizi ve ihtiyaçlarımızı ifade edebilir miyiz, eşimizin ihtiyaçlarını duymaya hazır mıyız?

Benim günümün ne kadar stresli geçtiğinden haberin var mı? Benim işte neler yaptığımı biliyor musun? İşteki stresin hayatımızı nasıl etkilediğini biliyor musun?

Şimdi evli olduğumuza göre, birlikteliğimizin duygusal değeri ne olabilir? Bunun önceki yaşantımızdan farkı ne?

Evliliğin günlük rutinimize etkisi ne? Her şey değişti mi? Öyleyse, nasıl? Bu değişikliğe ne neden oldu?

Birbirimizle nasıl iletişim kuruyoruz?Birbirimizle yeterince konuşuyor muyuz?

Birbirimizi dikkate alıyor muyuz? Birbirimizi nasıl daha iyi dinleyebiliriz?

Benim yaptığım bazı şeyler seni rahatsız ediyor mu?

Birbirimizi ciddiye alıyor muyuz?

Birbirimizi ve kendimizi ciddiye alıyor muyuz?

Birlikte en son ne zaman gülüp eğlendik?

İlişkimizi iyiye götürmek için neler yapmalıyız?

Siz ve eşiniz hayatınızın nasıl gittiğini ve evlendikten sonra iyiye giden birşeyler olup olmadığını zaman zaman biraraya gelip tartışmalısınız. Karınızla ya da kocanızla iletişiminizi kolaylaştırmak için elinizden geleni yapmalısınız, espri kabiliyetinizi kaybetmemelisiniz ve birbirinizi çok fazla ciddiye almamalısınız. Zaten şu anda her ikiniz de öğreniyor, birlikte büyüyor ve olgunlaşıyorsunuz.

Kim haklı, kim haksız düşüncenizi geçici olarak işlem dışı bırakın

Kavgayla ilgili en zorlayıcı duygulardan biri eşinizin sizi dinlemediğini ya da anlamadığını hissetmenizdir. Birkaç dakikalığına kendi kılıfınızdan sıyrılın ve eşinizi dinlemeye çalışın. Birbirinizin bakış açısını anladığınızda anlaşmaya varmanız daha kolay olacaktır.

Öfkenizi yenin

Çabucak sinirlenen biriyseniz, şu anda belki de doğmamış aile bireyine örnek oluşturacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Yoğun öfke ve bağırıp çağırmanın ürkütücü olduğunu ve eşinizin size güvenini sarsacağını da unutmayın. Gerekiyorsa, kendinize sakinleşmeniz için zaman verin. Beş dakika ara alın. Böylece, eşinize daha sonra pişmanlık duyacağınız aşağılayıcı ve kötü sıfatlar kullanmaktan, kötü bir dille hitap etmekten uzak durmuş olursunuz. Kavgayı ilk bitirene ödül verilmediğini unutmayın. O yüzden zamanınızı iyi kullanın.

Panik ve kaygıyla başetmeye çalışın

Paniğin düşünmeden hareket etmenize neden olmasına izin vermeyin. Duyguların uyarı sinyalleri vereceklerini aklınızdan çıkarmayın. Hareketlerinizi yönlendirmelerine izin vermeyin, ama onları görmezden de gelmeyin. Öfkeyle tepki vermekten ve kaygıyla yıkıcı davranmaktan kaçının. Tehditlerin tuzağına düşmeyin.

Çareyi alkol ve uyuşturucuda aramayın

Tartışma öncesi, tartışma sırasında ve tartışma sonrasında içmenin hiçbir faydası olmayacaktır. Neden? Çünkü alkolün duyguları ortaya çıkarma etkisi sonucu her şey daha kötüye gidebilir. Alkol ve uyuşturucu kullanımı hoş olmayan ve ürkütücü sonuçlar doğurabilir.

Ortak bir zemin oluşturun ve uzlaşma yollarını arayın

Uzlaşmanın önemi anlatılmakla bitirilemez. Bu prensiplerinizden vazgeçmeniz anlamına mı gelmektedir? Çok zor. Oysa her ikinizin de karşı çıkamayacağınız ufak ama güven oluşturucu adımlar atmanız iyi olacaktır.

Zamanın çok iyi bir ilaç olduğunu unutmayın

Doğru, zaman her yarayı iyileştirebilir. Özellikle kavga sırasında bir adım geri atın. Kavganın hemen çözülmesi gerektiğini düşünmeyin. Zaman avantajı sayesinde sorunu bütün açılardan görebilecek ve sonuçta da çözebileceksiniz. Kocanızla ya da karınızla eninde sonunda bütün sorunları çözeceğinize inanın. Ortak zeminde hareket etmeli, bir yandan sorunları çözmeye çalışırken, diğer yandan hayatınızı yaşamaya devam etmelisiniz.

Bazen en iyisi insanın sessizliği yenmesidir

Bu kolay değildir, ilk evlendiğiniz zamanlar ve evliliğinizin birinci yılı arasında sessizlik kalma konusuyla ilgili bir sorun yaşama olasılığınız oldukça fazladır. “Bizim konuşmamız gerekiyor”, “Niye sesini çıkarmıyorsun” türünden sessizliği bozmanız zor olacaktır. Sessizliği bozmak ilişkinizi kuvvetlendirecek ve sorunları çözme olasılığınızı arttıracaktır.

Gerekiyorsa, yardım alın

Bazı kavgalar incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerle çıkar, ilk büyük kavganızın kendisini sürekli yinelediğini düşünüyorsanız -gittikçe daha yoğunlaşıp şiddetlenerek- kendinizi altında yatan nedenleri çözmek için yardım almak zorunda hissedebilirsiniz. Yanlış ayak üzerinde durmayın. Güvendiğiniz bir arkadaşınızdan, doktorunuzdan ya da bir akrabanızdan sizi iyi bir terapiste yönlendirmesini isteyin. Seansların uzun, zaman alıcı, pahalı ya da sü-rekli olması gerekmiyor. Bazen başka birinin kişiliğinizdeki farklılıklara parmak basması bile doğru yola girmenize yardımcı olacaktır.

Farklılıklarınızın tadını çıkarın

“Kaos yaratıcılığı arttırır” sözü her zaman hoşuma gitmiştir. Aranızdaki farklılıkların sizi anlayışa ve hoşluğa sürükleme olasılığı oldukça yüksektir. Stresten, ilk kavganızın kaosundan ve sorunlardan kaçmayın. Olayın üzerine giderseniz, birbirinizle ilgili olarak çok şey öğrenirsiniz. Ayrıca, bir takım olarak stresle nasıl basa çıkacağınız konusunda da bir strateji geliştirebilirsiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 124 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,912 saniyede oluşturuldu.