Estetik sonrası nelere dikkat etmeli?

Estetik operasyondan sonraki döneminde dikkat edeceğiniz bazı kurallar geçirdiğiniz işlemin başarısına katkı sağlıyor

Estetik sonrası nelere dikkat etmeli?

Cerrahi veya neştersiz operasyon sonrası doktorlar iyileşme döneminde dikkat edilmesi gereken kuralları sıralar. Nasıl evdeki hesap bazen çarşıya uymuyorsa bu iyileşme döneminde sanki en kötüsü hep sizin başınıza gelir. Daha fazla ağrı çekersiniz, arkadaşlarınız üç günde sosyal hayata karışırken sizin tuvalete gidecek haliniz olmaz. Estetik sonrası nelere dikkat etmeli?Kurban psikolojisine girmeden önce estetik operasyon sonrası geçireceğiniz nekahat dönemi için tüm hazırlıklarınızı yapın. Böylece hem yara veya dikişlerinizin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz hem de sosyal hayata çok daha hızlı katılabilirsiniz. Üstelik vereceğimiz önerilerle doktorunuzun yapmış olduğu işlemin daha iyi sonuç vermesini sağlayabilirsiniz.

Reçeteyi önceden isteyin
Cerrahi bir operasyon geçiriyorsanız muhtemelen doktorunuz size antibiyotik yazacak. Hastaneden çıkmadan önce mutlaka doktorunuzdan reçeteyi isteyin ve ilaçları aldırın. Son gün bandajlarla eve giderken hem eczanelere uğrama fırsatınız olmayabilir hem de doktorunuzun yazdığı ilaç stoklarda olmayabilir.
Cerrahi eldivenler giyin
Karın germe gibi bir operasyon geçirdiyseniz muhtemelen o bölgenize diren takılmıştır. Bu direnlerin boşaltılıp pansumanının yapılması gerekiyor. Siz kendiniz yapmıyorsanız bile size pansuman yapacak kişinin mutlaka steril eldivenler giymesi gerekiyor. Eldivenin yanı sıra evde gazlı bez bulundurmak da işinize yarayacaktır.
Meyve suyu ve mineral su için
Estetik sonrası nelere dikkat etmeli?İyileşme döneminde vitamin ve mineral desteği alabilirsiniz. Ekstra ilaç almak yerine bu ihtiyacınızı meyve sularından karşılayabilirsiniz. Zencefilli içecekleri de bu dönemde tüketmeniz öneriliyor.
Antibiyotik merhem sürün
Özellikle büyük kesili operasyonlardan sonra bu tip merhemler cildi enfekte etmeden iyileşmesine katkı sağlıyor. Eğer dudaklarınıza işlem yapıldıysa bu bölgeye özel merhemler kullanmalısınız.
Jel buz torbaları kullanın
Derin dondurucuda bir süre tuttuktan sonra kullanacağınız bu jel buz torbaları normal buz torbasına göre cildi daha az tahriş ediyor. Hem normal buz torbası gibi akma derdi de yok.
Tavuk suyuna çorba tüketin
Özellikle yüz bölgesiyle ilgili bir operasyon geçirenler için çiğnemek zorluk yaratabiliyor. Tavuk suyuna tel şehriyeli çorba bu dönemde vücudunuzun toparlanmasına yardım edecek. Bol limon ekleyerek içebileceğiniz bu çorba için gerekli malzemeleri önceden hazır edin.
Bol bol pipet bulundurun
İster yüz bölgesi ister karın germe olsun geçirilen operasyon sonrası çoğunlukla dik oturur pozisyona gelmek zordur. Bu durum da kolay yemek yemeyi zorlaştırıyor. Pipetler, yatakta uzanırken bir şeyler içmeyi kolaylaştırıyor.
Her boy ve ebatta yastık edinin
Estetik sonrası nelere dikkat etmeli?Operasyondan sonra geçirilen ilk gece, genellikle en zor gece olur. Bu yüzden kol, baş, boyun gibi bölgelerin altına yastık koymak rahat uyumanıza yardımcı olacaktır
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahı Op. Dr. Övünç Akdemir’in önerileri
*Estetik operasyonlarda yapılacak temel işlemler bölgelere göre farklılık gösterir. Yüz bölgesi ameliyatları (yüz-boyun germe, dolgu-botoks-yağ gibi enjeksiyon uygulamaları, kaş kaldırma, göz kapağı estetiği) sonrasında; bu bölgelere 48 saat buz uygulaması yapılması ve hastaların oturur biçimde uyumaları önem taşıyor.
*Yara yerlerine gelmeyecek şekilde lidokain içeren pomatlar, ağrının azalmasında ve şişliğin inmesinde yardımcı oluyor. Bunlar elinizde yoksa şişlik üzerine yoğurt sürülebilir çünkü yoğurt içerisinde bol protein olduğundan ameliyat alanını soğutur ve buz etkisi yapar.
*Kepçe kulak ameliyatı geçiren hastaların ise 48 saat soğuk uygulama yapmaları ve iki ay kadar tenisçi bantlarından kullanmaları ameliyat başarısını artırıyor.
*Dikiş bölgelerine 48 saat su değdirilmemeli, sonrasında ise mutlak yıkanmalı ve kabuklanma engellenmeli.
*Botoks uygulanan hastaların ilk sekiz saat mimiklerini sık kullanması öneriliyor.
Superplast Estetik Cerrahi Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Güner’in önerileri
*Burun estetiği ameliyatları ile yüz ve gıdı germe işleminden sonra üç-dört gün soğuk kompres tedavisi uygulanmalı.
*Yağ alma işlemleri sonrasında yağ atılımını hızlandırmak için bol su içmek ve C Vitamini alımını artırmak gerekiyor. Ayrıca ödem atıcı krem veya haplar alınabilir.
*Göz operasyonlarından sonra ise gece yatarken iki hafta boyunca flaster yapıştırılarak şişmenin önüne geçilebiliyor. Karın germe veya liposuction sonrası korse ve varis çorabı kullanılabilir.
*Saç ekimi sonrası tenisçi bandajı kullanımı iyileşmeye yardımcı oluyor.
*Genel olarak herhangi bir operasyonun beş-yedi gün sonrası dolaşımı hızlandıran masaj yapılabilir, özellikle ılık su içinde masaj tedavileri fayda sağlıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta çok sıcak suyun tehlikeli olabileceği. Su sıcak olursa kanama ve yanığa sebep olabiliyor.
Estetik sonrası nelere dikkat etmeli?*Tüm operasyonlarda bölgesel dolaşımı hızlandırmak için nazik masaj yapılmalı.
Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Zeybek’in önerileri
*Estetik ameliyatlar genellikle hastanede uzun süre yatmayı gerektirmediği için evdeki iyileşme süreci önem taşıyor. Her ameliyata göre farklılıklar göstermekle birlikte aşağıdaki genel kurallar her zaman geçerli: Yatakta kalmamak, evde ya da dışarıda sık ve hafif yürüyüşler bazı önemli komplikasyonların riskini azaltıyor.
*Başta antibiyotikler ve ödem çözücüler olmak üzere, cerrahınızın verdiği tüm ilaçları saatinde ve gerektiği süre boyunca kullanmalısınız. Estetik sonrası nelere dikkat etmeli?Ameliyat bölgesini birkaç gün boyunca
kirletmemeye ve ıslatmamaya özen göstermek ve hijyene dikkat etmek herhangi bir enfeksiyonu önlemek ve yara iyileşmesinin düzgün sürebilmesi açısından gerekli. Eğer evinizde kedi-köpek gibi evcil hayvanlar var ise birkaç gün yakın temastan kaçınmalısınız.
*Ameliyat bölgesini kazara oluşabilecek darbelerden korumalısınız. Bu nedenle küçük çocuğu olanların dikkatli davranmaları gerektiği gibi, kalabalık toplu taşıma araçlarına binerken de dikkatli olunması gerekiyor.
*Bazı ameliyatlar yüz bölgesinde birkaç gün süren morluklar bırakabilir. Bu morluklar kesinlikle güneşten korunmalı. Bu nedenle yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanabilirsiniz.
*Doktorunuzun belirttiği süre dolmadan spora başlamamalısınız.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,851 saniyede oluşturuldu.