Fitness

Sumo Squat ile Kalçalarınızı Güçlendirin…

Daha önce hiç Sumo maçı izlediniz mi? O koca gövdeli Sumo güreşçileri, güç kullanımındaki balansları ile birer efsanelerdir ve bunu daha maçın ilk dakikasında görebilirsiniz.

Hiç sumo maçı izlediniz mi? Güreşçiler bir hayli şişman olabilir ama aslında çok güçlüdürler ve denge konusunda ustadırlar. Sumo Squat ile Kalçalarınızı Güçlendirin...Güreşin başında iki sumo güreşçisi karşı karşıya durur ve ağır çekimde bir squat hareketi yaparlar. Güreşçi bir bacağını yukarı kaldırıp yana doğru adım atarken, tüm gücüyle ayağını yere basar. Diğer bacağıyla da aynı hareketi yaptıktan sonra bacaklarını geniş bir şekilde yana açarak yavaşça aşağı çömelerek sumolara özgü bir squat hareketi yapar.

Büyük ihtimalle bu hareketi asla bir sumo müsabakasında yapmayacak olsanız da, sumo squatı bacaklarınızın iç ve dış kısmını çok iyi çalıştıran bir harekettir. Üstelik bu hareketi yapmak için sumocu kıyafeti giymenize gerek yok 🙂

Sumo Squat’ı Nasıl Yapılır?

– Parmak uçlarınızın dışarıya dönük olacak şekilde, ayaklarınızı olabildiğince yana doğru açarak ayakta durun.
– Ayaklarınızı hareket ettirmeden, bacaklarınızın üst kısmı yere paralel duracak pozisyona gelinceye kadar olduğunuz yerde çömelin.
– Çömeldiğiniz pozisyonda 1-2 saniye kalın ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün.
– Hareketi 10 kez tekrar edin.

Sumo Squat’ın Püf Noktaları

Omuzlarınız kalçanızla her zaman aynı hizada durmalı. Hareket sırasında asla öne eğilmemelisiniz ve omuzlarınız dizlerinizin hizasını geçmemeli. Karnınızı içinize çekerek ve asla kambur durmadan hareketi tamamlamalısınız.

Squat Nasıl Yapılır?

Sevin ya da nefret edin, squat (çömelme) hareketi yapabileceğiniz en etkili egzersizdir. Ancak kendinizi sakatlamamak ve etkisi arttırmak için hareketi doğru yapmanız gerekir.

Squat, kalçanızı şekillendirmek ve bacaklarınızı güçlendirmek için yapabileceğiniz en iyi egzersiz. Üstelik her yerde squat yapabilirsiniz: dişlerinizi fırçalarken, sebilden su doldururken, asansörde vs. Bikini sezonunda olduğumuza göre “arka kısımları” çalıştırmak için en iyi yöntem squat. Adım adım nasıl squat yapılır öğrenmek için okumaya devam:

1- Göğsünüz dışarıda, yüzünüz karşıya dönük bir şekilde dik durun.
2- Ayaklarınızı omuz genişliğinde ya da daha geniş olacak şekilde açın. Dengenizi sağlamak için ellerinizi öne doğru uzatın.
3- Hayali bir sandalyeye oturur gibi oturup kalkın. Vücudunuz hafifçe geriye giderken, başınız öne doğru bakacak şekilde sabit kalsın. Hareket sırasında kambur durmayın, sırtınızı dik tutun.

Sumo Squat'ın Püf Noktaları

4- Bacaklarınızın üst kısmı mümkün oldukça yere paralel olsun. Ağırlığınızı topuklarınıza verin.
5- Vücudunuzu sıkı bir şekilde tutarak topuklarınızdan güç alın ve başlangıç pozisyonuna gelecek şekilde doğrulun. 10′ar squatlık 3 set yaparak başlayın ve harekete alıştıkça set sayısını 12′ye ve 15′e çıkarın.

İlk başta tuhaf hissetmeniz çok normal, hemen uzmanlaşmayı beklemeyin. Duruşunuza odaklanın. Nefes almayı unutmayın. Unutmayın, ne kadar sık tekrar yaparsanız kalçanız ve bacaklarınız o kadar sıkılaşır.

Bir cevap yazın

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 101 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,663 saniyede oluşturuldu.