Gece Yeme Sendromu…

Gece Yeme Sendromu…

Aşırı stres ve düzensiz beslenme ile ilişkili olan gece yeme sendromu, şeker hastalığına ve yüksek tansiyona sebep olabilir.

Gece yeme sendromu olan kişilerdegündüzleri fazla yemek yeme alışkanlığı olmamasına rağmen, geceleri22:00 ile 3:00 saatleri arasında aşırı yeme davranışı görülür.Bu durum,anoreksianervoza ve bulimianervosa gibi yeme bozuklukları arasında değerlendirilir. Gece Yeme Sendromu...Kadınlarda ve erkeklerde gece yeme sendromu görülme olasılığı eşittir.

Gece yeme sendromuna sahip olan kişiler, günlük kalori ihtiyaçlarının %50’sini gece vakitlerinde aldıklarından, genellikle obez veya fazla kilolu olurlar.Çoğunlukla aşırı karbonhidratlı ve yağlı gıdaları tüketmeye meyillidirler. 3 gece kesintisiz uyuyabilseler bile, bir sonraki gece yine uykularından kalkarak aşırı kalorili gıdalar tüketebilirler. Çoğunlukla bu yeme hissini kontrol edemediklerinden dolayı aşırı utanç duyarlar.

Bu kişilerin aynı zamanda kortizol seviyelerinin yüksek ve de stres altında oldukları görülmüştür. Bazı çalışmalarda geceleri kalkıp atıştırma nedenlerinin yüksek kortizol seviyesinden kaynaklandığı belirtilmektedir. Strese bağlı olarak da düzensiz bir uyku alışkanlığına sahiptirler ve sık sık uykusuzluk hatta uyku apnesi rahatsızlığını yaşadıkları görülmüştür. Aynı zamanda özgüven eksikliği olan bu kişiler çoğunlukla kendilerini rahatlatacak olan şekerli ve karbonhidratlı gıdalara yönelirler.

Uykularında yemek yiyen bireylerde ise, beyinlerindeki hareket bölümü aktif halde iken, diğer bölümler uyumayı sürdürür. Bu nedenle ne yemiş olduklarını tam olarak hatırlayamazlar ve bazen bir ilacı veya yiyecek olmayan bir maddeyi de tüketebilirler. Gün boyunca yorgun ve halsiz hissedebildikleri gibi, tedavi görmezlerse aşırı kilo alabilir ve buna bağlı olarak şeker ve yüksek tansiyon hastası olabilirler.

Tedavisi nasıl olur?

Öncelikle bu rahatsızlığa sahip bireyler stres,alkol ve kafeinden uzak durmalıdırlar. Uyku apnesi veya uyku bozuklukları olup olmadığı anlaşılmalı ve kendilerine kilo, boy,yaşam şekli ve hastalık-sağlık durumuna uygun bir diyet verilmelidir. Ayrıca mutlaka bir psikolog veya psikiyatristten de yardım alınmalıdır.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,696 saniyede oluşturuldu.