Gerdek gecesi korkusu…

Gerdek gecesi korkusu…

Vajinismus, cinsel ilişkiye izin vermeyecek biçimde vajen ön kısmının istemsiz kasılmasıdır. Durumsal anksiyete, istemsiz adale kasılması, seksüel uyarılmada problemler, vajinal kayganlıkla ilgili problemler Gerdek gecesi korkusu...ve cinsel isteksizlik, cinsel bilgi eksiklikleri vajinismus sebebi olabilir. Bazen sonradan enfeksiyonlar, ameliyatlar gibi fiziksel sebeplerle gelişen ikincil vajinismus vakaları da görülebilmektedir.
Eşinin böyle bir durumuyla karşı karşıya gelen erkekte de bir süre sonra psikolojik etkiyle sertleşme sorunu veya cinsellikten uzak durma eğilimi başlar ve hem kadının hem de erkeğin tedavi edilmesi gereken bir sürece sebep olur.

Çiftler ilişkiye giremiyorsa ne zaman doktora başvurmalı?Gerdek gecesi korkusu...

Sıklıkla görülen bir durum çiftlerin bazen bu olumsuzluğu kabullenip hiç doktora başvurmamasıdır. ilk girişimdeki başarısızlıktan sonra her çift genellikle sorunun geçici olduğunu ve çözüleceğini düşünür. Daha sonraki girişimlerde de ilişki gerçekleşmeyince kadında sıkıntı, gerginlik, kadınlığında eksiklik olduğu düşüncesi ortaya çıkmaya başlar. Erkek ise eşi tarafından istenmediği, reddedildiği duygularına kapılmaya başlar. Bu nedenle uzmanların önerisi, en azından 1 hafta kadar bekleyip, sorunu kendi başlarına çözemezlerse profesyonel yardım almalarıdır.

Vajinismus tedavisi için öneriniz nedir?Gerdek gecesi korkusu...

Kadınlarda görülen korku iki tipte görülüyor: O güne kadar hiç ilişkide bulunmamış genç kız, ilk ilişkide canının acıyacağı ve bir kanama olacağı korkusuyla gerdeğe girer. Bu kaygı ve korku nedeniyle de kendisini kasmaya ve ilişkiye izin vermemeye başlar. Burada önemli husus bilginin olmaması.Yani öncelikle bilgi eksikliğini tamamlamak lazım, sonra diğer faktörleri incelemek gerekir.

Diğer bir tip hasta ise cinsellikle ilgili bilgisi var ama keyif almıyor. Yani ilişkiye girmelerine rağmen acı var. Bu durumda hormonal ve anatomik nedenler var mı diye de bakılması uygun olur. Yani kadının erektil dokusunda bir hassasiyet ve ilişkiyi önleyecek bir lokal sebep var mı.

Her iki tipte de androlog, jinekolog ve psikoloğun bir ekip çalışması ile hastaya uygun tedavi verilmelidir. Hormonal ve organik sebepleri ortadan kaldırınca, başarılı bir terapi süreciyle artık mutlak tedavi mümkün oluyor.

Tedavide kadınla erkeğin beraberce ele alınması da çok önemlidir. Erkeğin cinselliğe bakış açısı, anatomik bilgisi nedir? Kadını negatif etkiyen faktörler midir? Bunlarında tedavide büyük rolü vardır.

Tedavide amaç nedir?Gerdek gecesi korkusu...

Amaç ilişkiye ya hiç giremeyen ya da bir şekilde girse dahi acı duyan, tatmin olmayan kadın için tüm safhaları keyifli hale getirmek. Çünkü ilişki bir kerelik gerçekleşse dahi , kadın haz almıyor, ancak eşinden çekindiği için ilişkiyi bu şekilde sürdürmeye razı oluyor.

Terapi ile vajinismus tedavisiGerdek gecesi korkusu...

Terapi kesinlikle kadın cinselliğinin tedavisinde çok önemli bir faktör. Bunun önemi, cinsel ilişkiye pozitif bir yaklaşım sağlaması, bilgi eksikliğinde yardımcı olurken diğer taraftan uyarılmaya yönelik davranışsal tedavi ile uyarılmayı öğretmesi. Hasta her ödevden keyif alarak, ilişkiye hazır oluyor yavaş yavaş. Yani kendi vücuduna dokunmak veya aynada kendine bakmak dahi istemezken, vücudunu tanımaya başlıyor, uyarılardan keyif almayı öğreniyor ve böylece ilişkiye girme imkanı buluyor.
İkna edilmeden, bilme ve keyif alma gerçekleşmeden oluşan bir ilişki uzun vadede yine aynı sorunları büyüyerek ortaya getirir.

Terapi süresi çok uzun bir süreç mi?Gerdek gecesi korkusu...

Uzmanlar, terapi süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 3 hafta ile 1 ay gibi bir sürede yani 4-6 görüşmede bu sorunun tedavi edilebileceğini düşünüyor. Bu süre kadında algılama, kültür, tedaviye yardımcı olması, istemesi faktörlerine göre değişebiliyor. Hasta ödevini tam algılayarak yapmışsa 1 hafta gibi bir sürede dahi önemli yol kat edebilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,815 saniyede oluşturuldu.