Göbeğimi nasıl eritebilirim?

 

Bir çok insan göbeğinden şikayetçidir ki bazen zayıf insanlarda bile göbek görürüz. Salt olarak ondan kurtulmak için diyet ve ‘mekik’ çekmenin yeterli olduğunu düşünenler; bu büyük bir yanılgıdır.

Göbeğimi nasıl eritebilirim?Önce göbeğin ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu irdeleyelim.

Göbek herkeste vardır. Olmak zorundadır… 2 yaşındaki bir bebekte bile görebilirsiniz. Göbek sorunu ‘aşırı’ olduğu zaman ortaya çıkar. Bazen karın bölgesinde oluşan yağlar göbek diye nitelendirilir fakat bu da tam olarak doğru değildir. Göbek, yani nam-ı diğer işkembe; batın bölgesi diye adlandırılan ve içerisinde sindirimden tutun, dışkılamaya kadar birçok iç organımızın faaliyetlerini sürdürdüğü fabrika alanıdır. Göbeğin büyümesinin en temel faktörlerinden birisi midenizin genişlemesidir. Çünkü mide elastik bir yapıya sahiptir ve onu ne kadar şişirirseniz, size aynı ölçüde itaat edip genişleyecektir. Genişleyen mide, diğer organlara ve hatta kaburgalarınıza kadar sirayet eder ve onları zorlar. Vücudunuz bu durumda karın kaslarını, batın boşluğunu ve derinizi esnetip içerdeki tüm organların rahat çalışabilecekleri bir alan açar ve işkembeniz büyür. Buyurun, artık geniş bir göbeğiniz var.

Mide genişlemesi nasıl olur?Göbeğimi nasıl eritebilirim?

– İlk ve temel sebebi aşırı yemek, içmektir. Mesela bira içen birini örnek alalım. Litrelerce sıvıyı kısa bir zaman içinde vücuduna alıyor ama aynı hızda tuvalete çıkmıyor. Sizce o kadar sıvı nasıl oluyor da içeride barınıyor? Tamamen midenizin o esnada genişlemesi sebebiyle gelişen bu olay tekrar ettikçe de midenizdeki esneme kalıcı hale gelir. Sonra, işte size göbek.

– Pilav, makarna, ekmek, bulgur vesaire nişastalı ürünler yerken küçük boyutlarda olsalar bile midede sıvıyla temas ettikleri anda su tutar ve şişerler. Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane gibi. Bir tabak pişmiş pilavı yediğinizde onun midedeki boyutu en az bir buçuk tabaktır. Bu durumda mideniz genişler ve bu tekrar ettikçe: İşte size göbek.

– Çok susadınız. Bir oturuşta litrelik suyu bitirdiniz. Midenizi genişlettiniz ve karşınızda yine göbek.

– Asitli içecekleri çok seviyorsunuz. Yemekte veya tek başına devamlı tüketiyorsunuz. Asitli içecekler mide asidiyle birleşip voltranı oluşturur ve müthiş şekilde gaz yapar. Hatta bazen o kadar yapar ki midenizden taşar ve ‘geğirirsiniz’. Bu tekrar ettiğinde tahmin edin ne oluyor? Bildiniz; göbek.

– Yemek yerken yanlış ve hızlı beslenmenin sonucu her lokmada hava yutarsınız. Yuttuğunuz hava midenizde gaz ve şişkinlik yapar. Devam ettiği sürece maalesef sonuç yine; göbek.

– Bunların yanı sıra sindirim yetersizliği(kabızlık v.s.), mide sorunları(gastrit v.s.), karın kaslarının gevşekliği, hareketsizlik de eklenince göbek büyümesi kaçınılmaz oluyor.

Peki ne yapmalıyım?

+ Birinci adım beslenme alışkanlıkları:Göbeğimi nasıl eritebilirim?

Burada ne yemeniz gerektiğinden çok ne kadar yemenizle ilgili değinmek istediğim noktalar var. Bunun için dik bir şekilde oturun. Kaburgalarınızın karnınıza doğru birleştiği, vücudunuzun tam ortasında yer alan küçük bir kemik vardır. Parmağınızla o kemiği bulun. Kemiğin hemen altına dokunduğunuzda yumuşak bir bölge hissedeceksiniz. İşte tam orası midenizin üst kısmıdır. Yemek yerken veya bir şeyler içerken orayı yoklayın. Şiştiğini veya biraz sertleştiğini hissettiğiniz anda yemeyi ve içmeyi bırakın. Çünkü mideniz ağzına kadar havayla, sıvıyla veya yemekle dolmuş demektir. Çok aç olduğunuzda bir kase çorbayla bile şişebilir. Ne olursa olsun durun. Oradaki şişliğin geçmesini bekleyin. Aksi takdirde üstüne giderseniz mideniz şişecek, genişleyecek; bu da size göbek olarak geri dönecektir.

+ İkinci adım karın egzersizleri:Göbeğimi nasıl eritebilirim?

Tüm bunlarla beraber karın kaslarınızı da güçlendirmeniz gerekir. Çünkü var olan göbeğin dışarı taşmasını önlemek, onu içerde tutmak ancak güçlü ve dayanıklı bir karın kasıyla mümkündür. Resimlerde veya videolarda gördüğünüz tüm vücudu ve karın kasları lime lime ortada duran vücut geliştirmecilerin bile şaşıracağınız boyutta göbekleri vardır. Ama karın kasları o kadar kuvvetlidir ki, sıktıkları anda o göbekten eser kalmaz. Güçlü bir karın kasına sahip olanlar tüm gün boyunca karnı içeri çekik bir şekilde dolaşır ama yine de yorulmazlar. Çünkü o derece dayanıklıdırlar.

Göbeğinizden sıkıldıysanız yukarıda yazanları hayatınıza uygulamaya başlayın. Sonra, keyfini çıkarın

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,701 saniyede oluşturuldu.