Gözlerinize hemen iyi gelecek 10 egzersiz…

Siz de bütün gün masa başında çalışanlardan mısınız? Özellikle bilgisayar karşısında çok zaman geçiriyor, bütün gün televizyon izliyor, çok okuyor veya sürekli dikkat gerektiren bir işte çalışıyorsanız, gözleriniz mutlaka çok yoruluyordur. Gözlerinize hemen iyi gelecek 10 egzersiz...Size anlatacağımız egzersizler, göz sağlığınız için hemen etkisini gösterecek.

Gözlerinizin değerini kaybedince anlamak istemiyorsanız, onlara iyi bakmalısınız. Bunun için mutlaka göz egzersizlerine önem vermelisiniz. Size anlattığımız egzersizleri yaptığınızda, sonuçlarını hemen hissedeceksiniz.

Göz kırpın

Çağın hastalığı haline gelen ve bilgisayar, telefon ekranı gibi bizi ele geçiren tüm ekranlara göz kırpmadan bakmamıza neden olan bir çağda yaşıyoruz. Oysa sağlıklı olan göz kırpmaktır.

Özellikle çalışırken mutlaka sık sık göz kırpmayı alışkanlık haline getirin. Gözlerinize kan akışını sağlayacaktır. Şimdi 25 saniye boyunca sürekli gözlerinizi kırpın. Bu egzersizi gün içinde düzenli olarak uygulayın.

Baş sabit kalacakGözlerinize hemen iyi gelecek 10 egzersiz...

Başınızı hareket etmeden gözlerinizi sağa ve sola doğru bakacak şekilde oynatın. Başınızı oynatmadan ne kadar uca bakabiliyorsanız, o kadar bakın ve belirli bir ritmde, hızlıya yakın şekilde 10 defa yapın.

Gözleri kapat

Gözlerinizi kapatın ve göz bebeklerinizi aşağı ve yukarı doğru hareket ettirin. Bu egzersizi 10 defa tekrarlayın.

Yavaşça

Gözlerinizi başınızı hareket ettirmeden, önce saat yönünde ve sonra ters yönde olacak şekilde döndürün. Gözünüzle bir çember çizdiğinizi düşünün.

Bastırın

Göz pınarından buruna doğru olan çukur bölgeye 5 kez parmağınızla bastırın. Birkaç saniye basıncı uygulayın ve kaldırın. Bu göz içi sıvısının dolaşımını arttırır.

Şekiller çizinGözlerinize hemen iyi gelecek 10 egzersiz...

Başınızı hareket ettirmeden gözlerinizle üçgenler, kareler ve diğer geometrik şekilleri çizin. 1 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Veya 15 saniye kadar gün içinde sık sık tekrarlayın.

Sıkın

Birkaç dakika için gözlerinizi sımsıkı kapatın ve ardından serbest bırakın. Bu göz kaslarını gevşetir ve göze kan dolaşımını artırır. Hatta gergin vücudunuzu da rahatlatır. 5-7 kez tekrarlayın.

Kitlenmek

Bakışınızı bir noktaya kilitleyin. Sonra başınızı saat yönünde ve ardından ters yönünde döndürürken, bakışınızı hiç o noktadan çekmeyin. 10 kez tekrar edin.

Odaklanmak

Önce birkaç saniye size yakın olan bir objeye odaklanın ve ona bakın. Hemen ardından size uzak olan bir objeye odaklanın ve birkaç saniye ona bakın. Bu egzersizi 5 defa tekrar edin.

Sadece dinlendirin

Şimdi gözlerinizi birkaç dakikalığına kapatın ve sadece dinlendirin. Zorlanan göz kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olursunuz.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 85 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,742 saniyede oluşturuldu.