Guatr ve Belirtileri…

Guatr ve Belirtileri…

Guatr, tıp tabiri ile tiroid bezlerinin büyümesidir.Boynun alt kısmında yer alan tiroid bezleri, normalden daha fazla büyümesi halinde kişinin guatr olduğu söylenebilir.Guatr ağrılı bir hastalık veya sağlık sorunu olmadığından, geç fark edilebilir. Guatr ve Belirtileri...Ancak yutkunmanın güçleşmesi ve öksürük en büyük belirtilerinden biridir. Guatrın neden oluştuğu merak edilirse birden fazla nedeni vardır. Basit guatr yani, herhangi bir nedene bağlı olmadan yada tiroid bezinin yeterli miktarda tiroid hormonu üretememesi nedeniyle görülebilir. Tiroid bezi vücudun ihtiyaç duyduğu hormonu üretebilmek için büyümeye başlar.

Basit guatr genellikle bayanlarda 40 yaş ve üzerinde, erkeklerde ise aileden geçen bir hastalık olması nedeni ile belirli bir yaşı yoktur. Bazı sağlık ürünlerinin de basit guatra neden olduğu bilinmektedir. Toksik nodüler guatr ise, büyüyen tiroid bezi üzerinde yuvarlak nodüller görülür. Bu nodüller gereğinden fazla tiroid hormonu üretilmesine yol açar. Bu iki guatrın oluşma nedenlerinden biri ise iyot anlamında yetersiz beslenmeden kaynaklanır. Guatrı bölgelere ayırmak mümkündür. İyot bakımından fakir ülkelerde çok sıklıkla guatr gözükür. Deniz, toprak, deniz ürünleri, sebze, süt gibi iyot içeren ürünlerin ve faktörlerin azalması vücut da iyot azalmasına neden olarak guatrın oluşmasına yol açar. Tiroid bezinin üretimi azalarak guatr oluşabilir. Guatr nedir sorusana cevap aldıktan sonra şimdide nedenlerine bakmak gerekir.Guatr ve Belirtileri

Guatr nedenleri aşağıda sıralanmıştır.Guatr ve Belirtileri...
1. Yaş: 40 yaş üzeri yetişkinlerde guatr riski artmaktadır.
2. Cinsiyet: Kadınlar erkeklere göre guatra daha yatkındır.
3. Radyasyon: Boyun ve göğüs bölgesi radyasyona maruz kalan (örneğin radyoterapi nedeniyle) kişilerde guatr daha sık görülür.
4. Hipertiroid: Tiroid bezi aşırı aktif ise bez genişleyebilir.
5. Hipotiroid: Vücudun ihtiyaç duyduğu tiroid hormonu yeterli miktarda üretilemiyorsa, tiroid bezi talebe cevap verebilmek için büyüyebilir.Guatr ve Belirtileri

Guat BelirtileriGuatr ve Belirtileri...
1. Guatr belirtileri tiroid bezindeki büyüme ile başlamaktadır. Dışarıdan bakıldığında boyun altındaki şişlik guatrı gösterir.
2. Boyunda ağrı olması tiroid bezi iltihabını tetikler buda guatrın belirtilerinden biridir.
3. Gözlerde büyüme guatrın en tehlikelisi olan zehirli guatrın belirtilerinden biridir.
4. Kilo alma da yine tiroid bezinin yetersiz kalması nedeni ile oluşur.
5. Kilo verme ise genellikle zehirli guatrın belirtilerinden biridir.
6. Tiroid yetmezliğinin belirtileri, kolay yorulma, enerji azlığı, sabah uyanmada zorluluk çekme, üşüme, kendini soğuk hissetme, horlama, el ve ayak eklemlerinde şişlik meydana gelmesi, işitmede azalma, sesin kalınlaşması veya sesin incelmesi gibi belirtiler tiroid yetmezliğinden kaynaklı guatr belirtileridir.Guatr ve Belirtileri...
7. Zehirli guatrın diğer belirtileri ise, sinirlilik, kolay heyecanlanma, ishal, iştah artışı, ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, kemik erimesi, kaslarda güçsüzlük gibi daha birçok belirtisi bulunmaktadır.
8. Tiroid kanseri belirtileri genellikle çok belirgin olmamaktadır. Bir kısım hastada boyunda bir şişlik gözlenmiştir. Ses kısıklığı ve tiroid bezinin çok hızlı büyümesi yine tiroid kanserinin belirtilerinden biridir.
9. Tiroid bezi iltihabı belirtileri ise, çarpıntı terleme, zayıflama gibi birçok belirti saptanmıştır. Bu durum genellikle geçici bir durum olması nedeni ile çok önemsenen bir hali olmamıştır. Vücut sıcaklığı iltihap nedeni ile 40 dereceye kadar çıktığı görülebilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,554 saniyede oluşturuldu.