Güne Zinde Başlamanın Yolları…

Güne Zinde Başlamanın Yolları…

Bahar aylarının da gelmesiyle çoğu insan yataklarından zor ve halsiz kalkmaya başladı. Sizin için hazırladığımız pratik ve basit önerilere göz atın…

Birçok insan günde zinde başlamanın en kesin yolunun kahve içmek olduğuna inanıyor. Güne Zinde Başlamanın Yolları...Fakat güne enerjik başlamak için tek çözüm kahve içmek değil.

Pek çok insan yataklarından adeta hiç uyumamış gibi yorgun halde kalkar. Mutlu, enerji dolu ve zinde güne başlayan çok az insan vardır. Oysa küçük ayrıntılara dikkat ederek güne daha zinde başlamak mümkün.Uyumadan önce…

Yatmadan en az üç saat önce yemek yemeyi sonlandırmak gerekiyor. Dolu bir mide ile rahat bir uyku uyumanız mümkün değil. Özellikle geceleri kesintisiz bir uyku için çok fazla alkol, çikolata, kahve gibi kafein içeriği yüksek besinler tüketmemelisiniz.

Uykudayken…Güne Zinde Başlamanın Yolları...

Kesintisiz ve kaliteli bir uyku için yeteri kadar karanlık ve sessiz bir odada uyumalısınız. Sabah kolaylıkla uyanmanız için ise odanıza güneş ışınlarının girmesi gerekmekte. Odanız çok soğuk çok sıcak olmamalı. Uyandığınızda odanızı da havalandırmayı unutmayın.Uyumadan önce…

Yatmadan en az üç saat önce yemek yemeyi sonlandırmak gerekiyor. Dolu bir mide ile rahat bir uyku uyumanız mümkün değil. Özellikle geceleri kesintisiz bir uyku için çok fazla alkol, çikolata, kahve gibi kafein içeriği yüksek besinler tüketmemelisiniz.

Uykudayken…Güne Zinde Başlamanın Yolları...

Kesintisiz ve kaliteli bir uyku için yeteri kadar karanlık ve sessiz bir odada uyumalısınız. Sabah kolaylıkla uyanmanız için ise odanıza güneş ışınlarının girmesi gerekmekte. Odanız çok soğuk çok sıcak olmamalı. Uyandığınızda odanızı da havalandırmayı unutmayın.

Uyandığınızda…Güne Zinde Başlamanın Yolları...

-Saatinizin alarmını çok erkene kurup, yatakta oyalanmayın. Çünkü uyandığınız an yataktan kalkmalısınız.
-Başucunuzda su bulundurun. Uyanır uyanmaz içeceğiniz bir bardak su metabolizmanızı da harekete geçirecektir.
-Güne başlarken odanızın camını açın. Derin derin nefes alın, sabah mahmurluğunu üzerinizden atıp güne zinde başlamanız için kollarınızı, sırtınızı, bacaklarınızı gerin. Hafif egzersiz hareketleri ile kan dolaşımınızı artırabilirsiniz.
– Her gün aynı saatte uyanmaya çalışın, hafta sonlarını daha fazla uyumak için fırsat olarak görmemelisiniz.

– Zamanınız varsa ılık bir duş alın, yoksa bol suyla yüzünüzü yıkayın. Su ile temas etmek sizin daha zinde olmanıza yardım eder.

– Limon, portakal ve lavanta kokuları konsantrasyonunuzu artırır, bu türden duş jeli ve sabun kullanabilirsiniz.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdürGüne Zinde Başlamanın Yolları...

Kahvaltı vücudun uzun açlıktan sonra enerjinin tekrar kazanıldığı, atlanmaması gereken bir öğündür. Kahvaltıyı atlamamak kadar kahvaltıda ne tüketildiği de önemlidir. Kahvaltıda protein ve karbonhidratı bir arada tüketmek gereklidir. Çünkü bu şekilde kan şekeri seviyesi düzenli ve dengeli olur.

Lifli gıdalar enerjinizi artırırGüne Zinde Başlamanın Yolları...

Kahvaltıda fındık, tahıl, meyve özellikle de narenciye ve yulaf gibi daha yüksek çözünür lifli gıdalar enerjinizi artırmak için önerilir. Mevsiminde kahvaltı tabağınıza domates, salatalık, biber gibi yiyecekleri de ilave etmelisiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 112 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,679 saniyede oluşturuldu.