Güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneş lekeleri nasıl geçer?
Sonbahar, güneş lekelerinden kurtarmak için en ideal dönem. 30 yaşın üstündeki kadınların neredeyse %40’ının cildinde pigment sorunu var. Leke giderici ürünler sayesinde bu problemin üstesinden gelebilirsiniz.

Güneş altında geçirdiğiniz günlerin çok eğlenceli olduğunu düşünebilirsiniz. Sahilde sabah koşusu, tüm gün yüzme, güneş batarken arkadaşlarınızla birlikte yudumladığınız içecekler… Güneşin sıcaklığını teninizde hissetmek çok güzeldi, değil mi? Peki cildiniz? Güneşe her zaman krem kalkanlarınızla mı çıktınız? Cevabınız hayırsa, birçok kadının sorunu cilt lekeleri, sizin de kabusunuz olabilir.

Lekeleri kontrol edinGüneş lekeleri nasıl geçer?

Bazen gözle görünmeyen ancak cilt analizleri sonucunda ortaya çıkan lekeler, güneşte kaldığımızda bronzlaşmamıza neden olan melanin sentezinin fazla üretilmesine bağlı olarak oluşuyor. Kendiliğinden geçmeyen cilt lekeleri için leke giderici ürünler kullanmak gerekiyor. Leke giderici kremler, melanin sentezini düzenleyerek ve deriye renk veren maddelerin etkisini yok ederek lekelerin görünümünün azalmasına yardımcı oluyor.

Yaz sonrasında vücudunuzdaki tüm leke ve benleri kontrol edin. Büyük bir boy aynasının karşısına geçin ve vücudunuzun her bölgesini inceleyebilmek için elinize bir ayna daha alın. Koyu renkli lekelerde ya da benlerin şeklinde değişiklikler görüyorsanız, dermatologa gidin. Lekelerde büyüme, kaşıntı ya da kanama varsa test yaptırın.

Cildinizi temizleyinGüneş lekeleri nasıl geçer?

Zarar görmüş bir cilde UV ışınları daha kolay etki eder. Bu da melaninin daha fazla üretilmesine sebep olur. Cilt yapısını düzenleyen temizleyiciler ve bakım maskeleri, eski haline dönmesi için cildinize yardım edebilir. Ayrıca özel leke açıcı temizleme ürünleri cilde nüfuz ederek, pigment lekelerinin oluşumunu engeller. Küçük partiküllü, alfa hidroksi asitli (AHA) ya da meyve enzimlerinden oluşan peeling ürünlerini de deneyebilirsiniz. Cildinizi ölü hücrelerinden arındırmak için bir güzellik merkezinde mikrodermabrazyon yaptırabilirsiniz.

Bazı ürünlere dikkat edinGüneş lekeleri nasıl geçer?

Glikolik asitli ya da alfa-beta hidrolik asitli ürünleri kullanırken dikkatli olmalısınız. Çünkü bu ürünler, güneş altında kullanıldığında geçici olarak cildin hassaslaşmasına neden olabilir. Bu ürünleri uyumadan önce cildinize uygulamanız daha doğru olur ve ertesi gün dışarı çıkarken cildinize mutlaka güneş korumalı krem uygulamalısınız. Cildinizi temizledikten sonra bir havluyla kurulayıp birkaç dakika bekledikten sonra peeling uygulayabilirsiniz. Peeling’i hafif ve yumuşak dairesel hareketlerle yapmalısınız.Güneş koruyucu ürünler kullanın

Pigment lekeleri çok belirginse, maya veya şarap üzümü özütleri içeren leke giderici ürünler düzenli olarak kullanılmalı. Ancak düzenli kullanım sonucunda lekelerin renginin açılabileceği unutulmamalı. Güneş koruyucuları sadece güneşin sıcaklığını hissettiğimiz yaz aylarında değil, tüm yıl boyunca kullanmamız gerekiyor. Çünkü güneş ışınlarının yarattığı hasarı DNA’nın onarması 18 saat sürüyor. Mesela sabah 9.00’da işe giderken güneşe maruz kalmayacağınızı düşünerek koruyucu kullanmıyorsunuz. Sabah saatlerinde maruz kaldığınız ışınların hasarı daha onarılmadan, öğle arası veya iş çıkışında cildiniz yeniden hasar görüyor. Lekelerden kurtulmak için çantanızdan güneş koruyucu ürünleri eksik etmeyin.

Serum kullanınGüneş lekeleri nasıl geçer?

Lekelerden kurtulmak sabır ve dikkat gerektiriyor. Özellikle cildinizde güçlü lekeler varsa ve bunların yoğunluğunu azaltmak istiyorsanız, melanin yavaşlatıcı serumları günlük bakımınıza ek olarak kullanmalısınız. Gündüz C vitaminli ya da koyu lekelerin renginin açılmasına yardımcı olan kojik asitli serumları tercih edebilirsiniz. Genellikle 5-10 mm çapında olan güneş lekeleri derisi açık renklilerde, sarışınlarda ve yaşlılarda daha sık görülüyor.

Makyaj hileleri yapınGüneş lekeleri nasıl geçer?

Bir fondöten düzensizliklerin görünümünü minimuma indirmeye yardımcı olabilir: Bazıları ışıltılı partiküllerle renk düzensizliklerini optik olarak saklar, bazıları bakım yapan içerikleriyle pigmentlerin yeniden oluşmasını engeller. Pigmentler cildin üst tabakasına ulaştığında artık tamamıyla yok edilemezler. Sadece renkleri açılabilir ve zararları engellenebilir. Makyaj ürünleriyse lekelerin görünümünü görsel olarak azaltabilir sadece. Mükemmel bir cilt görünümü için üç boyutlu bir programa ihtiyacınız olabilir: Güneşten korunma, leke giderici krem kullanma ve lekeleri kapatmaya yardımcı olan makyaj ürünleri uygulama.

Ellerdeki güneş lekelerine özen gösterinGüneş lekeleri nasıl geçer?

Ellerin tehlikede olmasına hiç şaşırmamak gerekir, çünkü her zaman açıktalar ve sık sık yıkanıyorlar. Yoğurt, yumurta, bamya ve ceviz cildiniz ve elleriniz için çok sağlıklı olduğundan düzenli olarak tüketmelisiniz. Yıkama esnasında sadece ellerin kiri değil; aynı zamanda elleri koruyan yağlar ve nem oluşturan maddeler de yok olur. Bu nedenle eller özellikle UV ışınlarından korunmalı. Yumuşak peeling’ler ve zengin içerikli kremlerle ellerdeki lekelerin görünümü azaltılabilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 84 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,713 saniyede oluşturuldu.