Güvenli Seks? Güvenli Cinsel İlişki…

Güvenli Seks? Güvenli Cinsel İlişki Güvenli cinsel ilişki seks

Kimileri güvenli seksi; ”eşinizin kesinkes eve gelmeyeceğinden emin olunduğu anda yapılan seks” olarak tanımlayabilir, ama güvenli seks farklı bir şeydir.

Güvenli seksi sadece cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak olarak ta algılamakta yanlıştır.

Güvenli seks bulaşıcı hastalıklardan veya fizyolojik rahatsızlıklardan korunmak, istenmeyen gebeliklerin engellenmesi, sosyal ve Güvenli Seks? Güvenli Cinsel İlişki...psikolojik sıkıntılara sebep olabilecek her türlü yer, zaman, koşul ve kişi ile cinsel ilişkiden kaçınarak yaşanan ilişkidir.

En önemli kural cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaktır. Bu hastalıklar basit bir enfeksiyondan, hayatımızı tehdit edebilecek AİDS’e kadar uzanan geniş bir yelpazede yer almaktadırlar. Bazen hayat boyu kalıcı izler bırakabilecek mesela kısırlık oluşturabilecek veya en olmadık zamanlarda kondilom siğil gibi karşımıza çıkabilecek sorunlar oluşabilir. Basitte olsa cinsel yola bulaşan bir enfeksiyon için doktora gitmek sıkıntılı bir süreçtir özelliklede hanımlar için.

Ne yazık ki her kadının düzenli sağlık kontrolü şansı da yoktur. Ayrıca toplumsal baskı sebebi ile cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tedavi süreci de kişiye psikolojik rahatsızlık verebilir. Özellikle kadınlar bu hastalıkları aşağılayıcı bulup, paylaşmak istemezler.

Bu tip bir sıkıntıyla karşılaşmamak için;Güvenli Seks? Güvenli Cinsel İlişki...

Mutlaka mutlaka prezervatif kullanınız
Mesleği cinsel ilişki olan kişilerle (hayat kadınları ile ilişkiden kaçınınız)
Tek eşli olunuz.
En ideali de evli olup sadece eşi ile cinsel ilişki yaşamaktır. Evlilik öncesi zaten kanuni olarak ta her iki taraf için bulaşıcı hastalık kontrolleri yaptırılmaktadır.

Güvenli seksin diğer bir şartı da istenmeyen gebeliklerden korunmaktır.Güvenli Seks? Güvenli Cinsel İlişki...

Oluşabilecek istenmeyen bir gebelik her iki taraf içinde sıkıntı yaratacaktır. Bazıları da gebelik yüzünden uygun olmayan evlilik yapacak hayat boyu mutsuz olacaktır. Evli iseniz planlar bozulabilecek, maddi olarak hazır değilseniz sıkıntı yaşanacaktır. Eğer kürtaj gibi bir yolu seçerseniz de bu tüm yaşantınız boyunca kalıcı duygusal sorunlar yaratabilir. Eğer evli değilseniz zaten bu sorun kâbusa dönüşecektir.

Gebelikten korunmanın 4 yolu vardırGüvenli Seks? Güvenli Cinsel İlişki...

Hormon (haplar, iğneler)
Spiral
Kondom-prezervatif
Seksten uzak durmak (bunu kimse istemez tabii ki)
Yanlış bilinen geri çekme, dışarı boşalma, takvim hesabı her zaman bir yerde sorun yaşatmaktadır.

Gebelik kaygısı her iki taraf içinde seksin içinde dahi isteksizlik yaratmaktadır, özellikle gebe kalma kaygısı yaşayan güvenli seks yapmayan kadınlarda orgazm olma şansı düşmektedir.
Kadınlar biyolojik ve sosyal nedenlerle güvenli cinselliğe daha duyarlıdır. Gebe kalma kaygısı ile cinsel ilişki yaşayan bir kadın yaşadığı ilişkiden haz alamaz.

Gebelikle ilgili bir başka rizikoda gençlik yıllarında yaptığınız ve farkında olmadığınız bir hata yıllar sonra mutlu bir yuva kurduğunuz, işinizin başarı noktasında iken, evliliğiniz güzel giderken kucağında size ait bir çocukla ortaya çıkan eski sevgiliniz veya tek gecelik kaçamak yaşadığınız bir bayan sanırım en büyük kâbus olacaktır.

kadın: ben güvenli seksi tercih ediyorum.

adam: güvenlik mi çağırayım?Güvenli Seks? Güvenli Cinsel İlişki...

Sosyal ve ahlaki açıdan uygun olmayan bir birliktelik de güvenli cinsellik sınırları dışında kabul edilmelidir. İnsan nefsi her şeyi ister, sonrasını düşünmez. Başarılı, erdemli insan bu duygularını kontrol edebilen yere, koşula zamana uygun hareket edebilen kişidir.
Uygun olmayan bir kişi ile yaşanacak bir cinsellik sadece size değil karşı tarafa da sıkıntı yaşatabilecektir. Bu ilişki sadece sizinle partneriniz için değil sizin ve onun yakın çevresi içinde sorun olabilecek ve birçok kişiye mutsuzluk yaşatacaktır. Karşı taraf bir zaafa hataya düşmüş ve sizi ilişkiye davet etmiş ise bile sizin bu hataya düşmemeniz veya onun hata yapmasını önlemekte görevinizdir. sonunda kişinin duygusal ve Pişmanlık duyacağınız her türlü cinsel ilişkiden kaçınarak ve korunarak kendinize sağlıklı bir cinsel yaşam edinin!

Güvenli seks için kaçınılması gereken en riskli davranışlarGüvenli Seks? Güvenli Cinsel İlişki...

Prezervatif kullanmadan cinsel ilişkiye girilmesi,
Sık cinsel eş değiştirmek, birden fazla cinsel eşe sahip olmak, cinsel eşin birden fazla cinsel eşinin olması,
Seks işçileri ile cinsel ilişkide bulunma,
Güvenli seks için riski azaltan faktörler,
Sadece her zamanki eşinizle ilişkide bulunun,
Plansız gebelikleri önlemek için size uygun bir korunma yöntemi seçin,
Düzenli olarak doktora gidin ve kontrollerinizi yaptırın,
Enfeksiyon kapmışsanız, tedaviyi geciktirmeyin.
Sağlıklı seksin yolu tek eşlilik ve evlilikten geçer.
Unutmayınız güvenli seks ile performansınız artar.

Uz. Dr. Cenk Kiper

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,778 saniyede oluşturuldu.