Hafızanızı güçlendirecek 10 öneri…

Hafızanızı güçlendirecek 10 öneri…

Yaşla birlikte gerileyen hafızayı güçlendirmek ve Alzheimer gibi rahatsızlıkları önlemek bizim elimizde. Life Fitness Akademi Uzmanı Özgür Güngör’ün hafızayı güçlendirecek egzersiz ve besin önerileri Pudra.com’da!
Eski bir tanıdığınızla karşılaştığınızda ne kadar uğraşsanız da aklınıza gelmeyen ismi, daha önce okuduğunuz ya

Hafızanızı güçlendirecek 10 öneri...da izlediğiniz bir filmin bir türlü çıkaramadığınız adı, hatta telefonunuza hatırlatıcı kurarak listelediğiniz işler… Yaşınız ilerledikçe unutkanlıklarınızın da arttığını fark ediyorsunuz, değil mi? Tabii yaşla birlikte modernleşen hayat ve iş stresinin de etkisini göz ardı edemeyiz. Ama özellikle yaşa bağlı gerileyen hafızayı güçlendirmek aslında bizim elimizde.

Life Fitness Akademi’den Uzman Özgür Güngör, yaşla birlikte güçsüzleşen hafızayı zinde tutmak ve ileri yaşlarda Alzheimer gibi rahatsızlıkları engellemek için ünlü tıp otoritelerinden alınan tavsiyeleri paylaştı. Hafızanızı güçlendirecek adımları atmaya bir an önce başlamak için okumaya devam edin.

Soya mucizesiHafızanızı güçlendirecek 10 öneri...

Londra Guy’s Hastanesi Psikofarmakoloji Araştırma Bölümü’nden Prof. Sandra File’a göre soyadaki doğal östrojen insan beynindeki hippocampus bölümüne etki ederek, sinirler arası bağlantıyı güçlendiriyor. Bu etki için günlük beslenme programına 50 mg soya sütü eklenmesi öneriliyor.

Gittikçe daha yaygın olarak tüketilmeye başlanan soya sütünü siz de günlük beslenme programınıza ekleyerek unutkanlıklarınıza meydan okuyabilirsiniz.

Demir-çinkoHafızanızı güçlendirecek 10 öneri...

New York Rochester Üniversitesi ve Londra Kings Collage’ın araştırmalarına göre, beyne oksijen sağlayan hemoglobin seviyesinin düşmesine sebep olan demir eksikliği, IQ seviyeleri ve kavrama fonksiyonları üzerinde olumsuz etki yapıyor. Ayrıca demir, beyindeki sinyallerin aktarımında önemli bir rol oynadığı için eksikliğine çok dikkat etmek gerekiyor.

İstridye, kırmızı et ve yerfıstığında bulunan çinko da demir gibi hafıza güçlendirmede etkili. Siz de hafızanızın giderek zayıflamasını engellemek için günde 7-9 mg alınmaları önerilen demir ve çinko tüketiminizi artırabilirsiniz.

KahveHafızanızı güçlendirecek 10 öneri...

Kahve, beyindeki uyanıklık ve konsantrasyonu düzenleyen bölgeleri uyarıyor. Arizona Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre hafıza testine girmeden önce bir fincan kahve içen ileri yaştaki yetişkinlerin, içmeyenlere oranla performanslarında önemli gelişmeler kaydedildi.

Kafeinin uyarıcı ve canlandırıcı etkisini hepimiz biliyoruz. Hatta çoğumuz güne daha zinde başlamak için genellikle kahveye yöneliyoruz. Araştırmalara göre görünen o ki, kahve sadece zihni uyandıran bir uyarıcı değil, aynı zamanda hafızayı da güçlendirici özelliğe sahip.

Zihinsel egzersizlerHafızanızı güçlendirecek 10 öneri...

Bedenimizi dinç tutmak için nasıl spor yapıyorsak, zihnimizin canlanması ve güçlenmesi için de birtakım egzersizlere ihtiyacı var. Yaşlandıkça hafızada değişiklik olması normal elbette ama zihni güçlendirecek egzersizlere hayatımızda yer açmak da bizim elimizde. Peki hafızamızı güçlendirmek için hangi egzersizleri yapabiliriz?

Hafızayı güçlendiren zihinsel egzersizlerin başında kitap okumak geliyor. Zihni aktif tutabilmek için bulmaca, yap-boz, sosyal ve kültürel ilgi alanlarını geliştirmek de beyinde farklı patikalar açılmasını sağlıyor.

Fiziksel egzersizHafızanızı güçlendirecek 10 öneri...

North Carolina Duke Üniversitesi’nin araştırmasına göre haftada 3 defa en az yarımşar saatlik egzersiz yapmak, beyin gücünün gelişmesine katkıda bulunuyor. Kalbin sağlıklı kan pompalaması beynin organizasyon yeteneği ve planlama gibi görevlerini yerine getiren ön kısmındaki bölgelerin daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor.

Life Fitness Akademi Uzmanı Özgür Güngör; en sık yapılan yanlışın sadece besin desteği ile sağlıklı kalabileceğinizi düşünmek olduğunu söylüyor ve egzersiz yapan ve dengeli beslenen kişilerin birçok ek takviyeye ihtiyaç olmaksızın hafızasını koruyabileceğine dikkat çekiyor.

Sakız çiğnemekHafızanızı güçlendirecek 10 öneri...

Sakız çiğnerken zihninizi güçlendirebileceğiniz hiç aklınıza gelir miydi? Eğer sakız çiğnemekten çok hoşlanmıyorsanız bile yaşa bağlı hafıza kayıflarını önlemek için bir daha düşünün!

Japon araştırmacılar, insanların sakız çiğnerken hafıza için önemli olan beynin Hippocampus bölümünü aktive ettiğini söylüyor. Northumbria Üniversitesi’nden Dr. Andrew Scholey’e göre bunun en basit açıklaması; sakız çiğnemenin kalp atışını hızlandırıp beyne oksijen akışını düzenleyerek kavrama yeteneğini artırması.

Ginkgo BilobaHafızanızı güçlendirecek 10 öneri...

Ginkgo Biloba, dünyada 300 milyon yıldır var olduğu bilinen bir ağaç cinsi. Özellikle Doğu kültürlerinde binlerce yıldır hafızayı güçlendirmek için kullanılan bu özel bitki, kılcal damarları genişletip beyne kan akışını güçlendiriyor. Günde 120 mg Ginkgo Biloba alarak siz de hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

Bazı vitamin takviyelerinin içinde de bulunan Ginkgo Biloba yapraklarını aktarlardan temin edip, bu özel bitkinin hem kuru hem de taze yapraklarından çay yapabilirsiniz.

Balık yağıHafızanızı güçlendirecek 10 öneri...

Balık yağının hafızayı güçlendirici özelliğini bilmeyenimiz yoktur herhalde. Balık yağında yoğun olarak bulunan Omega 3, aslında beyin hücre zarlarının en önemli bileşeni. Dolayısıyla balık yağı da hafızayı güçlendiren en önemli besinlerden biri.

Balık yağı özellikle anne karnındaki bebeğin gelişiminde de ayrıca önem taşıyor. Siz de hafızanızı güçlendirmek ve ileri yaşlarda hafızaya bağlı rahatsızlıklar yaşamamak için Sardalya, Somon, Ringa ve Uskumru gibi Omega 3 bakımından zengin balıkları sık sık tüketmeye çalışın.

Biberiye ve adaçayıHafızanızı güçlendirecek 10 öneri...

Bu bitkilerden üretilen esansların uyanıklık ve zihinsel rahatlamaya faydası olduğu söyleniyor. Northumbria Üniversitesi psikologlarına göre bu esanslar burun sinirlerini etkileyerek dikkati artırıyor, denekler kendilerini %15 oranında daha uyanık ve zinde hissediyor.

Diğer bir araştırma ise, adaçayı kapsülü içen deneklerin içmeyenlere oranla ezberlemeleri istenen sözcükleri %10 oranla daha iyi hatırladıklarını ortaya koyuyor. Her an ve her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz biberiye ve adaçayını beslenme programanıza dahil ederek hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

B vitaminiHafızanızı güçlendirecek 10 öneri...

B vitamini beyne oksijen ve serbest radikallere karşı koruma sağlıyor. Duyuları keskinleştirip hafızayı güçlendiriyor. Beyin gelişiminde önemli olan Niacin veya B3, beyindeki sinirsel etkileşimin sağlanması için gerekli olan B6, ayrıca ruh halimizi iyileştiren seratonin de sağlıyor.

Zihinsel sağlığımız için son derece önemli olan B Grubu vitaminleri balık, yumurta, ciğer, tavuk, patates, muz, yağsız kırmızı et, kuruyemişler, tam tahıllar, süt ve süt ürünleri, kabuklu deniz hayvanlarından alabilirsiniz.

 

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 112 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,768 saniyede oluşturuldu.