Hamilelikte Çalışma Ortamı…

Hamilelikte Çalışma Ortamı…
Hamilelik döneminde çalışan kadınların risk durumlarındaki artış iş ortamında bağlıdır. Çalışılan alanda zararlı maddelere maruz kalma ya da yoğun ve yorucu bir iş temposuna sahip olma olumsuzluklara yol açabilir.
Hamilelikte Çalışma Ortamı…Hamilelikte Çalışma Ortamı...

Günümüzde kadınların hamile iken çalışmaya devam etmesi oldukça yaygın bir durumdur. Ancak gebelik belirtileri sebebiyle; bulantı, kusma, yorgunluk, ödem ya da kramp gibi olumsuzluklar çalışma koşullarını kötü etkileyebilmektedir.

Hamile anne adayları, çalıştıkları yerin kokusu ya da besinler sebebiyle tiksinti yaşayabilmekte ve çalışmakta zorlanabilmektedir. Bu gibi olumsuzluklardan kurtulmak için iş yerleri gebelere uygun koşullar sağlamalıdır.

Hamilelik döneminde çalışan kadınların risk durumlarındaki artış iş ortamında bağlıdır. Çalışılan alanda zararlı maddelere maruz kalma ya da yoğun ve yorucu bir iş temposuna sahip olma olumsuzluklara yol açabilir.

Aşağıdaki durumlarda kadının çalışması tamamen durdurulmalıdır:Hamilelikte Çalışma Ortamı...

Hamilelik sürecinde kanaması olanlar,
Rahim ağzında açılma olan anne adayları,
Rahim ile ilgili malformasyon olan anne adayları,
Hiper tansiyon sorunu olan anne adayları,
Gebelikle ilgili gelişim gerilikleri,
Erken doğum öyküsü olan anne adayları,
Gebeliğin suyu ile ilgili sorunlar.
İş yerlerinde kullanılan kimyasal maddeler, temizlik maddeleri ya da radyasyon yayan maddeler, gebelere solunum yolu ile zarar verebilmektedir. Bu gibi maddeler genellikle kurşun ya da civadır. Bu gibi çalışma ortamları olan anne adayları mutlaka gerekli önlemleri almalıdır. Bu maddelere maruz kalmamak için çalışma bölümünü değiştirmek, bulunulan ofisin sık sık havalandırılması ya da özel giysiler giyilmesi gerekmektedir.

Bunun dışında çok sıcak ortamlarda çalışmak ya da fabrikada çalışmak hamilelik için çeşitli olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Bu sebeple de mutlaka sık sık hava almak, bol bol su içmek oldukça önemlidir.Hamilelikte Çalışma Ortamı...

Bunun dışında kuaför gibi çalışma ortamına sahip olan anne adaylarının direkt olarak boya kokusuna maruz kalmaması oldukça önemlidir. Bu anne adaylarının da sık sık hava alması ve bol bol su tüketmesi gerekmektedir. Boya ile el teması olmaması daa alınabilecek önlemler arasındadır.

Anne adayı hangi işte çalışırsa çalışsın çok yük kaldırmamalı ve doğru yöntemlerle eğilmelidir. Saat başı dinlenmeye dikkat etmeli ve sürekli oturmaktan ya da sürekli ayakta durmaktan kaçınmalıdır.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,664 saniyede oluşturuldu.