Hamilelikte çatlaklar nasıl önlenebilir?

Hamilelikte çatlaklar nasıl önlenebilir?
Hamilelikte aniden alınan ve verilen kilolar sonucu meydana gelen çatlaklar gözünüzü korkutmasın. İşte çatlakların yapısı ve çözümü ile ilgili bilgiler…

Normal şartlar altında cildimiz oldukça elastik bir yapıya sahiptir. Ancak ani kilo alıp vermelerde “çatlak” adını verdiğimiz çizikler belirmeye başlar. Özellikle hamilelik süresince görülen bu çizgiler canımızı sıkabilir.

Genelde karın, göğüs, kalça ve kollarda görülen çatlaklar, yağ oranının fazla olduğu bölgelerdir. Hamilelik sonrası depresyona bir de çatlaklar eklenince dayanılması güç bir durum söz konusu olur.

Çatlak nedir?Hamilelikte çatlaklar nasıl önlenebilir?

Cildimizde 3 katman bulunur: En dışta bulunan epidermis, ortadaki dermis ve en alt katman subkutan katman. Eğer dermis düzeyinde bir sıkıntı yoksa çatlak meydana gelmez. Çatlakların meydana gelmesinde hormonlar önemli bir rol oynar. Kolajen ve elastik lifler cildin gerilmesiyle aktive olur ve hemen müdahale ederler. Bu maddelerin eksikliğinde dermis ve epidermis yırtılır.

Çatlaklar nasıl önlenebilir?Hamilelikte çatlaklar nasıl önlenebilir?

Çatlakları önlemek için bazı doktorlar hamilelik esnasından karın nemlendirici ürünlerin kullanılmasını önerir. Ancak bu yöntem herkeste işe yaramayabilir. Hamilelikte kadınların %80’inde çatlak meydana gelir. Cildin çatlamaması için hamileliğe hazır elastikiyete kavuşması gerekmektedir. Dengeli beslenme, sıvı tüketimi ve nemlendiriciler bu konuda yardımcı olacaktır. Kolajenli kremler ve E vitamini de çatlak oluşumunu azaltacaktır. Hamilelik sonrasında sıkılaştırıcı kremler ve tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Hamilelikte çatlaklar için ne kullanılır nasıl önlenir nasıl geçer

Hamilelikte çatlaklar nasıl önlenebilir?Hamilelik döneminde kadınların en büyük korkulu rüyalarından biride ciltlerinde oluşan kötü görünümlü çatlaklardır. Günümüzde yapılan istatistiklere göre hamile kalan kadınların gebeliklerinin sonuna kadar her 100 hamile kadından 90’ında basen ve göbek bölgesinde bu kötü görünümlü çatlaklar oluşmaktadır.
Gebe bayanlarda oluşan çatlaklar genellikle karın alt bölgesinde boylamasına oluşmaktadır. Bunun dışında nadiren de olsa kol, bacak ve kalça kısmında da görünebilir. Kadınların korkulu rüyası olan bu çatlakların sebebi gebelik döneminde aşırı salgılanan hormonların cilt üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Aşırı esneyen cilt belli bir aşamadan sonra esneyemez ve ciltte çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklar büyük oranda göbek bölgesinde oluşur. Meydana gelen bu çatlakların pembe ve gümüş renkte olduğu gözlenmiştir. Bu renk oluşumları ciltteki kollajen liflerin ayrılmasından meydana gelir. Ayrılan bu kollajen lifler ciltte bazen şiddetli kaşınmalara sebep olabilir ama kesinlikle cildinizi çok şiddetli kaşımayınız.Hamilelikte çatlaklar nasıl önlenebilir?

Hamile olan bayanlarda yapılan istatistiksel çalışmalara göre bazı kadınlarda bu çatlakların daha fazla olduğu gözlenmiştir. Bunlar; cilt dokusu ince olan beyaz tenli kadınlarda, ırsi faktörlerde çok önemlidir. Aile büyüklerinin gebelikleri döneminde çatlaklar oluşmuşsa büyük bir ihtimalle sizde risk altındasınızdır.
Üst üste doğum yapan bayanlarda cilt dinlenmeden ve normal dokusuna kavuşamadan tekrar gebe kalmak çatlak oluşumunu artırmaktadır. Gebe kalan bayanlarda kontrolsüz ve aşırı alınan kilolar cildin aşırı genleşmesine neden olur ve cilt çatlakları meydana gelir. Dengeli beslenmeyen ve vücuduna giren sıvı miktarı az olan gebelerde daha çok çatlaklar oluştuğu bilinmektedir.
Gebelik döneminde bu çatlakların oluşmaması için bazı önlemler alabiliriz. Bunlar; sürekli doktor kontrolünde olacağınızdan doktorunuzun tavsiyesi üzerine gebeliğin 3. Ayından sonra önerilen kremlerle karın bölgesine masaj yapmalısınız. Halk arasında faydası olduğuna inanılan kakao yağı ve badem yağı kullanabilirsiniz.Hamilelikte çatlaklar nasıl önlenebilir?
Gebelik döneminde özellikle cilde çok faydalı olan E vitamini içerikli krem ve losyonlar kullanabilirsiniz. Bol sıvı tüketerek cildinizin esneklik özelliğini artırabilirsiniz, aşırı kilo almamaya özen gösterin, karın bölgenize düzenli aralıklarla ve hafif hareketlerle masaj yapın, doktorunuzun gebelik dönemi boyunca önerdiği egzersiz hareketlerini düzenli yapmaya gayret gösterin. Bu basit ama etkili tedbirlerle gebelik döneminde oluşacak muhtemel çatlakları büyük oranda engellemiş olacaksınız.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,771 saniyede oluşturuldu.