Hamilelikte grip nasıl geçer?

Hamilelikte grip nasıl geçer?

Gebelikte gribe yakalanma riski normal zamanlara nazaran daha yüksektir çünkü gebelik döneminde bağışıklık sisteminde düşüşler yaşanıyor. Hamilelikte grip nasıl geçer?
Hamilelikte grip nasıl geçer?Hamilelikte grip nasıl geçer?

Hamilelik döneminde kalbin atım hızı, kalbin pompaladığı kan miktarı, Oksijen üretimi ve tüketimi değişiyor. Bu sebepler de bağışıklık sistemini doğrudan etkileyerek, bulaşması çok kolay olan hastalıkları bünyeye davet ediyor.Özellikle kış aylarındaki gebeliklere gribe yakalanmamak için dikkat edilmelidir. Gebelik döneminde gribe yakalanmamak için planladığınız gebe kalma zamanından önce grip aşısı olabilirsiniz. Grip aşılar gribe karşı %100 koruma sağlamasa da önlem niteliği taşıyarak hastalığı %50 oranında engelliyor. Ayrıca soğuk kış aylarında dışarı çıkarken dikkat etmeli, sıkı giyinmeli, beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte gribi daha hafif atlatmak için dikkat edilmesi gerekenlerHamilelikte grip nasıl geçer?

Bakteriyel enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanılmamalıdır.
Tedaviden çok hastalığa yakalanmamak önemlidir. Bu nedenle salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olabilir.
En iyi ve en etkili destek tedavisi yatak istirahatidir. Yatarken başı yukarıda tutmak (2 ya da daha fazla sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı da azaltacaktır.
Bulunulan ortamın yeteri kadar sıcak olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
Havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır.

Yeteri kadar sıvı alımı son derece önemlidir.Hamilelikte grip nasıl geçer?

Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat edilmeli, iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrat açısından zengin diyet uygulanmalıdır.
Boğaz ağrısını gidermek için pastil kullanılabilir.
Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu kullanılabilir.
Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.Hamilelikte grip nasıl geçer?

Virüs ve bakteriler sert yüzeylerde 2-8 saat yaşayabilir. Özellikle oyuncaklar, başucu masaları, kapı kolları, telefon gibi eşyaları, banyo ve mutfak yüzeylerini uygun bir dezenfektanla düzenli olarak silmelisiniz.Evinizde hasta insanlara mümkün olduğunca fazla yakınlaşmamalısınız.
Burun tıkanıklığı için tuzlu su içeren burun damlaları da kullanılabilirsiniz ve yatarken burun tıkanıklığı ve akıntısının daha az rahatsız etmesi için başınızın altına birkaç yastık daha koyarak başınızı yükseltebilirsiniz. Vics gibi mentollü ürünler öksürüğe geçici bir çözüm olarak göğüse ve sırta sürülebilirler. Nane veya ökaliptus yağı koyduğunuz suyla banyo da yapabilirsiniz banyo sırasında çıkan buhar göğsünüzü rahatlatacaktır. Benzer olarak ılık bir tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısına iyi gelecektir.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 112 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,792 saniyede oluşturuldu.