Her yerde yapabileceğiniz egzersizler…

Her yerde yapabileceğiniz egzersizler…

Egzersiz yapmamak için artık hiçbir bahaneniz yok. Spor salonuna gitmeden veya özellikle bir programa bağlı kalmadan her yerde kolayca yapabileceğiniz basit egzersizler Orkidemce.com’da!

Egzersiz yapmak için spor salonuna gitmek veya mutlaka belli bir programa bağlı kalmak gerekmiyor.

Yoğun geçen çalışma saatleri, hatta bazen evde de devam eden mesailer ve bazen son derece yorucu olabilen hayat maalesef spora ayırdığımız zamanı da kısıtlıyor. Bu durumda yapmamız gereken, ufak fırsatları bile kolayca yapabileceğimiz egzersizlere ayırmak…

İş yerinde, yolda, asansörde, büyük bir kısmını ise evde her an yapabileceğiniz hayatınızda fark yaratacak basit egzersizleri öğrenmek için okumaya devam edin. Artık bahanemiz yok! Hem TV izleyip hem de egzersiz yapabiliriz. Ya da masa başında çalışırken bir yandan da karın kaslarımızı çalıştırabiliriz.

Squat (Çömelme)Her yerde yapabileceğiniz egzersizler...

Son zamanların en çok konuşulan egzersizlerinden biri kuşkusuz squat! Tek bir hareketle bütün vücudu çalıştıran bu harika egzersizi, her an her yerde yapmak da mümkün. Bunun için ne spor salonuna gitmenize ne de hazırlık için uzun bir vakit ayırmanıza gerek yok. Tek ihtiyacınız olan hareketi öğrenip, aklınıza geldiği anda yapmak.

Kollarınız iki yanınızda, bacaklarınızı hafifça açarak dik bir şekilde ayakta durun. Yere çömelirken kollarınızı dümdüz ileri uzatmalı, belinizi içeri, göbeğinizi öne ve kalçanızı dışa doğru çıkarmalısınız. Hareketi yaparken mutlaka karşıya bakmalı ve ileriyi gösteren ayaklarınızı oynatmamalısınız. Bu şekilde çömelip kalkarken dik duruşunuzu korumaya özen gösterin, sırtınızı kamburlaştırmayın.

MerdivenHer yerde yapabileceğiniz egzersizler...

Hem hareketsiz kalmaktan, spor yapamamaktan yakınıp hem de asansöre biniyorsanız bu işte bir terslik yok mu sizce? Bu, hareket etmek için her gün karşınıza çıkan önemli bir fırsat! Şimdiye kadar değerlendirmediyseniz, hemen başlayın deriz.

Her fırsatta merdivene yönelirseniz, çok geçmeden aradaki farkı göreceksiniz. Hayatınızdaki küçücük bir şeyi değiştirerek vücudunuzdaki kasları çalıştırırken bol bol kalori yakacaksınız.

Karın kaslarını sıkıp bırakmaHer yerde yapabileceğiniz egzersizler...

Araba kullanırken, bulaşık yıkarken, ütü yaparken, televizyon izlerken hatta ofiste çalışırken kolayca yapabileceğiniz bu hareketle henüz tanışmadıysanız çok şey kaçırdığınızı söyleyebiliriz. İster ayakta ister oturarak ve istediğiniz kadar yapabileceğiniz bu basit hareket sayesinde göbeğiniz ve beliniz sıkılaşacak.

Üstelik bir kere başlayınca kısa sürede alışkanlık haline geldiğini de göreceksiniz. Karın kaslarını sıkıp bırakın, sıkıp bırakın, bazen yavaşlayıp bazen hızlanarak bu harekete devam edin. Hatta bazen sıktığınız kaslarınızı bırakmadan önce kısa bir süre bekleyebilirsiniz.

Duvar itmeHer yerde yapabileceğiniz egzersizler...

Evde, ofiste, aslında duvar olan her yerde rahatlıkla yapabileceğiniz duvarı itme hareketi, vücudunuzun birçok bölgesini harekete geçiriyor.

Bir duvarı karşınıza alın ve ona yaklaşık iki ayak uzaklığında durun. Ayak parmaklarınız ve yüzünüz duvara dönükken ellerinizi omuz hizasında duvarın üzerine koyun. Ellerinizin omuzlarınızın tam önünde olmasına dikkat edin. Dik durun, karnızı ve kalçanızı sıkarak dirseklerinizi vücudunuza yaklaştırıp uzaklaştırın. Yani duvarı ileri doğru itip geri çekilin.

Eşyalarla şınavHer yerde yapabileceğiniz egzersizler...

Masa, koltuk, tabure ya da sandalyeyle uygun bir ortamda hemen bu hareketi yapmaya başlayabilirsiniz. Üstelik bu hareket şınav çekmek kadar zor değil ama ondan daha faydalı!

Sağlam bir nesnenin kenarından destek alarak yapacağınız bu egzersiz sayesinde kollarınızı, karın, bacak ve kalça kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Sağlam bir koltuk, masa, sandalye veya taburenin kenarını tutarak hafif şınav pozisyonunda uzanın. Bacaklarınız geriye doğru uzanmış, kollarınız düz bir şekilde önde olsun. Kendinizi tutunduğunuz nesnenin üstüne doğru kollarınızdan destek alarak kaldırın ve dirseklerinizi bükerek aşağı doğru hareket edin. Bu şekilde yukarı aşağı hareketi tekrar edin.

DansHer yerde yapabileceğiniz egzersizler...

Tabii ki her yerde yapabileceğiniz belki de en eğlenceli ve en eski sporlardan biri de dans! Vücudun tamamını çalıştıran bol kalori harcamamıza yardımcı olan dans aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmenin de sırrı.

Tek ihtiyacınız olansa istediğiniz tarzda hareketli bir müzik! Hatta hafif bir melodi mırıldanmaya üşenmezseniz müzik bile şart değil. Bahaneleri bir kenara bırakın ve her an her yerde içinizden geldiği gibi dans etmenin keyfini çıkarın.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 19,887 saniyede oluşturuldu.