İnsülin direnci kilo kontrolünü etkiler mi?

İnsülin direnci kilo kontrolünü etkiler mi?

Kilo kontrolünde zorlanıyorsanız, bunun sebebi insülin direnci olabilir.

İnsülin, pankreastaki beta hücreleri tarafından salgılanan ve kan şekerini düzenleyen bir hormondur.İnsülin direnci durumunda, vücuda giren şeker dokulara alındığında kullanılamaz ve kandaki şeker miktarı artar. Şeker, hücreler için temel enerji kaynağıdır. İnsülin direnci kilo kontrolünü etkiler mi?Glukoz (şeker) hücre içine alınamayınca, hücre ve dokularbeslenemez veböylece temel fonksiyonlarını gerçekleştiremezler.
Genetik faktörler ya dasağlıksız ve düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, televizyon ve bilgisayar karşısında uzun zaman geçirme gibi durumlar, kilo alımıyla birlikte insülin direncine neden olabilir.İnsülin direncinin belirtileri arasında çabuk acıkma, geç doyma, yemeklerden sonra açlık hissi, titreme, terleme ve baygınlık hissi, sürekli tatlı yeme isteği gibi durumlar vardır.
İnsülin direnci, obezite ve kanser arasında bir ilişki olduğu; insülin direnci ile obezitenin yemek borusu, kalın bağırsak, safra yolları, pankreas, meme, rahim, yumurtalık, prostat, böbrek, mesane, tiroid ve lenf kanseri riskini artırdığıdüşünülmektedir.Bunların yanı sıra insülin direnci;kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, inme, hipertansiyon, ateroskleroz (damar sertliği), lipid yükseklikleri, karaciğerde yağlanma, polikistikover hastalığı ve infertilite gibi birçok hastalığa neden olabilir.

İnsülin Direncinin Tedavisi

Öncelikle, insülin direncine neden olan faktörler belirlenmelidir. Kişi, yaşam tarzında değişiklikler yapması için teşvik edilerek, düzenli egzersiz ile harcadığı kaloriyi artırması ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması sağlamalıdır. Yalnızcaegzersiz ve sağlıklı beslenme, insülin direncinin %60 oranında önüne geçmek için yeterlidir.

Sağlıklı bir beslenme planı ile insülin direncinizi düşürerek, diyabetten uzak durabileceğinizi unutmayın. Bunun için;

– Öğün saatlerinizi düzenleyin, ara öğün alışkanlığı edinin.
– Az ve sık aralıklarla öğünlerinizi düzenleyin.
– Basit karbonhidratlar yerine (rafine besinler, hazır paketli gıdalar), kompleks karbonhidratları tercih edin. Glisemik indeksi yüksek besinler tüketmekten kaçının.
– Yağ tüketiminizi azaltın,
– Doymuş yağ oranı yüksek olan besinleri tercih etmeyin,
– Posa tüketiminizi arttırın.
– Sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edin. Kızartma yerine, fırında veya haşlama besinleri tercih edin.
– Tek yönlü beslenme programlarından kaçının. Her öğünde tüm besin gruplarından tüketmeniz gerektiğini unutmayın.
– Düzenli olarak, kendinize de uygun olacak şekilde egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,773 saniyede oluşturuldu.