İyi bir uyku için 10 öneri…

İyi bir uyku için 10 öneri…

Yoğun ve stresli hayat yaşayanlar arasında özellikle uyku sorunları çok yaygın. Ancak iyi ve rahat bir uykuyla hayat kalitesi artırılabilir. Uykusuzluk sorunu yaşayanlara, deliksiz bir uyku çekmeleri için 10 öneri

İyi bir uyku için 10 öneri...Güzel bir uyku, güzel başlayan bir günün habercisidir. Ne kadar kaliteli uyku düzenimiz olursa hayat kalitemiz ve sağlığımız da bundan olumlu yönde etkilenir. Uyku sorunları günümüzde en yaygın sorunlardan biri. Bazen bir ya da bir kaç gün üst üste uykuya dalmada zorluk yaşanabilir, bazı kişilerde bu durum kronik hale gelebilir ve bu da hayat kalitesini düşürür. 10 önerimizl hayata geçirerek, iyi ve rahat bir uykuya adım atmanız mümkün.

Uyku saatinize dikkat edin

Hafta içi ve hafta sonları her gün aynı saatte yatağa gidin ve aynı saatte kalkın. Bu vücut saatinizi düzenlemenizi sağlar böylece her akşam aynı saatte uykunuz gelebilir.

Her gün egzersiz yapın

Egzersiz, vücudunuzun daha fazla enerji yakmasını, yorulmasını ve böylece daha çok uykuya ihtiyaç duymanızı sağlar. Her gün biraz da olsa egzersiz yapmak hiç yapmamaktan iyidir. Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Yatak odanızda uyku düzeni kurunİyi bir uyku için 10 öneri...

Uyuduğunuz alanı en uygun şartlara göre düzenleyin. Odanızın sıcaklığının 16-17 derece olması ideal. Ayrıca yatak odanız tüm dış seslerden ve uykunuzu bölebilecek etkenlerden arınmış ve uzak olmalı. Partnerinizin horluyor olması da bir dezavantaj oluşturabilir. Ayrıca yatak odanıza gün ışığını kesen perdeler taktırabilir, uyku gözlüğü, hava nemlendirici ve kulaklık kullanabilirsiniz.

Rahat yatak ve yastıklar tercih edin

Yattığınız yatağın kaliteli ve rahat olmasına dikkat edin. Yatağınızı 9-10 yılda bir yenisiyle değiştirmekte fayda var. Yatağınızda rahat ve renkli yastıklar kullanın. Yatağınızı uykuya davet eden keyifli bir alana dönüştürün.

Biyolojik saatinizi ayarlayın

Gece saatlerinde parlak ve çok fazla ışıklardan uzak durun. Gündüzleri ise güneş ışığı alın. Bu biyolojik saatinizi ayarlamaya yardımcı olacak.

Beslenmenize dikkat edin

Alkol, sigara ve kafein uykunuzu kaçırabilir. Ağır ve baharatlı yemekler midenizi rahatsız eder ve uykuya dalmanızı zorlaştırır. Uyku saatinden en az 2-3 saat önce yemeyi kesin. Çok acıkırsanız, uyumadan en az 45 dakika önce hafif bir atıştırmalık tüketebilirsiniz.

Uyku moduna girinİyi bir uyku için 10 öneri...

Bedeniniz uyku moduna geçmeden önce biraz rahatlamaya ihtiyaç duyar. Bunun için kitap okumak gibi iyi gelebilir. Laptop gibi elektronik cihazları uykudan önce kullanmaya ara vermek gerekiyor çünkü bu cihazlar beyne uyku sinyallerinin gitmesini engelliyor. Yatma vakti yaklaştıkça ışıkları azaltın, elektronik cihazlardan ve sizi endişe alarmına geçirebilecek her türlü aktiviteden uzak durun. Yatağınızda rahatlatıcı müzikler dinleyerek de uykuya dalmayı deneyebilirsiniz.

Uykuya dalamıyorsanız, başka şeylerle ilgilenin

Hiçbir şekilde uykuya dalamıyorsanız, yorulana kadar bir işle meşgul olun. Yatak odanızda televizyon bulundurmayın. Uykuya dalamıyorsanız yataktan çıkın, başka bir odada vakit geçirin, hava alın ve sonra tekrar uyumayı deneyin. Eğer hala uyku sorunları yaşıyorsanız bir uzmandan destek alın.

Uyku terapilerini deneyin

Cleveland Clinic’ten Dr. Melissa C. Young, uyku problemi yaşayanlar için birçok farklı terapi yöntemi olduğunu söylüyor. Biyolojik, zihin ve vücut temelli terapilerin arasında en çok tercih edilenlerden biri destek gıdalarla yapılan biyolojik terapi. Uykuya dalmada sorun yaşıyorsanız, terapi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Biyolojik uyku terapisinde en çok kullanılan takviyelerse şunlar:

-Magnezyum, mineral desteği

-Uykumuz üzerinde etkisi olan Melatonin hormonu

-Papatya çayı

-Yeşil çayda bulunan su bazlı bir amino asit olan L-theanine

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 110 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,670 saniyede oluşturuldu.