Kabuslardan Kaçmak İçin Bunları Yapın…

Kabuslardan Kaçmak İçin Bunları Yapın!

Uzun ve deliksiz uykunun düşmanı kabuslarla vedalaşmak o kadar da zor değil. İşte yöntemleri..

Uzun ve deliksiz bir uykunun düşmanı olan kabuslarla vedalaşmak o kadar da zor değil. Uzmanların bunun için bazı önerileri var.
Psikologlara göre, kronikleşmiş kabuslardan basit yöntemlerle kurtulmak mümkün. Kabuslardan Kaçmak İçin Bunları Yapın...Frankfurt Goethe Üniversitesi’nden Psikolog Charlotte Wesslau, hastalarına ‘kabuslarının hikayesini yeniden yazmayı’ öğrettiklerini söylüyor.

Almanya’da halkın yüzde beşi düzenli olarak kabus görmekten şikayetçi. Bu kişiler, altı ay boyunca haftada en az bir kez çok kötü rüya görüp uyanmaktan ve bunun da çarpıntı, mide bulantısı, titreme gibi fiziksel etkilerini hissetmekten yakınıyor. Wesslau, “Sık sık rüyalarında ya kendi hayatlarının ya da yakınlarından birinin hayatının tehlikede olduğunu görüyorlar. Sıkışmış, çaresiz ve savunmasız olduklarını hissediyorlar” şeklinde konuşuyor.

Uzmanlara göre, travmatik olaylar, fiziksel bir rahatsızlık ya da aşırı stres kabuslara neden olabiliyor. Ancak neden bir kişi bu tür olaylara kabuslarla tepki verirken, diğerinin vermediği ise şu ana kadar yanıtı bulunamamış bir soru. Varsayımlardan biri, kabus gören kişilerin, negatif duyguları bastırma eğilimi içinde olması. Gündelik hayatta bastırılan negatif duyguların, rüyalarda ortaya çıktığı düşünülüyor.

Frankfurt Üniversitesi uzmanları şu günlerde iki tedavi yöntemini içeren bir terapi üzerinde çalışıyor: Yüzleşme ve yeniden yorumlama. Psikolog Wesslau, bu tedavide “Rüyanın olumsuz içeriğinin, olumlu şekilde yeniden yorumlandığına” dikkat çekiyor. Uzman, kabuslardan yakınan kişilerin hikayeleri zihinlerinde yeniden yazıp yorumlaması ve kendileri için ruhsal bir yük olmaktan çıkarması gerektiğini kaydediyor. Olumlu yorumlanmış hikaye her gün zihinde canlandırılıyor ve böylece kabusta görülen olayla ilgili yeni bir hafıza oluşturulmuş oluyor. Tedaviye katılan 40 kişi şu ana kadar başarılı sonuçlar elde etmiş.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 118 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,400 saniyede oluşturuldu.