Kalp Hastalarına Sonbahar Önerileri…

Kalp Hastalarına Sonbahar Önerileri…

Sonbahara geçişle birlikte hava sıcaklıklarında ani ve sert düşüşler yaşanabilirken, soğumaya başlayan hava, kalp hastalarını tehdit ediyor!

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, soğumaya başlayan havanın kalbin üzerindeki Kalp Hastalarına Sonbahar Önerileri...yükü artırarak kalp krizi riskinde genel artışa yol açtığını vurguluyor. Soğuk havada gelişen göğüs ağrısının kalp krizinin habercisi olabildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Ahmet Karabulut “Gribal enfeksiyonlar bazı hastalarda yayılarak kalp zarını ve kalp kasını tutabilir. Genç ve sağlıklı bireylerde de bu duruma rastlanabilir. Bu nedenle soğukta tetiklenen ya da gribal enfeksiyon sonrası gelişen göğüs ağrılarında mutlak kontrol şarttır” diyor.

Peki kalp hastaları soğuk havalarda ne tür tedbirler almalı, kalbini nasıl korumalı? Doç. Dr. Ahmet Karabulut beslenmeden giyime, spordan strese kalp hastalarına sonbahar önerileri ve uyarılarında bulundu.

• Tansiyon ilaçlarınızı düzenleyinKalp Hastalarına Sonbahar Önerileri...

Kalp hastalarının sonbahara girerken kontrol amaçlı muayene olmaları ve ilaç tedavilerinin gözden geçirilmesi gerekiyor. Yaz döneminde özellikle tansiyon ilaçlarının dozunda azaltma gerekebiliyor. Aşırı sıvı kaybına bağlı ve sıcakla damarların genişlemesine bağlı tansiyon düşüklüğü gözlenebiliyor. Sonbahar ile birlikte bu olay tersine dönüyor. Özellikle ilaç dozu azaltılan ve ilaç almayan kişilerde yüksek tansiyon atakları izlenebiliyor. Bu nedenle uzmanınıza başvurarak ilaçlarınızı yeniden düzenleyin.

• Grip aşısı olunKalp Hastalarına Sonbahar Önerileri...

Grip kalp hastalarında daha ağır seyrediyor. Özellikle zatürre gelişen hastaların çoğunluğunda hastane yatışı gerekiyor. Bu nedenle kalp hastalarının ve özellikle de 65 yaş üzerindekilerin grip aşısı ve zatürre aşısı olmaları faydalı. Eylül ayı grip aşısı için en ideal zaman.

• Hava durumunu takip edinKalp Hastalarına Sonbahar Önerileri...

Rüzgar ve yağmur soğuk havayı daha belirgin hissettiriyor. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce hava durumunu takip ederek tedbir almak gerekiyor. Olası bir yağış durumunda şemsiye ve yağmurluk gibi tedbirler almak kalp sağlığını korumakta büyük önem taşıyor.

• Soğuk içecek yerine sıcakları tercih edinKalp Hastalarına Sonbahar Önerileri...

Sonbahar soğuk içecekler yerine sıcak içecekleri tercih etme zamanı. Antioksidan özellikleri ön planda olan çay ve kahve tüketimi damar sağlığına olumlu katkı yapıyor. Günlük 1 fincan kahve ve 2-3 fincan taze demlenmiş çay tüketilebilir. Ancak kesinlikle şeker ve tatlandırıcı ilave edilmemeli. Tatlandırıcı olarak günlük 10 gram bitter çikolata tercih edilebilir. Ayrıca aşırıya kaçmamak şartıyla günde 3 fincan bitkisel çay özellikle de yeşil çay tüketimi vücudu zinde tutuyor.

• Günde 8-10 bardak su içinKalp Hastalarına Sonbahar Önerileri...

Sonbahara geçişle birlikte susama hissi azaldığından su tüketimini sıklıkla unutuyoruz. Vücutta oluşan sıvı açığı özellikle yaşlılarda kalp yetersizliği, böbrek rahatsızlıkları ve ritim bozukluklarını tetikleyebilir. Bu nedenle günde 8-10 bardak su içilmesi önemli.

• Beş porsiyon sebze ve meyve tüketinKalp Hastalarına Sonbahar Önerileri...

Günlük beş porsiyon taze sebze ve meyve tüketimi hem damarları koruyor hem de enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırıyor. Sonbaharın vazgeçilmezi çekirdekli kırmızı üzüm, tüketilecek ideal meyveler arasında yer alıyor. Ancak içerdiği şeker nedeniyle günlük bir salkımı geçmemeli. Sabah kahvaltısında hamur işinden kaçınmalı, öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka yağsız yeşil salata tüketilmeli. Salatayı tatlandırmak için şeker düzeyini düzenleme özelliğinden dolayı sumak eklenebilir. Üzüm sirkesi de hem antioksidan hem de insülin direncini iyileştirme etkisine sahip olması nedeniyle ideal.

• Mutlaka atlet giyinKalp Hastalarına Sonbahar Önerileri...

Sonbaharda kalp sağlığı için ilk alınacak tedbir, giyim şeklinin mevsime uygun seçilmesi. Yazın sıklıkla tercih edilen tek kat giysi yerine vücut ısısını koruyacak iki kat elbise giyilmeli. Atlet giyme alışkanlığına geri dönüş için sonbahar ideal bir zaman. Elbise altına giyilecek pamuklu atlet ile vücut üzerinde iki tabaka sağlanarak vücudun ısısının sabit kalması sağlanıyor ve sonbahar rüzgarından vücut ve kalbimiz korunmuş oluyor.

• Haftada en az iki gün balık yiyinKalp Hastalarına Sonbahar Önerileri...

Sonbahar balık mevsiminin başlangıcı demek. Özellikle eylül başında bollaşan sardalye dönemini kaçırmamak lazım. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut “Sardalye somon balığı sonrası Omega-3 açısından en zengin balıklar arasında yer almaktadır. Haftanın iki günü balık tüketimi ile yağ oranlarımız dengelenir ve damarlarımız koruma altına alınır” diyor. Balığın yanı sıra antioksidan özelliği olan zencefil kullanımı ile de damarlarımıza ekstra koruma sağlamak mümkün.

• Yürüyüşü ihmal etmeyinKalp Hastalarına Sonbahar Önerileri...

Havaların serinlemeye başlamasıyla yaz sıcakları nedeniyle ara verilen yürüyüşlere geri dönüş zamanı geldi. Haftanın en az dört günü yapılacak 30 dakikalık tempolu yürüyüş kalp damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltıyor. Yaz döneminde daha çok sabah ya da akşam serinliğinde tercih edilen yürüyüş saatleri güneşten faydalanılacak saatlere çekilmeli. Rüzgarlı ve yağmurlu havalarda yürüyüş tercih edilmemeli.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 127 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,662 saniyede oluşturuldu.