Kendine 10 İyilik Yap…

Kendine 10 İyilik Yap!
Sağlıklı bir yaşamın yolu bu yiyeceklerden geçiyor…

İşte o yiyecekler…

1-) Domates: Spagettinize lezzetli bir sos yapmaktan öte domatesin çok çeşitli faydaları var. Likopen açısından zengin olan domates, prostat kanseri dahil bütün kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor. Kendine 10 İyilik Yap...Domateste C vitamini bulunması da bonusu!

2-) Yeşillikler:Ispanak, Kendine 10 İyilik Yap...roka, marul, fasülye, brokoli ve yeşil renge sahip tüm sebzeler, vitamin ve mineral açısından sahip olmanız gerekenlerin hepsini içeriyor ve her türlü hastalığa karşı direncinizi artırıyor. Sebzeleri mümkün olduğunca çiğ ya da renklerini kaybetmeyecek kadar pişirerek (örneğin buharda) tüketmek gerekiyor.3- Badem: A vitamininden zengin badem protein ve lif içeriyor, kalp krizi riskini %50 azaltıyor ve her gün yenilen bir avuç badem kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor ve ayrıca cinsel gücü de artırıyor.

4-) Somon balığı:Kendine 10 İyilik Yap...Beyin, retina ve kalpte bulunan omega-3 asitlerini beslemenin en iyi yolu balık ama her balıkta omega-3 bulunmuyor. Soğuk sularda yetişen somon gibi yağlı balıklar omega-3 yönünden eşi bulunmaz bir kaynak.                                                                                                                                                                                                                                         5-) Kefir ve yoğurt:Kendine 10 İyilik Yap...Kefir de yoğurt gibi fermente bir süt ürünüdür. Yoğurt ile görünüş olarak birbirlerine çok benzerler. Yoğurt prebiyotiktir yani probiyotiklerin üremesini artırır. Kefir probiyotiktir. Yani kendisi yararlı mikroorganizmadır. Kalsiyum ve magnezyum açısından ikisi de çok zengindir.

6-) Kabuksuz meyveler:Kendine 10 İyilik Yap...Çilek, ahududu, böğürtlen, dut, yaban mersini gibi kabuksuz ve küçük meyveler antioksidanlar açısından oldukça zengin ve kanseri önlemek konusunda marifetleri boylarından büyük. Bu meyveleri diyetinize katmanın en eğlenceli yollarında biri de dondurulmuş meyvelerden yapacağınız shake’ler olacaktır.

7-)Soğan: Kendine 10 İyilik Yap...Kansere karşı önemli bir koruma sağlayan antioksidan etkili quarcetin maddesi açısından en zengin besinlerden olan soğanın, enfeksiyonlardan koruma gücü de biliniyor. Kırmızı soğanda flavanol maddesi bulunur ve çiğ olarak tüketilmesi daha yararlıdır.

😎 Yulaf:Kendine 10 İyilik Yap...Yulaf, kasları tazeleyen lisina denilen bir protein ve sinirleri düzenleyen yüksek dozda B grubu vitaminleri içeriyor. Lif yönünden zengin olan yulaf kandaki şeker seviyesini düzenliyor ve kolesterolü düşürüyor.                                                                                                                                                                                                                                   9-) Bitter çikolata:Kendine 10 İyilik Yap... Çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadelede faydalı. Kakao, kırmızı şaraba oranla iki; yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan madde içeriyor. Ancak sütlü çikolatanın değil içinde polifenol bulunan bitter yani sütsüz çikolatanın tansiyonu düşürücü ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunuyor.

10-) Portakal:Kendine 10 İyilik Yap...C vitamini deposu olarak bilinen portakal, potasyum, B vitamini, organik asitler, magnezyum, lif ve şeker açısından da zengin ve kanı temizliyor, karaciğeri çalıştırıyor, kalp hastalıklarına karşı koruyor ve damarları koruyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 113 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,720 saniyede oluşturuldu.