Kiloya göre günde ne kadar su içmeli?

Kiloya göre günde ne kadar su içmeli?

Sağlığınız için her gün mutlaka su içmeniz gerekiyor. İçmeniz gereken su miktarıysa kilonuzla orantılı. Kilonuza göre günlük içmeniz gereken su miktarı…

Kiloya göre günde ne kadar su içmeli?Çok iyi biliyoruz ki, su sağlığımız için en önemli bileşim. Bazı insanların yaptığı en büyük hata, su yerine başka içecekleri tercih ederek yeterince su almamaları. Sağlıklı bir metabolizma için her gün belli bir miktarda su içmek gerekiyor. Ne kadar su içmeniz gerektiğiyse kilonuza bağlı olarak değişiyor. Günlük ne kadar su içmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, aşağıdaki tablomuzdan kilonuzu bularak günlük su ihtiyacınızı öğrenebilirsiniz.

Kiloya göre günlük su ihtiyacıKiloya göre günde ne kadar su içmeli?

Örneğin çok sıcak bir havada evde oturan kişi ile güneşin altında, ağır şartlar altında çalışan bir işçinin ihtiyacı olan su miktarı aynı olamaz. Bunun gibi 60 kiloluk bir insan ile 100 kiloluk bir insanın da ihtiyacı olan su miktarı aynı değildir. Neden mi? Çünkü kişinin vücut kitlesine bağlı olarak su ihtiyacı değişir. Kilo yani hacim arttıkça vücudun suya olan ihtiyacı artar. Mesela 60 kiloluk biri günde 2 litreye kadar, 100 kiloluk biri 3-4 litreye kadar su içebilir ve içmeli de. Bundan fazlası böbrekleri yormaktan başka işe yaramadığı gibi zararlıdır da. İçilen sıvı su olmalıdır. Nitekim su yerine içilen çay ve kahve vücuttan su kaybolmasına neden olur.

 

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,674 saniyede oluşturuldu.