Kış Depresyonuna Yenik Düşmeyin!

Kış Depresyonuna Yenik Düşmeyin!

Hep söylediğim gibi küçük değişiklikler büyük mucizeler yaratır .Günlük rutininizde yapacağınız ufak değişiklikler modunuzu yükseltip, enerjinizi artırıp , stresle daha kolay başa çıkmanızı sağlayabilir.

Kış Depresyonuna Yenik Düşmeyin!Sizin yönetebileceğiniz birkaç adımda hayatın yıpratıcı etkilerinden kurtulmanız mümkün. Özellikle doğru besinleri tüketmek, modunuzu yükseltmeye yardım edecek, stresle mücadele edebilmenizi sağlayacaktır.
Hayatınızın kalan kısmına daha pozitif devam etmek istiyorsanız okumaya devam edin.

1) Günde 30 dk size keyif veren bir egzersiz yapın

Yapılan birçok çalışma özellikle egzersizin orta düzeyde depresyonda olan ya da morali bozuk insanların enerjini yükselttiğini kanıtlamakta. Spor salonuna gidip yoğun kardiyo çalışmaktan bahsetmiyorum. Günde 30 dk yoga yapabilirsiniz, evde cd ile pilates bir seçenek ya da hava güzelse 30 dk keyifli bir yürüyüş yapılabilir.
Egzersiz iyi hissetmenizi sağlayacak ve modunuzu yükseltecek bir kimyasal olan endorfin salınımını artırıyor.Ayrıca size iyi hissettiren başka bir aktivite varsa televizyon izlemek ya da müzik dinlemek gibi bunu egzersizle birleştirmenizde mümkün.

2) Haftada 3 gün yağlı balık tüketinKış Depresyonuna Yenik Düşmeyin!

Somon gibi yağlı balıklar D vitamini ve omega 3 yağ asitleri gibi ruh sağlığınızı iyileştirici bileşenler içerir.Araştırmalar omega 3 yağının bir tipi olan EPA nın modunuzu artırma konusunda oldukça etkili olduğunu gösteriyor.bitkisel kaynaklı omega 3 veya ceviz gibi kuruyemişlerden EPA alamazsanız bunların yerine keten tohumu veya chia tüketebilirsiniz.Veya bunların yerine somon, alabalık, sardalya ve Atlantik uskumru gibi yağlı balıklar tüketebilirsiniz.yağlı balıklar bunların yanı sıra D vitamini bakımında önemli besin kaynaklarındandır.Düşük D vitamini alımının depresyonla ilişkisi olduğu bulunmuştur ve düzenli yağlı balık tüketimi D vitamini düzeylerine destek verme açısından önemli ve sağlıklı bir yoldur. Kepekli erişte ve somon, brokoli ile favori salatanız veya kahverengi pirinç ile yapılmış somon suşiyi deneyebilirsiniz.

3) Besin takviyeleri konusunda doktorunuza danışınKış Depresyonuna Yenik Düşmeyin!

Araştırmalarda besin takviyelerinin orta depresyon tedavisinde reçeteli antidepresanlar kadar etkili olduğu bulunmuştur.Her ikisinin içerdiği bileşiklerde beyindeki nörotransmitterlere etki ederek çalışır ve bu da ruh halinizi etkiler.Besin suplementleri doğaldır fakat bu herkes için güvenli olduğu anlamına gelmez, kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçebilir veya yan etkileri olabilir.Bu yüzden besin takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

4) Sahip olduğunuz küçük şeylere şükretmek için kendinize 5 dakika ayırınKış Depresyonuna Yenik Düşmeyin!

Eğer kendinizi mutsuz hissediyorsanız bu adım modunuzu yükseltmek ve daha iyi görünmek için en basit ve en güçlü adımınız olabilir.Gün içerisinde dişlerinizi fırçalarken, yaparken veya yatağa gitmeye hazırlanırken zamanı durdurun, yaptığınız ve bundan gurur duyduğunuz 3 şeyi düşünün, bu gün içerisinde sadece 5 dakikanızı alır. Anında kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacak ve hayatınızda yolunda gitmeyen daha az şey olduğunu düşünmeye başlayacaksınız.Dua, meditasyon veya keni kendine olumlu konuşmanın modunuzu artırmak konusunda önemli katkıları olduğu bulunmuştur.Sonuçlarını daha iyi hissedebilmek için bu adımı günlük rutinlerinizi bir parçası haline getirmelisiniz.

5) Proteinden zengin atıştırmalıklarla öğleden sonra çöken rehavetten kurtulunKış Depresyonuna Yenik Düşmeyin!

Günlerimizin koşuşturmayla geçtiği bu zamanda gün boyu enerjik hissedemememiz çok normaldir.Çoğumuz özellikle öğleden sonra 3-4 gibi enerjimizin azaldığını ve daha bitkin olduğumuzu hissederiz. Bu duruma en iyi çözüm protein ağırlıklı bir ara öğün tüketilmesidir. Çünkü proteinler beyin hücrelerimizi uyarır ve daha dinç daha uyanık kalmamızı sağlar.Benim proteinden zengin favori atıştırmalığım bir kase probiyotik yoğurttur, yoğurt sevmiyorsanız sizde bunun yerine 1-2 haşlanmış yumurta veya 1-2 parça peynir tüketebilirsiniz veya 2 yemek kaşığı kavrulmuş fıstık, 2 yemek kaşığı kavrulmuş fasulye ve az yağlı patlamış mısırla farklı kombinasyonlar deneyebilirsiniz.

6) Küçük doz kafeinle akşam üstü oluşan yorgunluğunuzla mücadele edebilirsinizKış Depresyonuna Yenik Düşmeyin!

Enerjinizin öğlen yemeklerinden sonra hızla kaybolduğunu hissediyorsanız şekersiz siyah veya yeşil çay yudumlamayı deneyin.Sıcak veya buzlu bir kupa çay sizin işinizi görecektir.Kafein uykunun etkisini azaltacağı için öğleden sonraları için idealdir.Çay yerine kahve tüketmek isterseniz soya veya badem sütü ile seyreltilmiş yarım kupa kahve de tüketebilirsiniz.

Uzm.Dyt.Merve TIĞLI ÇINAR

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 112 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,723 saniyede oluşturuldu.