Kış tatillerinde cilt sağlığı…

Kış tatillerinde cilt sağlığı…
Kayak mevsiminde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri de cilt yanıkları olarak karşımıza çıkıyor. Önemsenmeyen kar yanıkları ise lekelenmelere hatta daha ağır belirtilerle birlikte cilt kanserine neden olabiliyor.
Kış tatillerinde cilt sağlığı...Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Makbule Dündar, kar yanıklarının neden olduğu rahatsızlıklar, korunma ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Cilt kusurları birçok etken yüzünden başımıza bela olmuş durumda. Cildimizi yenilemenin püf noktalarını bilmemiz lazım. İşte size birkaç öneri…

Her 300 metrede cildimiz 4 kat zarar görüyor

Kar yanığı, kar üzerinden yansıyan güneş ışınlarının ciltte büyük bir tahribata yol açarak oluşturduğu bir çeşit cilt yanığıdır. Karlı ortamda güneş ışınlarının etkisi her 300 metrede 4 kat artmaktadır. Kardan yansıyan ışınlar cilt üzerinde önce kızarıklık oluşturarak soğuk havanın da etkisiyle ciltte kurumalara neden olmaktadır. Kuruyan cilt, güneş ışınlarından daha kolay etkilenir hale gelerek; kızarıklık, hafif şişlik, ileri vakalarda ise ödem, kaşıntı ve yanmalar oluşmaktadır. Bu rahatsızlıklar sonucu ciltte ciddi lekelenmeler meydana gelmektedir.

Güneş koruyucu almadan kış tatiline çıkmayınKış tatillerinde cilt sağlığı...

Yazın plaj çantasından eksik edilmeyen güneş koruyucu kremlerin kış tatilinde de en önemli malzemelerden biri olması gerekir. Cildi kurutan soğuk hava ve kış güneşinden korunmanın en büyük yardımcılarından birisi nemlendirici güneş kremleridir. Kuru cilt, kar yanığına karşı daha hassas olur. Kar yanığına engel olmak için en az 30 faktörlü ürünler kullanılmalıdır. Güneş koruyucunun 2-3 saatte bir yenilenmesi gerekmektedir. Kış tatili öncesi dermatoloji uzmanının cilt tipine özel önerdiği güneş koruyucular kullanılmalıdır. Güneş koruyucunun hem UVA hem de UVB tipi güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü UVB ciltte lekelenmeye sebep olurken, UVA ise ciltte daha derin dokulara etki eder ve ciltte uzun vadede sarkmaya sebep olmaktadır.

Soluk cilt Cildiniz normalden soluk ise sebebi az kırmızı et tüketmenizden kaynaklanıyor olabilir. Demir ve kan eksikliği koyu halkaların oluşmasına ve soluk bir cilde sebep olurken, aynı zamanda yorgunluğa da neden oluyor. Soluk bir cilt ve halsizlikten şikayet edenlerdenseniz, kırmızı et ve özellikle yağsız sığır eti tüketmelisiniz.

Beyaz tenliyseniz cildinize 2 kat özen gösterinKış tatillerinde cilt sağlığı...

Kar sporları ile uğraşırken önlem alınmadığı takdirde maruz kalınan güneş ışınları çok ciddi yanıklara sebep olabilmektedir. Kişide ciddi yanıkların oluşması, hayati riske neden olabilen cilt kanserine (malign melanom) davetiye çıkarmaktadır. Kişilerde güneş yanmalarının sadece bir kere olması bile kanser riskini oldukça artırmaktadır. Özellikle beyaz tenli, açık saç ve göz rengine sahip kişiler daha kolay etkilenebilmektedir. Bu nedenle açık tenli kişiler ciltlerine uygun nemlendiricileri daha yoğun olarak sürmelidir. Cilt yenileyici E ve D vitamini içeren kremler de bu dönemde uygulanmalıdır.

Cilt lekelerine “Q switch lazer” tedavisiKış tatillerinde cilt sağlığı...

Kar tatili sonrası cilt lekeleri oluşması durumunda modern cilt uygulamalarından faydalanılmalıdır. Dermatoloji uzmanının önerdiği uygun renk açıcı kremler ve ilave olarak değişik kimyasal peelingler uygulanabilir. Ciltteki yanıkların derinliğine göre “Q switch lazer” 2 veya 3 seans uygulanmalıdır. Kimyasal peelingler. glikolik asit ve mandelik asit içeren özel karışımlar uygulanabilir. Bu daha çok kişiye özel hazırlanmaktadır. Cilt yapısına göre değişik asit oranlarında olmaktadır. Cilt tipine göre seanslar 2 ile 4 hafta arasında değişmektedir.
Cildimiz birçok dış etkene maruz kalıyor. Onu tamamen korumamızsa imkansız. Özellikle yaşımız ilerledikçe kendini belli eden çizgiler, lekeler, izler… Eğer iyi bakmazsak, cildimiz yaşımızla aynı pararlelde yaşlanmaz.

Sağlıklı beslenmeye ve vücudun nem dengesini korumaya özen gösterinKış tatillerinde cilt sağlığı...

Cilt güneşten dolayı çok kuruduğu ve hasarlandığı için cildi çok fazla sıcak su ile yıkamamak, aşırı su temasına da engel olmak gerekmektedir. Çünkü aşırı su cildi kurutmaktadır. Aşırı yanma ve kuruluk durumlarında doktor önerisi ile özel termal sular uygulanabilir. Medikal nemlendirici de oldukça destek olacaktır. Kayak süresinde de tatilin rehavetine kapılmayarak sağlıklı beslenmek önemlidir. Bu dönemde uykunun alınması, dengeli beslenilmesi, bol su içilmesi, yüzün ve ellerin korunması gerekir. Göz etrafını iyi korumak, büyük gözlük kullanmak veya özel maske kullanmak çok önemlidir. Mümkün olduğu kadar yüzü kapalı tutmak da bireyi olası cilt hasarlarından kurtaracaktır.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 84 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 1,114 saniyede oluşturuldu.