Kurt Kadın olduğumuz günler…

Kadınların adet dönemleri, hem vücut şekillerini, hem ruhsal davranışları hem de beslenmelerini etkiler. Bu etkileri azaltmak için özellikle beslenmeye dikkat etmek gerekir…

Doğurganlık özelliği kadınlara verildiğinde, anne olabilmenin en önemli unsurlarından biri yumurtlamak olmuş. Kurt Kadın olduğumuz günler…Yumurtalar doğanın yönlendirmesiyle döllenirse vücudumuzda kalıp büyüyor ve bebek oluşuyor. Fakat döllenme olmazsa, adet kanaması dediğimiz kanamayla yumurtalar vücudumuzdan atılıyor. Yumurtalar daha vücudumuzu terk etmeden sıkıntısı başlıyor, atılırken de başka zorluklar yaşıyoruz. Bu dönemi mercek altına alırsak, söylenecek pek çok önemli nokta bulunuyor…

Kurt Kadın olduğumuz günler…

Her ay regl olma tarihinden 1-2 hafta önce başlayan ve regl döneminin sona ermesiyle ortadan kaybolan sıkıntılar yaşanır. Kadınlarda yaşanan bu dönem, hem ruh hallerinde hem de beslenmelerinde bazı değişimlere neden olur. Regl döneminde vücutta şişkinlik, ağrı, göğüslerde hassasiyet, baş ağrısı, ruhsal gerginlik hali, sinirlilik durumu, tatlı ve tuzlu krizleri sıkça yaşanabilir.

Demir kaybına dikkat!Kurt Kadın olduğumuz günler…

Regl döneminde aşırı kanamaya bağlı olan demir kaybını önlemek için günlük ortalama 90 gram kırmızı et, tavuk ve balık tüketilmelidir. Kuru kayısı, kuru üzüm gibi kuru meyveler de demir açısından zengin olduğu için bu dönemde yenmelidir. Demir emilimini artırmak için etin yanı sıra, C vitamini içeriği yüksek olan yeşil biber, portakal ve mandalina etlerin yanında bol miktarda tüketilmelidir.

Maydanoz ve kekikle ödem atınKurt Kadın olduğumuz günler…

Vücutta oluşan şişkinliğin önüne geçmek için içtiğiniz su miktarını artırmanız gerekir. Çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek olan içecekleri tüketirken de aşırıya kaçmamanızda yarar var. Aşırı şişliği önlemek ve ödemi atmak için maydanozu ve kekiği yemek ve salatalarınızda kullanabilir, çay olarak da demleyip tüketebilirsiniz.

Şişkinlik ve kilo artışıKurt Kadın olduğumuz günler…

Bu dönemde kadınların en büyük sorunu, ödeme bağlı olarak vücutta oluşan şişkinlik ve kilo artışıdır. Tükettiğiniz tuz miktarını azaltmanız, vücutta oluşacak sıvı artışını da azaltır. Yemekleri az tuzlu veya tuzsuz pişirmek, tuzlu peynir, tuzlu zeytin, turşu ve soslardan uzak durmak ödemi azaltmanıza yardımcı olur.

Bir fincan sıcak çikolata içinYoung woman holding cup of hot chocolate

Regl döneminde magnezyum düzeyinde meydana gelen azalma da tatlı yeme isteğine neden oluyor. Tatlı krizlerini önlemek için mutlaka magnezyum tüketimine dikkat etmelisiniz. Tüm yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, tahıllar, kepekli pirinç, fındık, ceviz, badem, patates, üzüm, kakao, çikolata magnezyumdan zengin besinlerdir. Bir fincan sıcak çikolata hem magnezyum açısından zengindir, hem de bu dönemdeki tatlı ihtiyacınızı karşılar.

Posa tüketimi önemliYoung woman holding cup of hot chocolate

Tam tahıllı undan yapılmış ekmek, kepekli makarna ve pirinç yemeniz, her öğünde salata tercih etmeniz posa alımınızı artırır.

Bal, reçel ve pekmez uyarısıYoung woman holding cup of hot chocolate

Bal, reçel, pekmez gibi besinler kan şekerini hızla yükselttiği gibi hızlı bir biçimde düşmesine de neden olur ve tatlı krizlerini tetikler. Regl dönemi öncesinde ve bu dönem sırasında saymış olduğumuz besinlerin tüketimini sınırlandırmanız gerekir.

Su içmeyi unutmayınKurt Kadın olduğumuz günler…

Sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin. Sıvı ihtiyacınızı sudan karşılayın. Günde 10 bardak su içmek sizi daha iyi hissettirecek.

Ara öğünleri atlamayınKurt Kadın olduğumuz günler…

Öğün sayısını artırmak, gereksiz ve kalorili atıştırmaların önüne geçer. Ara öğün olarak daima daha düşük kalorili besinleri seçmek gerekir. Meyve sularının yerine meyveleri, sert kabuklu yemişleri, yoğurt ve süt gibi besinleri alternatif olarak tüketebilirsiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 84 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 1,223 saniyede oluşturuldu.