Maddi sıkıntınızı eşinizle birlikte nasıl atlatırsınız?

Eşinizle tartışmalarınızın temel nedeni para ise maddi sıkıntılarınızı birbirinizi incitmeden atlatmanın yolları

Çiftlerin en büyük tartışma nedenlerinde biri, hiç kuşkusuz paradır. Yeterince para sahibi olamamaktan, var olan parayı doğru harcamama iddiasından, borçlardan, biriktirilmek istenilen para miktarından başlayan tartışmalar, ilişkileri derinden etkiler bazen. Peki, bu maddi meselelerin yarattığı sıkıntının üstesinden nasıl gelinir?

İlk kural, eşlerin karşılıklı olarak dürüstlük ve açıklık ilkesine uymalarıdır. Parasal sorunlarda en kolay yol, karşılıklı olarak birbirinizi suçlamaktır. Oysa bu size yardımcı olmaz. Pratik bir çözüm bulmak için birlikte çabalamalısınız ve bu stres dolu zamanlarda birbirinizi desteklemelisiniz. İşte, maddi sıkıntıyı çift olarak atlatmanın yolları…

Para meselesini konuşun
Bir çift için en kötü şey, konuşulması gereken bir meseleyi eşlerin saklayıp içlerine atmaları ve ortaya dökmemeleridir. Maddi konularla ilgili bir sorununuz varsa bunu eşinizle açık açık konuşmalısınız. Para hassas bir konu ama birbirinize karşı harcamalarınız, evin gelirine katkınız, birikim için neye odaklanmanız gerektiği konusunda dürüst olmalısınız.

Çocuklar ya da dikkatinizi dağıtacak başka bir durum söz konusu olmadığında, birlikte oturup konuşmak için bir zaman yaratın ve maddi sıkıntınızın neden kaynaklandığı hakkında fikirlerinizi paylaşın.

Birbirinizi suçlamayın
Ne yazık ki tüm sinirimizi ve hayal kırıklıklarımızı en yakınımızdaki insandan çıkarmakta sakınca görmüyoruz çoğu zaman. Maddi sıkıntı söz konusu olduğunda da eşimizi çok harcama yaptığı, yeterince kazanmadığı, sorumluluklarını yerine getirmediği konusunda suçlamak, ilk başvurduğumuz yol oluyor genelde.

Suçlama oyununu oynamak, hiç kimseye yardım etmez. Birlikte bir çıkış yolu, çözüm bulmak zorundasınızdır. Deneyin ve ikiniz de dürüstçe sorununuzun çözülmesine nasıl katkı sağlayabileceğinizi bulun.

Profesyonel destek alın
Parasal sıkıntıyla boğuştuğunuz için banka kredinizi ödeyemiyorsanız, yapmanız gereken, eşinizle birlikte bankanın yolunu tutmak olmalı. Bankaya, almış olduğunuz krediyi vaat ettiğiniz vadede ödeyemeyeceğinizi söylediğinizde, bankanız yeni anlaşma yapma yoluna gidebilir.

Bankalar, verdikleri krediyi geri alabilecekleri yolları müşterileriyle beraber belirlemeye çalışır. Siz de maddi sıkıntınız sürerken, almış olduğunuz krediyi sizi daha fazla zorlamayacak şekilde ödemek için vadenizi uzatabilir, bütçenizde her ay oluşan kara deliği biraz olsun küçültebilirsiniz. Yaptığınız yatırımların sizi maddi olarak zora sokmasını engellemek için öncelikle bir yatırım danışmanından destek almayı düşünmelisiniz.

İyi bir plan yapın
Finansal sıkıntılarınız öyle hemen bir gecede hallolmayacaksa da durumu kontrol altına alır almaz üzerinizden büyük bir yükün kalktığını göreceksiniz. Bunun için eşinizle birlikte gerçekçi bir para yönetim planı yapın. Giderlerinizi, ne kadar parayı elde tutmanız gerektiğini hesaplayın ve sıkı bir bütçe planı hazırlayın. Ve tabii esas önemli mesele, o sıkı bütçe planına uyum sağlamak.

Bu planın dışına çıkmayacağınız konusunda birbirinize söz verin. Daha fazla para kazanmak için fazla mesai yapmanız, ek iş bulmanız ya da iş değiştirmeniz gerekiyorsa, bir an önce harekete geçin. Alacaklı olduklarınızdan paranızı temin etme konusunda eşinizle birlikte kararlı davranın ve kendi zor durumunuzu göz önünde bulundurarak paranızı istemekten çekinmeyin.

Kemer sıkma politikası
Maddi zorluğu aşmanın en belirleyici maddesi, hiç kuşkusuz kemer sıkma politikası uygulamaktır. Ancak bu politikayı uygularken, esas olan, adaletli davranmaktır. Hem kendiniz hem de eşiniz için bazı lükslerinizden feragat etmeniz gerektiği durumlarda oturup bir anlaşmaya varın.

Borçlu olduğunuz dönemde, en azından bir süreliğine borç yükünüzü hafifletmek için aylık giysi alışverişinizi her ikiniz için de belli bir miktarda sabit tutun ve bu miktarın dışına çıkmayın. Bir süreliğine kredi kartlarınızı günlük alışverişleriniz için hayatınızdan çıkarın. Kredi kartını ancak taksitli alışveriş imkanından yararlanmak için kullanın.

Yiyecek alışverişini aylık yapmak yerine haftalık yapın. Böylece henüz pişirmeden bozulanları atma, son kullanma tarihi geçme tehlikesinde uzaklaşıp israfın önüne geçin. Hiç gitmediğiniz dans kursuna ya da spor salonuna boşu boşuna para ödemeyin, istikrarlı bir şekilde gitmeye karar verene kadar üyelik kaydınızı sildirin.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 119 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,474 saniyede oluşturuldu.