Meme Kanserinin Nedenleri…

Meme Kanserinin Nedenleri…

Hayat boyu her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski vardır. İşte meme kanseri ve nedenleri…

Meme kanserinin ortaya çıkmasına sebep olan etkenler nelerdir?

Erken adet görmek (10 yaş ve altı),
Meme Kanserinin Nedenleri...Geç menapoza girmek (50 yaş ve üstü),
Cinsiyet,
Irk,
Aşırı yağlı beslenme ve kilo: postmenapozal,
Geç doğum yapmak ya da hiç doğum yapmamış olmak,
Emzirmemek
Normalden iri meme dokusu
Hormonal değişiklikler.(OK,hormonaterapi)
Ailede meme kanseri geçmişi bulunması
Kadının Yaşı
Kadının kendisinde meme kanseri olması,
İyi huylu meme hastalıkları: Fibroadenom,
Alkol tüketimi, (İki kadeh şarap ve üstü)
Stres her hastalıkta olduğu gibi (Sigara)

Bu etkenler neden meme kanserinin oluşmasına sebep olur?

Cinsiyet: Şüphesiz ki meme kanseri için en önemli etkeni cinsiyet oluşturur. Erkeklerde meme kanseri görülme riski kadınlara göre 146 kat daha azdır.

Yaş: Meme kanserleri, ergenlik döneminden önce ortaya çıkmaz. Yirmi yaşından önce ortaya çıkma ihtimali oldukça azdır, %90-95’lik bir oranı kırk yaşın üzerindeki kadınlarda meydana gelir..

Irk: Beyaz ırka mensup kadınlarda siyah diye tabir edilen ırka göre 1,2 kez daha yaygın şekilde ortaya çıkmaktadır.

Aile Geçmişi: Meme Kanserinin Nedenleri...Bir ailede meme kanserinin daha çok ortaya çıkması, ortak genetik ve çevre etkenleri sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Bu etkenleri birbirinden ayırmak oldukça güçtür.

Genetik: Ailesinde meme kanseri bulunan bir hastanın bu hastalığa yakalanma potansiyeli genel ortalamadan sadece 2-3 misli fazla olmaktadır, ancak bu durum kişinin kesin bir şekilde hasta olacağını manasına gelmez, sadece yakalanma ihtimali biraz daha yüksek olmaktadır.

Meme Kanseri Geçirmiş Olmak: Meme kanseri sebebi ile tedavi olmuş bir kadın hastada diğer memede kanseri riski her sene için yaklaşık olarak %0,5-1 yükselmektedir. Bu risk grubuna dahil kişiler yaşam boyu risk altındadır. Bu sebeple de sürekli kontrol altında olmalıdırlar.

Hormonlar: Kimi hormonların ve özellikle de “östrojen” hormonunun meme kanseri üzerindeki etkisi oldukça tartışılan bir husustur. Östrojenin özel olarak kansere yol açtığı söylenemez. Fakat hali hazırda mevcut olan bir meme kanseri, östrojen etkisiyle çok hızlanmaktadır.

Erken Görülen Adet:Meme Kanserinin Nedenleri... Özellikle 12-13 yaş öncesi adet görmeye başlayan kadınlarda, hayat boyu meme kanseri riski, daha geç adet olan kişilere nazaran iki kat fazla olmaktadır.

Doğum: İlk doğum yaşı meme kanseri riski bakımından önem teşkil eder. İlk doğumunu 18 yaşında ya da daha erken yaşlarda gerçekleştiren kadınlarda meme kanseri ihtimali hiç doğum yapmayanların neredeyse yarısından az olmaktadır. Hiç doğum yapmamak kanser riskini arttıran etkenlerdendir. İlerleyen yaşlarda çocuk doğurmak da yaşa göre riski artıran etkenlerdendir.

Doğum Kontrol Hapları:Meme Kanserinin Nedenleri... Doğum kontrolü amacı ile ilaç kullanımının riski ihtimalini yükselttiğini kanıtlayan epidemiyolojik olarak bugüne dek gösterilememiştir. Fakat teorik şekilde riskten söz edilir.

Beslenme Düzeni ve Şişmanlık: Özellikle aşırı kalorili beslenme düzeninin meme kanseri ile bağlantısı üzerinde oldukça fazla durulmuştur. Meme kanserine yakalanmış hastaların çoğunlukla kilolu ve iri yapılı oldukları gözlenmektedir

Alkol ve Sigara Kullanımı: Meme Kanserinin Nedenleri...Uzun süre alkol ya da sigara kullanımı doza bağlı olarak riski yükseltiğini gösteren çalışmalar yapılmıştır. Alkol alışkanlığı, şayet 30 yaş altında başlanmış ise risk artmaktadır. Sigaranın ise riski hem arttırdığı hem de azalttığı yönünde araştırmalar mevcuttur. Azalttığını öne süren bilim insanları, sigara tüketenlerde serum ve idrar östrojen düzeylerinin düşük olduğunu belirterek, bu görüşlerini desteklerler.

İyonizasyon Yapan Işınlar: Bu ışınlar çok uzun bir süre uyuma (latent) evresinden sonra meme kanseri riskini arttırmaktadır. Atom bombasından sağ kalanlarda yaklaşık 10-15 yıl sonra meme kanserinin ortaya çıkma oranı artmıştır.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 112 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,831 saniyede oluşturuldu.