Mevsimlere göre saç bakımı…

Mevsimlere göre saç bakımı…

Sağlıklı saçlar için mevsimlere göre bakım yapmanız gerektiğini biliyor muydunuz?

Sonbahar: Tatil sonrasında güneşin saçlarınıza verdiği zararı görmezden gelemezsiniz. En belirgin olanı nem kaybından dolayı meydana gelen kuruluktur. Bunun için ekstra nem içeren bakım kürlerinin yanı sıra boyalı saçlar için de saçlarınızın rengini tazeleyen saç boyası ve yeni bir saç modeli idealdir.Mevsimlere göre saç bakımı...Kış: Yılın bu en soğuk mevsimi beraberinde kepeklenme, kaşıntı gibi sorunları da getirir. Sıcak kalorifer ısısı ve dışarının soğuk iklimi saçlarda elektriklenmeye neden olan gerginliğin sebeplerindendir. Bu “uçuşan saç” sorunu nemlendirici saç spreyleri, şampuanlar ya da kürlerle önlenebilir.                                                                                                                                                                                                               Eğer saç derinizin kuruluğundan şikayetçiyseniz markaların özel saç tonikleri ya da saç derisi emülsiyonları nemlendirici içerikleriyle çözüm olabilir.İlkbahar: Soğuk kış günleri havalar ısınmaya başlasa bile iz bırakmadan ortadan kaybolmuyor.                                                                                                                                                                                                                            Kaloriferlerin kuruttuğu ya da şapkaların altında gizlediğimiz saçlarımız ve saç derimiz ilkbaharla birlikte özel bir bakım istiyor. Bakım programında ise özellikle kuru saç derisi için uygulanan bakım kürleri öne çıkıyor.                                                                                                                                                                                                                                     Yaz: Fazla ısı saçlar için tehlikelidir. Saç tellerinin kurumasına ve incelmesine neden olur. Yaz mevsiminin “yaraladığı” saçların acil bakımı ancak güneşten zarar görmüş saçlara eski canlılığını kazandıran özel saç bakım kürleriyle mümkündür. Bu durumda mutlaka kullanılması gereken bakımlar arasında UV korumalı olan ürünler ön sıradadır. Saç renginin tazelenmesi de yine bakım yapan boyalarla gerçekleştirilmelidir. Bunun için en doğru bilgiyi size yine kuaförünüz verecektir.
Saçlarda kış bakımı

Mevsimlere göre saç bakımı...Soğuk kış aylarında saçlarınızı beklemekte olan koşulların fevkalade olduğu denemez. İsli ve ağır havadan yalnızca cildiniz değil, saçlarınız da etkilenir. Soğuğun ne derece büyük bir düşman olduğunu idrak etmek için aynaya bakmanız yeter. Hele bir de saçlarınız sıhhatli değil ise, o zaman işiniz mevcut anlamına gelir. Sonbaharda başlayan saç sıkıntıları, kışın gelmesiyle beraber gittikçe çoğalır.                                                                                                                                                                                                                                       Örneğin; Yağlı saçlardaki yağ oranı yükselir, kuru saçlar ise daha da kurur. Mevsim değişikliğinin saç dökülmesini hızlandırdığı gene unutulmamalıdır. Kış aylarında saçlarınızı yıkadıktan sonrasında iyice kurutmadan dışarı çıkamazsınız ve tabii olarak yoğun fön ısısı da saçlarınıza zarar verebilir. Peki, saçlarınızı tüm bu menfi etkenlerden korumak için neler yapabilirsiniz? İşte size bir takım deliller. . .

Saçlarınızı daima az şampuan kullanarak yıkayın, daha çok şampuan kullanıldığında saçlarınız daha temiz ya da bakımlı olmuyor. Buna karşın fazla oranda kullanılmakta olan şampuan iyi durulanamadığı takdirde kepek sorunuyla karşı karşıya kalıyorsunuz: avucunuza almış olduğunuz şampuanı bir miktar ılık suyla sulandırıp, saçlarınıza güzelce yayın.

Saçınızı yıkadıktan sonrasında kesinlikle bakım yapan bir saç kremi tatbik edin. Kremi henüz nemli saçlarınıza yaydıktan sonrasında, yumuşak bir havlu yardımıyla tampon yapın. Tesirini göstermesi için en az 2 dk. civarı bekleyin.

Nemini yitirmiş her boyda saça, hususiyetle uç kısımlara itina göstererek maske uygulayabilirsiniz.

Maskenin tesirini arttırabilmek adına, saçınızda beklettiğiniz zaman içerisinde neler yapabilirsiniz? Başınıza bir bone giyin. Sıcak bir yerde, mesela kalorifer beraberinde oturarak bekleme müddetini doldurun.

Konsantre ürünler ya da ampul kullanıyorsanız, kutu üstünde ön görülen doza kesinlikle uyun. Saç derisine parmak uçlarınızla uzunca masaj yaparak iyice nüfuz etmesini sağlayın. Böylelikle saçınız kısa zaman içerisinde yaz aylarında kaybettiği eski zor ve yumuşaklığına kavuşacaktır.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,744 saniyede oluşturuldu.