Mevsimsel alerjilere karşı 9 etkili önlem….

Mevsimsel alerjilere karşı 9 etkili önlem….

Polen sayısı yükseldiğinde ve rüzgar varken alerjik şikayetleriniz artabilir. Prof. Dr. Elif Dağlı bahar alerjisine karşı alınması gereken önlemleri açıklıyor.

Baharda ağaçlar, otlar ve çayırlar sayısız polen üreterek hapşırma, burunda tıkanıklık, boğazda ve gözlerde yanma hissi yaratabilir. Bu belirtilerin yaptığı hastalıklara tıp dilinde “mevsimsel alerjik rinit” veya “alerjik konjonktivit” denir. Mevsimsel alerjilere karşı 9 etkili önlem....Halk arasında ise saman nezlesi olarak bilinir.

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı polen alerjisi olanlara şu önerilerde bulunuyor:

1- Ayakkabılarınızı dışarıda bırakın

Dışarıdan geldiğinizde ayakkabılarınızı dışarıda bıraktığınız takdirde evin içine taşıyacağınız polen miktarı daha az olacaktır. Eğer bir evcil hayvanınız varsa mutlaka eve girmeden önce hayvanın tüylerine takılmış olan polenleri de kapıda temizleyin.

2- Yatağa girmeden saçınızı yıkayın

Eğer saçınızı sabahları yıkamayı alışkanlık haline getirdiyseniz bu alışkanlığınızı baharda değiştirin. Bu sayede saçınıza yapışmış olan polenler yastığınıza ve yatağınıza girmeyecektir.

3-Pencereleri sıkıca kapatın

Evi havalandırmak için pencereleri açma alışkanlığınız olabilir! Fakat bu polenleri evinizin içine sokacaktır. Pencereleri kapalı tutun ve özellikle polen sayısının yüksek olduğu günlerde hiç açmayın. Sadece filtreli havalandırma sistemlerini çalıştırın.

4- Arabanızın camlarını açmayın

Arabanızda dış ortam havası almayan havalandırma çalıştırın “sunroof” ve pencereleri açmayın. Özellikle yüksek polen sayısı olan günlerde arabanın içindeki havayı temizleyerek döndüren sistemi çalıştırın.

5- Bütün klima sistemlerinizin filtrelerini temizlettirin

Belli aralıklarla servis sağlayıcınızla konuşarak klimanızın filtrelerini temizletin.

6- İç ortamdaki rutubeti ayarlayın

Eğer küf alerjiniz varsa evinizde rutubet %50’nin altında olmalıdır. Dijital bir termometre ve nem ölçer edinin. Evinizde rutubet oranı %50’nin üzerinde ise nem giderici bir cihaz kullanmak doğru olabilir. Eğer birkaç katlı bir evde yaşıyor iseniz nem giderici cihazı evin giriş katına koyun.

7- Meteorolojiden polen sayısını öğrenin ve gününüzü ona göre planlayın

Birçok meteoroloji istasyonu polen sayısını verebilir. Eğer o gün havada polen sayısı fazla olacaksa egzersiz veya dış ortamda yapabileceğiniz bir sporu iç ortama taşıyın. Güneş gözlüğü takın, gözlerinize polen girmesini engelleyecektir. Polenler genellikle sabah 10.00 ila 16.00 arasında yüksektir. Bu saatlerde dışarıda olmamaya dikkat edin.

Unutmayın!

Mevsimsel alerjilere karşı 9 etkili önlem....•Hafif bir rüzgâr ve düşük bir nem varsa üstünüze daha fazla polen yapışır.
•Yağmur var ise polenler yıkanıp kaybolur.
•Çok aşırı rüzgârda ise polenler daha fazla seyahat eder.

8- Kendi yakın çevrenizi kontrol edin

Otlar, ağaçlar, çayırlar sizi etkiliyorsa rüzgârlı havalarda bahçede oturmayın. Bahçenize alerji yapmayan bitki ve ağaç türlerini dikin ama yine de unutmayın ki havada taşınan polen tanecikleri kilometrelerce uzaktan seyahat ederek size ulaşabilir. Çim biçmek polenleri havalandıracağı için sizin için çok rahatsız edici olabilir. Özellikle çim yeni kesilmiş ise dışarıda oturmayın.

9- Çamaşırlarınızı elektrikli kurutucuda kurutun

Çamaşırları dışarı asmayın polenler elbiselere yatak takımlarına, çarşaflara yapışarak evin içinde çok büyük miktarlara ulaşabilirler. Polenin fazla olduğu günlerde kurutucuda çamaşırları kurutmak daha uygun olacaktır.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,888 saniyede oluşturuldu.