Mutluluk Veren Besinler…

Mutluluk Veren Besinler…
Mutlu hissetmeniz için size yardımcı olabilecek besinler gerçekten var.

Mutluluk hissi doğrudan  serotonin hormonu ile ilgilidir. Serotonin hormonu salgılandığında veyaserotonin içeren yiyecekler tüketildiğinde, mutluluk hissinde artış görülür ve birey kendini daha enerjik hisseder. Bu nedenleserotonin içeren yiyecekler,“mutluluk veren besinler” olarak adlandırılabilir.

Hormonların insan yaşamındaki etkileri son derece önemlidir. Duygusal değişimlerin tümü hormonlar tarafından kontrol edilir ve bu değişimleri etkileyen en önemli hormonlardan birideserotonindir. Peki, beslenme aracılığıyla mutluluğu artırmak mümkün olabilir mi?
Tabiiki doğru bir beslenme ile daha mutlu hissetmek mümkün. Mutlu eden besinlere bir göz atalım;

Avokado

Mutluluk Veren Besinler...Avokadofolik asit içerir ve folik asit vücudun enerji seviyesini artırıcı bir etkiye sahiptir. Eğer modunuzu yükseltmek istiyorsanız, avokado sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Acı biber

Mutluluk Veren Besinler...Baharatlarla aranız iyiyse ve gününüze biraz tat katmak istiyorsanız, seçiminizi acı biber çeşitlerinden yana kullanabilirsiniz. Acı biber, mutlu hissetmenize yardımcı olan endorfin hormonunun salgılanmasını tetikler.

Sarımsak

Mutluluk Veren Besinler...Kokusundan dolayı pek tercih edilmeyen sarımsak da mutlu eden besinler arasında yer alır. Sarımsak vücuttaki kan akışını artırdığından, metabolizmayı hızlandırır ve bu da mutlu hissetmeye yardımcı olur. Sarımsağı pişmiş olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz.

BalMutluluk Veren Besinler...

Balın içeriğinde bulunan ve fruktoz olarak tanımlanan şeker, enerji ve sabır seviyelerini yüksekte tutar; bu nedenlebal ruhsal durumunuzun sabit kalmasına yardımcı olur. Sabah kahvaltıda 1 tatlı kaşığı bal tüketmek veya içeceklerinize ilave etmek, mutlu olmanızı tetiklemeye yetecektir.

Kabak çekirdeği

Mutluluk Veren Besinler...Kabak çekirdeğinin en önemli etkisi, ruh halinizi toparlamak için gereken hormonları düzenlemesidir. Bundan dolayı mutlu eden besinler arasında ilk sıralardadır.

BademMutluluk Veren Besinler...

Badem, kanın rahat akmasını sağlayan aminoasitler içerir. Bu nedenle tıpkı sarımsak gibi, gün boyunca enerjinizin yüksek seviyede kalmasını sağlar. İşe giderken yanınıza alacağınız bir miktar badem ile gün içindeki mutluluk hissinizi artırabilirsiniz.

ÇikolataMutluluk Veren Besinler...

Henüz ismini anarken bile mutluluk veren çikolata, çoğu kişinin vazgeçilmezi olan bir yiyecektir. Çikolata,içerdiği doğal kimyasallar ve aminoasitler sayesinde mutluluk hissini en iyi şekilde sağlayan besinlerdendir. Gün içinde (aşırıya kaçmadan)çikolata tükettiğinizde kendinizi çok mutlu hissedebilirsiniz.

BalıkMutluluk Veren Besinler...

Yapılan araştırmalarda da kanıtlandığı gibi, balık tüketen bireyler yeterli miktarda omega-3 yağ asidi aldıklarından dolayı, balığı kolayca elde edebilen ülkelerde yaşayan insanların depresyona yakalanma sıklığı çok daha düşük. Buna bağlı olarak, depresyon tedavilerinde debalık yağı kullanılabiliyor.

DomatesMutluluk Veren Besinler...

Domateste yüksek miktarda bulunanlikopen domatese kırmızılık vermekle kalmaz, aynı zamanda bireylerde beyinde depresyona bağlı olarak açığa çıkan zararlı bileşiklerin önlenmesinde rol oynar.

Kırmızı PancarMutluluk Veren Besinler...

Bir kök sebzesi olan kırmızı pancar B vitamini açısından zengindir. B vitamini, beynin fonksiyonlarını yerine getirebilmesinde önemli rol oynar.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,846 saniyede oluşturuldu.