Online iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler…

Online iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler…
Online mülakatın adaylar ve işverenler için avantajları ve dezavantajları neler? Online mülakat yapmadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

İş görüşmeleri, adaylar ve işverenler için yorucu ve uzun bir süreç. Online mülakat, adayla yüz yüze görüşmenin zaman ve mekânsal olarak zor olduğu ve işe alım süreçlerini aksattığı durumlarda hayat kurtarıyor. Online iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler...Peki online mülakat, işverene aday hakkında doğru geri bildirimler veriyor mu?

İnternet üzerinden mülakatın giderek yaygın hale geldiği günümüzde şirketler ve İK danışman firmaları işe alımlarının birçoğunu online olarak gerçekleştiriyor. Online mülakat, adayın uzak bir lokasyonda çalıştığı veya ikamet ettiği durumlarda büyük kolaylık sağlarken çalışırken iş arayanların da imdadına yetişiyor.

Online mülakatın adayların yanı sıra şirketler için de faydaları olduğunu belirten Hugent İşe Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya, “Şirketler, şehirlerarası pozisyonlarda son görüşmelere dek adayla online görüşme yaparak ilerleyebiliyorlar. Adayla görüşmelerini mekândan ve zamandan bağımsız gerçekleştirebilmeleri işe alım sürecini de hızlandırıyor. Şehir dışı adayların görüşme için şirket merkezine gelme zorunluluğu ortadan kalkıyor, bu da maliyetler açısından projeye katma değer sağlıyor. Adayın yurt dışına bağlı çalışacağı pozisyonlarda adaylar, online mülakatla yurt dışındaki yöneticisi ile de iş görüşmesi yaparak ilerleyebiliyor” diyor.

Online mülakatın dezavantajları

Online iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler...Ulaşım zorlukları düşünüldüğünde adaylar, enerji ve zaman harcamadıkları için online mülakat yapmayı tercih ediyor. İşveren ise işe alım süreçlerini hızlandırdığı için işe alım süreçlerinin büyük bir kısmını online mülakatla gerçekleştiriyor.

Online mülakatın faydaları olduğu kadar olumsuz yönleri de var. Hugent, adayların görüşme sırasında bağlantı problemlerini çözmekte zorlandığını ve adayların kendilerini gerektiği şekilde ifade edemediğini vurguluyor. Bağlantı sorunlarının bir dezavantaj olduğunu belirten Taşkaya, “Adaylar görüntülü konuşmayı daha önce kullanmamışlarsa görüşme sırasında ortaya çıkabilen bağlantı problemlerini çözmekte zorlanabiliyor. Görüntü ve ses kalitesi düşükse hem adayların kendilerini gerektiği şekilde ifade etmeleri zorlaşıyor hem de bizim sağlıklı bir değerlendirme yapmamız imkânsız hale gelebiliyor. Bunun yanında iletişimi yüz yüze görüşmede olduğu kadar sıcak tutamamak da bir sıkıntı olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir el sıkışma gibi bir temas olmadığı için mülakat esnasında olduğu gibi online mülakatta maalesef kişinin vücut dilini gözlemleme şansınız mümkün olmuyor” diyor.

Online mülakattan önce dikkat etmeniz gerekenler

Online iş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler...Online mülakatta kameranın çalışmaması veya ses sisteminde sorunlar çıkması gibi adaylara gerginlik yaratabilecek durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu tür sıkıntıları ortadan kaldırmak için önce internet bağlantınızı kontrol etmeniz, daha sonra ses sisteminin çalışır durumda olduğundan emin olmanız gerekir. Online teknolojiyi kullanabileceğinizden ve gerekli donanıma sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

İletişim bilgilerini eksiksiz almalı ve kendi bilgilerinizi de aktarmalısınız. Online mülakat sırasında bulunacağınız mekânda yalnız olmanız ve görüşmenin başka biri tarafından bölünmemesi de önemli.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 74 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,490 saniyede oluşturuldu.