Saçlarımız neden dökülür?

saç dökülmesi…

Saç dökülmesi, her gün yaşanan doğal saç yenilenme sürecinin bir parçasıdır ve genellikle kafa saçlarında görülür. Vücudun diğer bölgelerindeki kılların dökülmeleri farklı genetik programları nedeniyle daha az yaşanan bir süreçtir. Sağlıklı bir insanda saçların yaklaşık %90’ı sürekli uzama halindedir. sSaçlarımız neden dökülür?ac_dokulmesi_55Bu büyüme evresi 2-6 yıl kadar sürebilir. Geriye kalan %10’luk kısım ise, 2-3 ay kadar süren dinlenme evresinde bekler. Bu dinlenme evresi sonucunda saçlar dökülür. Dökülen saç köklerinden yeni saçlar büyümeye başlar ve döngü bu şekilde devam eder. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal sınırlar içerisinde kabul edilmektedir.

Normal sınırlarda olan saç dökülmesinin pek çok nedeni bulunsa da genetik faktörler ilk sıradadır. Genetik kökenli saç dökülmesinde erkeklik hormonu testosteronu, dihidrotestosterona dönüştüren 5-Alfa Redüktaz enzimi önemli bir rol oynar.

Saç seyrelmesi hem erkeklerde hem kadınlarda sık rastlanan bir durumdur ancak erkeklerde çok daha belirgin bir biçimde gözlemlenir. 25 yaş üzeri erkeklerin yaklaşık %25’inde saç seyrelmesi baş gösterir, 50 yaşındaki erkeklerde ise saç dökülmesi oranı %50’lere kadar çıkabilir.

Saç dökülmesinin en sık karşılaşılan nedenleri arasında; uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı, genetik dökülme, alopesi areata, doğum sonrası dökülme, yüksek ateş, ağır enfeksiyon ve soğuk algınlığı, tiroid anormallikleri, eksik protein içerikli beslenme, kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları, demir eksikliği, büyük cerrahi operasyonlar, bazı kronik rahatsızlıklar, mantar hastalıkları, saç koparma hastalığı (Trikotilomani), fiziksel veya duygusal stres, menopoz, yaşlanmaya bağlı dökülmeler gibi pek faktör bulunabilir.

Gençlerde görülen saç dökülmesinin nedenleri farklılık gösterebilirSaçlarımız neden dökülür?

erkeklerde saç dökülmesi Gençlerde saç dökülmesinin genel nedeni androjenik kıl dökülmesi olsa da; protein, vitamin, metaller, aminoasitler gibi unsurlar açısından eksik beslenme, stres, uygunsuz çevre koşulları, değişik hastalıklar ya da ilaç tedavileri, sorunun ortaya çıkmasını hızlandırır. Gençlerde görülen saç dökülmesi diğer saç dökülmesi tedavilerinden daha farklı bir tedavi gerektirir çünkü genç yaşta saç dökülmesinin diğer dökülmelerden farklı iki önemli özelliği söz konusudur:

•İstikrarlı bir biçimde saç çıkan verici bölgeler (saçların arka ve yan kesimleri) saç dökülmesi bakımından istikrar kazanmamıştır. (Bu nedenle saç nakline yönelik her girişim daha sonraya ertelenmelidir)
•Saç dökülmesi erken başladığından zaman içerisinde geniş ölçekte seyrekleşmeye yol açması büyük bir ihtimaldir. (Bu nedenle söz konusu durumla zamanında baş etmek gerekmektedir.

Saç dökülmesi neden herkeste görülmez?Saçlarımız neden dökülür?

Saç dökülmesine neden olan hormon ve enzimler herkeste bulunmasına rağmen bazı kişilerde saçı dökülmesi görülürken bazılarında görülmez. Bu farklılığın nedenini şöyle açıklayabiliriz:

Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan hastaların saçlı derisindeki androjen reseptörlerinin sayısı normal değerin üzerindedir. Dihidrotestosteronun (DHT) testosterona oranı ne kadar fazla olursa saç dökülme süreci o kadar hızlı gelişir. Dolayısıyla erkek tipi saç dökülmesi kişinin erkeklik hormonu miktarı ile değil DHT’nin ne düzeyde üretildiği ile ilgilidir. Saçların gelişiminin doğumdan önce belirlendiği bilinmektedir. Saç kaybının nedeni, saç foliküllerinin DHT’ye karşı geliştirdikleri kalıtsal duyarlılıktır.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 2,823 saniyede oluşturuldu.