Sadece 5 Dakika Ayırarak Güne Daha Enerjik Başlamanın 10 Yolu…

Sadece 5 Dakika Ayırarak Güne Daha Enerjik Başlamanın 10 Yolu…

Yatağınızı yapın

Bunun temizlik abidesi olmakla bir ilgisi yok. Yatak odanızda sıcak bir ortam oluşturmak için küçük bir ritüel, hijyenin uykuya dalmaya yardımcı olma özelliği var. Uyku alışkanlığınızı düzene sokmaya yardımcı olabilir. Mutluluk Projesi isimli kitabının yazarı Author Gretchen, yatak düzeltmenin alışkanlık haline getirilmesini tavsiye ediyor. Sabah ilk iş yatağınızın yaparsanız, günün geri kalanında endişelenecek daha az şeyiniz kalır.

Bir şeyler atıştırınSadece 5 Dakika Ayırarak Güne Daha Enerjik Başlamanın 10 Yolu...

Sabahları dışarı çıkmadan önce, yanınıza sağlıklı atıştırmalıklar alın. Önerimiz; meyve, fındık, ceviz veya yoğurt… Öğleden sonraki açlık krizine karşı önlem almış olursunuz.

Masanızı temizleyinSadece 5 Dakika Ayırarak Güne Daha Enerjik Başlamanın 10 Yolu...

Çay bardakları, kahve kupaları, etrafa saçılmış kağıt parçaları sadece masanızı değil, konsantrasyonunuzu da dağıtır. Çevrenizin derli toplu olması, organize olmanızı sağlayarak elinizdeki işi başarıyla sonuçlandırmanıza yardımcı olur.

Müzikle temponuzu arttırınSadece 5 Dakika Ayırarak Güne Daha Enerjik Başlamanın 10 Yolu...

Çeşitli araştırmalar, müziğin kan basıncını dengeleyerek stresi azalttığını ve ruh halini düzelttiğini ortaya koyuyor. Doğru seçilen müzik tutum ve davranış değiştirme gücüne sahiptir. Hemen bir MP3 alıp, kendinize uygun bir playlist hazırlayarak gülümsemeye başlayın, tabii eğer dışarıda çalışıyorsanız. Eğer ofis ortamında çalışıyorsanız, bilgisayarınızda hazırlayacağınız bir playlistle de çalışma enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Limon koklayınSadece 5 Dakika Ayırarak Güne Daha Enerjik Başlamanın 10 Yolu...

Limon kokusunun stresi yenme konusunda ispatlanmış bir özelliği var. Koku alma duygusunun büyüleyici özelliğinden faydalanın. Japon bilim insanları limonda bulunan linalool isimli maddenin öfke ve stresi kontrol altına aldığını ispatlayıcı çalışmalarda bulundular. Sadece limon değil, fesleğen, ardıç veya lavanta kokusunun da stresi azalttığı tespit edilmiştir.

EsneyinSadece 5 Dakika Ayırarak Güne Daha Enerjik Başlamanın 10 Yolu...

Esneyip bükülmek için uygun ortam hazırlamayı ya da kıyafetler giymeyi beklemeye gerek yok. Basit birkaç hareket yeterli olacaktır. Kollarınızı havaya gerin. Birkaç kez kaldırıp indirin, omuzlarınızı döndürün. Duvara dayayarak bacaklarınızı gerin. Abartmadan nazikçe yapmaya dikkat edin. Esneme hareketleri kan dolaşımınızı hızlandırarak, vücudunuzun esnekliğini arttırır. Kasılan kaslarınızla birlikte stresi de yumuşatır.

Meditasyon yapınSadece 5 Dakika Ayırarak Güne Daha Enerjik Başlamanın 10 Yolu...

Aslında bu düşündüğünüzden çok daha kolay. Bir sandalyede ya da yerde rahat bir pozisyon alın. Sonra nefesinizi alıp vermeye başlayın. Birkaç dakika nefesinizi bilinçli bir şekilde alıp verin. Kafanıza bazı düşünceler üşüşebilir, sorun değil. Kafanızın içinde düşünceler süzülüp dururken siz nefesinizi dikkatli bir şekilde alıp vermeye devam edin. Günde birkaç dakikalık meditasyon stresten uzaklaşarak sakinleşmenize yardımcı olur.

Sadece şükrettiklerinizi yazdığınız bir günlük tutunSadece 5 Dakika Ayırarak Güne Daha Enerjik Başlamanın 10 Yolu...

Büyük küçük ayırmadan sevdiğiniz, şükrettiğiniz şeyleri birkaç dakikanızı ayırarak yazın. Sizin için güzel ve önemli olan ne varsa. Gündelik hayatta sürekli iş, aile, arkadaş, hava ve trafik sıkıntılarından bahsetmek sizi negatif düşüncelere sürükler. Yine sadece birkaç dakikanızı ayırarak hayatınızdaki güzel şeyleri not edin, negatif düşüncelerden pozitif düşüncelere geçmek tamamen sizin elinizde.

Elektronik eşyalarınızı kapatınSadece 5 Dakika Ayırarak Güne Daha Enerjik Başlamanın 10 Yolu...

Büyük küçük tüm elektronik eşyalarınızı kapatarak kısa bir mola verin. Elektronik eşyalar ve bilgisayar ekranlarının bütün gün açık olması hareketsizliğe neden oluyor. Her bulduğunuz fırsatta kapatıp dinlenin, esneyin, uzanın. Özellikle de uyumadan önce… Yeryüzü bize 7/24 yapacak çok şey sunuyor, bunu sadece ekran başında harcamaya hakkınız yok!

Önceliklerinizi belirleyinSadece 5 Dakika Ayırarak Güne Daha Enerjik Başlamanın 10 Yolu...

Her şeyi aynı anda yapamayacağınızı kabul edin. İçinizi kemiren yapılacaklar listesinden, öncelikli olanları belirleyerek kurtulabilirsiniz. Neler beklenebilir ya da hangileri atlanabilir belirleyebilmek için bir liste yapmanız şart. Öncelikli olanları belirleyip, listede aşağıya doğru yol alabilirsiniz. Böylece parça parça stresten uzaklaşır, hafiflemiş olursunuz.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 115 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 1,414 saniyede oluşturuldu.