Sağlığa en faydalı 5 baharat…

Sağlığa en faydalı 5 baharat…

Karın ağrınızı geçirmekten yağ yakmaya, ağrılarınızı dindirmekten enerji vermeye beslenme uzmanlarının açıkladığı sağlığınıza yararlı baharatlar…

TarçınSağlığa en faydalı 5 baharat...

Genellikle elmayla beraber kış aylarında tüketilen tarçın, yulaf lapası yapıldığında üstüne koyularak da tercih ediliyor. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalarda tarçının lezzet katan bir baharat olmaktan çok daha fazlası olduğu ortaya çıkarıldı. Araştırmacılar, tarçının beyindeki hipokampüs bölgesindeki (hafıza ve yön bulmada etkili kısım) aktiviteyi artırdığını belirterek beyin kapasitesini de artırdığını açıkladılar.

Ancak tarçının tek faydası bu değil. Eğer yemeklerinizden şekeri çıkarmak istiyorsanız tarçın tam size göre. Yediğiniz yemeklerde, özellikle tatlılarda ve içeceklerde şekerin yerine kullanabileceğiniz tarçın, aynı zamanda sizi uzun süre tok tutacaktır.

ZerdeçalSağlığa en faydalı 5 baharat...

Yoğun rengiyle kendini raflarda hemen belli eden zerdeçal; eklem ağrılarına ve hatta diş ağrılarına bile iyi geliyor. İçindeki kurkumin etken maddesiyle kanseri ve kalp hastalıklarını önlemede de kullanılabilen zerdeçalın birden fazla faydası da bulunuyor.

Vücudunuzdan toksinleri atmak istiyorsanız zerdeçal tam size göre. Zerdeçal, vücutta bir detoks etkisi yaratarak karaciğerin etkili bir şekilde çalışmasına da yardımcı olur.

ZencefilSağlığa en faydalı 5 baharat...

Zencefil çok eskilerden beri halk arasında şifa verici olarak kullanılmıştır. Vücuda yararlı etkileri saymakla bitmeyen zencefilin en çok sindirim sistemine yararı bulunuyor. Özellikle mide problemlerine iyi gelen zencefilin, hamileliğin ilk aylarında kullanılması doktorlar tarafından öneriliyor.

Faydaları bununla kalmayan zencefille canlı ve parlayan saçlara ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

SafranSağlığa en faydalı 5 baharat...

Safranın gramının altından daha pahalı olmasının geçerli bir nedeni var: İran’da uzun yıllar keyif artırıcı ve ruh halini değiştiren bir baharat olarak çaylarda ve pilavda sıkça kullanılan safran, hala kullanılmaya devam ediyor.

Safran özü serotonin hormonunun, yani mutluluk hormonunun artmasına yardımcı olur ve insanın havasını değiştirerek mutluluk verir. Ayrıca safran tok tutarak diyettekilere de yardımcı olur.

Kırmızı biberSağlığa en faydalı 5 baharat...

Kırmızı biber tıp dünyasında obeziteyle savaşan yiyecek olarak biliniyor. Kapsaisin, yani acı biberin acı olmasını sağlayan madde, metabolizma hızını artırarak vücudun yağ yakma kapasitesini artırıyor.

Kapsaisin maddesi de sindirim sırasında vücutta ısı üretir. Acı biber yedikten sonra sıcaklamamızın, hatta terlememizin sebebi de budur. Yani, vücut o sırada yağı depolamak yerine yağ yakma işlemini gerçekleştirdiği için.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,836 saniyede oluşturuldu.