Sağlıklı saçlara kavuşmak için…

Sağlıklı saçlara kavuşmak için…

Sağlıklı saçlara kavuşmak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?

Şok diyetlere dikkat!

Saçlar özellikle şok diyetlerden büyük zarar görüyor. Kısa zamanda, çok kilo vermek saçı döküyor. Dermatoloji uzmanı Dr. Ayfer Bankaoğlu,Sağlıklı saçlara kavuşmak için... bu diyetlerin kansızlığa, dolayısıyla da saçların dökülmesine, güçsüzleşmesine, çabuk kırılmasına ve cansız görünmesine yol açtığını hatırlatıyor: “Saçlarımızı sadece yediklerimiz besler. Ağır diyet sonrası kansızlık ortaya çıkar. Besin ve vitaminlerin eksikliğinin yanı sıra vücuda giren demirin de azalması, saçın daha yoğun dökülmesine neden olur.                                                                                                                                                                                                                                              “Sık kimyasal kullanımı saçı zayıflatır!

Saç boyası, renk açıcılar, jöle, köpük gibi kimyasal maddeler çok sık kullanılıyor. Saça uygulanan bu kimyasal maddelerin etkisine gelince… Maddeler doğru kullanıldığında nadiren saçlara zarar veriyor. Çok sık ve uzun süreli uygulamalarsa, saçların zaman içinde zayıflamasına ve kırılmasına neden oluyor.
Gün aşırı yıkayın!

Saç sağlığı ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri de “Sık yıkama saçların yıpranmasına yol açar mı?”. Sık şampuanlama saçların yıpranmasına neden olur. Gün aşırı yıkama saç sağlığı açısından uygun. Bu arada saçlar ıslak iken daha kırılgan. Islak saçlar yumuşak havlularla ve düşük ayarlı kurutma makineleriyle kurutulmalı. Kaba, sert fırçalama saçların çabuk yıpranmasına ve mat görünmesine neden olur.                                                                                                                                                                                                                            Saçların kestirilmesi saça fayda sağlar mı, gür çıkarır mı?

Bu sorunun yanıtı da “maaselef o kadar kolay değil”. Kazıtılan ya da kesilen saçın daha gür çıkacağı efsaneden ibaret. Unutmayın ki saç kökünden beslenir. Dolayısı ile saçları kestirmek saçlara sağlık açısından bir katkıda bulunmaz. Sürekli sigara ve alkol kullanımı saçı da vurur. Özellikle sigara kullananlarda saçların erken beyazladığı saptanmış. Ayrıca sigara saçlarda yağlanmaya ve kırılmaya da zemin hazırlıyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,668 saniyede oluşturuldu.