Şişmanlığınızın sebebi kortizol yüksekliği mi?

Şişmanlığınızın sebebi kortizol yüksekliği mi?

Kilo vermek için uygulanan yanlış yöntemler, vücudun hormonal dengesinin bozulmasına sebep olabilir.

Obezite,farklı birçok hastalığın oluşmasına da yol açabilir. Bu nedenle her yönüyle irdelendikten sonradiyet tedavisiuygulanarak kontrol altına alınmalıdır.

Şişmanlığınızın sebebi kortizol yüksekliği mi?Günümüz koşulları ve gelişen endüstri ile birlikte, hazır gıdalarla beslenmenin ya da ayaküstü atıştırmanın artmasıyla toplumdaki şişmanlık oranı da giderek yükselmektedir.Bunun yanı sıra, çok küçük yaşlarda edinilen yanlış beslenme alışkanlıklarının yetişkinlikte de devam etmesi, fiziksel aktivitenin azalması,yağdan zengin beslenme ve alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması da şişmanlığın artmasında sayabileceğimiz sebepler arasındadır.

Obezitenin artmasıyla birlikte, yandaş pek çok hastalık da toplumda daha sık görülmeye başlamıştır.Diyabet,böbrek hastalıkları ve hatta kanserin, obezite ve yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak arttığını söylemek yanlış olmaz.Yanlış besin hazırlama teknikleri de, yine bu artışın ilerlemesine katkıda bulunur.

Şişmanlığınızın sebebi kortizol yüksekliği mi?Obezite tedavisi, değiştirilen beslenme alışkanlıkları ile sağlanabilmektedir. Ancak ilk dönemlerde diyet tedavisi başarıyla ilerleyebilirken, sonraki dönemlerde vücudun kilo verme konusunda daha fazla direnç gösterebileceği de unutulmamalıdır. Vücudun direnç göstermesine, zaman zaman yapılan yanlış diyetler ve kullanılanzayıflama ilaçları da neden olabilmektedir. Bu durumda, başta tiroid olmak üzere bedenin hormon dengesi bozulmakta vekortizolüretimi etkilenmekte, bu da Cushing Sendromu olarak adlandırılan rahatsızlığa yol açmaktadır.Cushing Sendromunda adrenal bezdeki aşırı kortizol üretimiyle birlikte, böbreküstü bezlerden de yüksek miktarda ACTH hormonu salgılanır.Aşırı kortizol salgılanmasına kimi zaman Adrenal bezlerde gelişen tümörler de sebep olabilmektedir.Obez hastalarda kilo verememe durumlarında, bu rahatsızlığın olabileceği göz ardı edilmemelidir.Kortizol yüksekliği durumunda, mutlaka bir endokrinologdan yardım alınarak ilaç tedavisine başlanmalı ve diyet tedavisi bu şekilde devam ettirilmelidir.

Şişmanlığınızın sebebi kortizol yüksekliği mi?Görüldüğü üzere,obeziteyi değerlendirirken birden fazla faktörle karşılaşabiliriz. Bu sebeple diyet tedavisi uygulanmaya başlamadan önce, doğru tetkiklerin yapıldığına ve kilo kontrolünde zorlanmaya nelerin neden olduğuna emin olunması gerekir. Diyet tedavisi ancak bu şekilde başarıya ulaşabilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 83 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,537 saniyede oluşturuldu.