Soğuk havalar kilo aldırmasın!

Soğuk havalar kilo aldırmasın!

Neden havalar soğukça insanın iştahı açılır ve neden kış aylarında kilo alma eğilimimiz artar? Aslında cevap çok basit!
Soğuk havalar kilo aldırmasın!Zamanın çoğunu evde genelde televizyon başında veya film izleyerek ve ne atıştırsak acaba diye düşünerek geçirdiğimiz bu soğuk havalarda iştahınız daha fazla açılıyor ve canınız daha fazla karbonhidrat tüketmek istiyor olabilir. Birkaç ufak beslenme tüyosu ile bu karlı havalardan kilo almadan çıkmak mümkün. Çünkü kış ayında yanlış beslenme, Johns Hopkins Kilo Yönetimi Departmanı’nın verdiği bilgilere göre kısa tatil sürelerinde dahi ortalama 2,5-4 kg arasında almamıza neden olabiliyor. Yani kar tatilinin sonunda dikkat edilmezse pantolonların dar gelmesi kaçınılmaz.

Diyetisyen & Yaşam Koçu Gizem Şeber, neden soğuk havalar iştah açıyor, kışı kilo almadan geçirmek için 5 kolay püf nokta, doğal iştah kesiciler, evde hareket etmenin yolları ve iştah kesen kış çorbası tarifi ile sağlıklı beslenmenin yollarını açıklıyor.

NEDEN SOĞUK HAVALARDA İŞTAH AÇILIYOR?Soğuk havalar kilo aldırmasın!

Soğuk havalarda iştah açılmasının hem fizyolojik hem de psikolojik sebepleri var. Kısalan günler ve güneş ışığı ile temasımızın azalması sonucunda vücudumuzda D vitamini sentezi azalıyor. Bu da mutlu hissetmemizi sağlayan seratonin hormonunda azalmaya sebep oluyor. Seratonin salgılamanın bir diğer yolu, karbonhidrat tüketmek olduğu için karbonhidrata duyduğumuz çekim giderek artıyor.

Psikolojik sebeplere gelince; can sıkıntısı gibi sebeplerle yemeğe yöneldiğimiz gibi, aslında dünyada oldukça sık rastlanan “mevsimsel yeme sendromu” ile de karşı karşıya olmamız mümkün. Mevsimsel yeme sendromu yaşayan kişiler, mevsime bağlı yaşadıkları depresyonu farkında olmadan karbonhidratla tedavi etmeye çalışıyor. Yapılan araştırmalar bu sorunu yaşayan kişilerin günde yaklaşık 800 kalori daha fazla almaya meyilli olduklarını da saptamış durumda.

KIŞI KİLO ALMADAN GEÇİRMEK İÇİN 5 TÜYOSoğuk havalar kilo aldırmasın!

– Kahvaltıyı atlamayın…
– Sıvı almayı ihmal etmeyin
– Her öğünde protein alın…
– Çorba için…
– Omega-3’ten zengin beslenin…

HAREKET ETMENİN YOLLARINI BULUNSoğuk havalar kilo aldırmasın!

Açılan iştah ile alınan kalori arttığından fiziksel aktivitenin de arttırılması şart. Eğer dışarıda çok vakit geçiremiyorsanız evde kalori yakmak da mümkün. Çünkü 15 dakika ev temizleyerek 80 kalori, 15 dakika bulaşık yıkayarak 30 kalori yakmak mümkün. Yine evde bir saat yoga yapmak yaklaşık 240 kalori yaktırır. Tüm bunların dışında yeni nesil hareketli bilgisayar oyunları ile de sporu eve taşımanız mümkün.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 84 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,671 saniyede oluşturuldu.