Stresle başa çıkmanın 13 doğal yolu…

 

Stres çağındayız. Herkes stresli, herkes yorgun ve bıkkın. Stresi yenmeye, enerjinizi yükseltmeye var mısınız? Nasıl mı? stresle mücadele etmenin doğal yolları…
Bu kadar hızlı ve yoğun bir hayatı yaşayıp da stresten mustarip olmamak imkansız. Stres, artık hepimizin sorunu. Kendimizi sürekli yorgun ve bitkin hissediyoruz. Hem stresin pek çok hastalığa davetiye çıkardığı da bir gerçek. Bakın, Stres hangi cilt hastalıklarına yol açıyor? Stresin yan etkileri de hiç azımsanmayacak ölçüde.

Peki, stresi yenmek için ne yapabiliriz? Pek çok yöntem var bunun için. Ama biz Pudra.com sayfalarında stresi yenmeyi sağlayan doğal yöntemleri bir araya getirdik. İşte, size hayatın içinden, kolay uygulanabilir stres yenme metotları…

Spor
Strese karşı en iyi ilaçlardan biri egzersizdir. Egzersiz ruh ve beden sağlığınızın iyileşmesine yardımcı olur. Sizin için en iyi egzersiz türünü bulmalısınız. Fiziksel olarak daha aktif olan, hareketli bir yaşam süren kişilerin daha az depresyona girdikleri biliniyor. Nedenine gelince… Bir teoriye göre aerobik egzersiz, beynin stresle mücadelede daha etkili olmasında yardımcı norepinefrin seviyesini yükseltiyor.

Stresle mücadele için uzmanlar haftada beş gün, günde en az 30 dakikayı spora ayırmamız gerektiğini söylüyorlar.Akupresür
Geleneksel Çin Tıbbı’nın bir parçası Akupresür’de (Akubası-Acupressure) amaç, bloke edilen enerji ve gerginlikleri hafifçe bastırarak yapılan masajlarla çözmek. Akupresür uzmanları boynun arkasında zihnin kapıları olarak bilinen iki noktanın, stresi yenmeyi ve zihni boşaltmayı kolaylaştırdığını belirtiyor. Bu noktalara bası uygulamak, baş ağrısının da yayılmadan kesilmesini sağlıyor.

Başınızı geriye doğru eğin ve başparmaklarınızı boynunuzun arkasına koyun. Bulmanız gereken iki nokta kafatasınızın 7,5 cm kadar altında. Boynunuzun arkasındaki iki noktaya sağlam şekilde ama nazikçe bastırın. Başparmaklarınız güçsüzse parmak eklemlerinizi kullanın. Bası işlemini uygularken 3-5 kere yavaş ve derin nefes alın. Sonra ellerinizin kucağınıza, çenenizin göğsünüze düşmesine izin verin. Son olarak derin bir nefes alın.
Müzik
Bir çalışmaya göre müzik dinlemek, özellikle klasik ya da barok müzik dinlemek, gevşemenize ve ruh halinizi geliştirmenize yardım eder. Daha az melodik, terapötik ve stereofonik (çift ses iletimi-iki kulağa sesin iletimi) müzik ruh ve bedeninizi rahatlatır. Benzer frekanslarda iki tonun her iki kulağa aynı anda gelmesi önemli. Bu, beynin senkronize olmasını sağlar. Farklı frekanslar ise başka ruh hallerini beraberinde getirir.
Yiyeceklerin iyileştirme gücü
Vücudunuzun stresle mücadele yeteneğini güçlendirmek için bitkilerden yardım alabilirsiniz. Özellikle Sibirya ginsenginin kan basıncını ve kan şekeri seviyesini normal değere getirdiği, gerginliği giderdiği bilinir.Stresli olduğunuz anlarda tüketeceğiniz bazı sağlıklı yiyeceklerle de sakinleşmeniz mümkün.Biyo-geribildirim (Biofeedback)
“Biyo” adı işin içine girince kulağa pek de ‘doğal’ bir şeyden söz etmiyoruz gibi gelebilir. Nabız, nefes hızı, beyin fonksiyonları gibi vücut işlevlerinin kontrol altında tutulması için bir alternatif tıp yöntemidir bu. Kişiye kalp hızı, kan basıncı, deri sıcaklığı ve kas gerginliği gibi otonom reaksiyonları nasıl kontrol edeceğini öğreten bu teknik, stresi artıran uykusuzluk ve yüksek tansiyon gibi sorunlarda da yardımcı olur.

Biofeedback’te hastalar, makinelere bağlanıp dijital olarak stresin vücutlarındaki fiziksel etkisini görürler. Hedef, gevşeme ve nefes çalışmalarıyla ekrandaki grafiklerde değişiklik yaratabilmektirRahatlama gereçleri edinin
Stresinizi azaltmaya yardımcı olacak ne varsa alın. Bir kitapçıya girin ve sizi okurken rahatlatacağına inandığınız kitaplar alın. Ya da stres topu, meditasyon CD’si, nasıl medaitasyon yapılacağını anlatan DVD, yeni çıkan bir masaj aleti… aklınıza ne gelirse aralarından seçim yapın.                                                                                                                                                                                                                                                Çakra dengesi
Gevşeme ritüelini gerçekleştirirken, Ayurvedik geleneğe göre vücudunuzdaki yedi temel enerji merkezini ya da çakraları uyaracak taşları alın. Pek çok masaj terapisti kaslardaki gerilimi yok etmek için büyük taşları vücuttaki stratejik noktalarda kullanarak masaj yapıyor.
Fişinizi çekin, günü bitirin
Mail’lerinizi kontrol etmek sizin için sabah ve akşam dişlerinizi fırçalamak gibi bir ritüel haline geldiyse fişi çekmenin tam zamanı.

Sabah ve akşamları bilgisayarınızı, hatta televizyonunuzu kapatın; bir kitap açın, dışarıda biraz yürüyüş yapın ya da hoşlanacağınız başka bir rahatlatıcı uğraşın içine girin. Bu tarz bir doğal terapi, bilgisayarla kaplanmış hayatınıza biraz rahatlama getirir. Ruh halinizi değiştirir, enerjinizi yükseltir.
Eğlenceli bir şeyler yapın
Yaratıcı sanat ve el işi çalışmalarının insanları rahatlattığı bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış durumda. Bir sanatsal faaliyete odaklanmak, zihninizi meşgul eden düşünceler ve sıkıntılardan uzaklaşıp stresinizin azalmasına yardım eder.

Sanat çalışması ya da el işi faaliyeti herkesin yapabileceği bir şey olmayabilir. Bu durumda uzmanlar ilginizi, sizi sıkan şeylerin dışına çekmenizi sağlayan herhangi bir faaliyette bulunmanızı öneriyorlar.Kendi kendine masaj
Kendi kendinize yapacağınız masaj, stres nedeniyle kasılan kaslarınızın gevşemesi için harika bir yol. Esansiyel yağ kullanmak da sakinleşmenize, zihinsel tükenmişliği azaltmanıza yardım eder.
Düşünceleri durdurun
Düşünce durdurma tekniği, negatif, takıntılı düşüncelerin üstesinden gelmeye yardım eder. Yalnızsanız sadece “dur” diye bağırabilirsiniz. Yanınızda başkaları varsa zihninizde bağırmayı deneyin. Pek çok kişi bunu stres yaratan düşünceleri zihninden kovmak için kullanışlı bir yöntem olarak görüyor. Daha sonra negatif düşünceler ile pozitif olanları zihninizde yer değiştirin. Mesela sunum yapacakken başarısız olma ihtimalini düşünüp stresinizi artıracağınıza, “Bir sunum yapacağım ve çok iyi olacak” deyin.                                                                                                                                                                                                                                                   Tai chi
Hiç parkta ya da bir stüdyoda tai chi yapan birilerini gördünüz mü? Siz de deneyebilirsiniz. Bu Uzakdoğu sporunun beden ve zihin sağlığı üzerinde etkilidir.                                                                                                                                                                                                                           Thai Chi yapan bir insanın ‘farkındalığı’ gelişir. Bu nedenle işe odaklanmayı, psikolojik ve fiziksel durumunuzu anında fark edebilir hale gelmenizi sağlar.

Tai chi’de yavaş hareketler vardır ve bu hareketler vücutta dengeyi geliştirmeye yardım eder, odaklanmayı sağlar ve vücudu güçlendirir. Tüm bunları yaparken aynı zamanda stresi de azaltır.
Hafta sonu kendinizi şımartın
Yoğun bir haftadan sonra kendinizi nefis bir banyo ile tazeleyin. Bunun için bir spa merkezine gidebilirsiniz. Ama çok para harcamadan evinizde de bu etkiyi yaratabilirsiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 137 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,655 saniyede oluşturuldu.