Süt yaşlanmaya neden oluyor mu?

Süt yaşlanmaya neden oluyor mu?

Kemikleri güçlendirici özelliğiyle bilinen, içerdiği kalsiyum miktarı nedeniyle hamilelere, çocuklara ve yaşlılara bolca önerilen süt yaşlanmaya mı neden oluyor? Detaylar Orkidemce.com’da.

Sütün kemikleri güçlendirdiğini popüler kültürden, reklamlardan ve yemek masası sohbetlerinden biliyoruz. Süt yaşlanmaya neden oluyor mu?Ama Time’dan Justin Worland’in haberine göre BMJ’de yayınlanan yeni bir çalışma herkesin bildiği bu bilginin doğru olmadığını gösteriyor. Çalışmaya göre, yüksek miktarda süt tüketmenin kemiklerin kırılmasını önleyici bir etkisi yok, aksine ölüm oranının artmasına yol açabiliyor.

İsveç’te yüz binden fazla insanın günlük süt içme alışkanlıklarını anketlerle değerlendiren araştırmacılar, katılımcıların çoğunu 11-20 yaşları arasında izlemeye devam ettiler. Sonuçlar, çok fazla süt içmenin hem kadınlarda hem de erkeklerde ölüm oranı ve kadınlarda kemik kırılma potansiyeli ile ilişkili olduğunu ortaya koydu.Süt yaşlanmaya neden oluyor mu?

Araştırmacılar, “Elde ettiğimiz sonuçlar, yüksek miktarda süt tüketmenin kemikleri güçlendirdiği iddiasının geçerliliğini sorguluyor” şeklinde açıklama yaptı. Ancak bu çalışmanın sadece gözlemsel olduğunun ve nedensel sonuçları kapsadığı anlamına gelmediğinin özellikle altını çizdiler.

Çalışma, yüksek miktarda şeker, laktoz ve galaktoz içeren sütün; yaşlanmaya benzer, kırıklara zemin hazırlayan biçimde kemiklerin değişmesine yol açabileceğini de ortaya koyuyor. Galaktoz takviyesinin hayvanlarda yaşlanma sürecini hızlandırdığı da görülmüştü. Düşük laktozlu süt ve kırıklar arasındaki ilişkiyi gösteren bu çalışmadan elde edilen veriler de bu iddiayı destekliyor.Süt yaşlanmaya neden oluyor mu?

Ama elbette konuyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Özellikle de içerdiği kalsiyum oranıyla kemikleri güçlendirdiği bilinen ve bolca tüketilen sütün eğer bu çalışmada ortaya konduğu gibi yaşlanmayı hızlandırıcı etkileri söz konusuysa bunu inceleyecek yeni araştırmalar yapmak şart!

Copyright © 2008 Orkidemce.Com Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 111 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,676 saniyede oluşturuldu.